“Uz-Koram Kompani” МЧЖ ва “Автоойна” МЧЖларни хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компанияси жалб қилинади
Тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда – Давактив агентлиги/Буюртмачи) “Uz-Koram Kompani” МЧЖ ва “Автоойна” МЧЖ устав капиталларидаги 100 фоиз улушларини (кейинги ўринларда – Активлар) оммавий савдолар орқали хусусийлаштиришни ташкиллаштириш учун профессионал консалтинг компаниясини (кейинги ўринларда – Консультант) жалб қилиш юзасидан танлов эълон қилади.
Консультантнинг асосий вазифаси активларнинг хусусийлаштириш усули ва шакли бўйича тавсия бериш ҳисобланади.
Барча қизиқиш билдирган талабгорлардан қуйидаги Таклиф тақдим этиш учун сўровномага (RfP) асосан тижорат таклифларини 2024 йил 27 июнь куни соат 18:00га (Тошкент вақти билан) қадар тақдим этишларини сўраймиз.
Консультантларнинг вакиллари билан Битим бўйича ишлар яқин ҳамкорликда, зарур ҳолларда эса, Активларда қўшимча лойиҳа гуруҳини тузиш орқали амалга оширилиши мумкинлиги маълум қилинади.
Танлов иштирокчилари танлов жараёни билан боғлиқ ҳолда Буюртмачи учун дастлабки тақдимотлар ва таклифларни тайёрлашнинг ягона чекланган мақсадидан ташқари, ҳеч нарсага  таяна олмайдилар ва ишонмасликлари шарт.
“Uz-Koram Kompani” МЧЖ ва “Автоойна” МЧЖларни хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компанияси жалб қилиш юзасидан таклиф тақдим этиш учун сўровнома (RfP)
Хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, “Uz-Koram Kompani” МЧЖ ва “Автоойна” МЧЖ устав капиталларидаги 100 фоиз улушлари (кейинги ўринларда – Битим) оммавий савдоларга чиқарилиши белгиланган.
Савдо жараёнлари Активларнинг тармоқ ва индивидуал хусусиятларидан келиб чиқиб Ўзбекистон Республикаси қонунчилиги талаблари доирасида энг мақбул хорижий тажриба асосида ташкил этилиши лозим. Буюртмачи тўғри қарор қабул қилиши учун Активларни мустақил баҳолаш ишларини амалга оширади.
Консультант тавсиясига кўра активлар аукцион ёки танлов савдолари орқали хусусийлаштирилганда савдонинг муваффақияти учун тўлов (“success fee”) тўланмайди.
• жамият иштирокчиларидан бирортаси томонидан сотилаётган улушни (улушнинг бир қисмини) сотиб олишда жамият иштирокчилари учинчи шахслар олдида имтиёзли ҳуқуқдан фойдаланиши;
• агар жамиятнинг бошқа иштирокчилари жамиятнинг иштирокчиси томонидан сотилаётган улушни (улушнинг бир қисмини) сотиб олишда ўзининг имтиёзли ҳуқуқидан фойдаланмаган бўлса, жамият мазкур улушни (улушнинг бир қисмини) сотиб олишда имтиёзли ҳуқуққа эга бўлиши қайд этилган.
Агар жамиятнинг иштирокчилари ёки жамият улушни сотиб олиш бўйича ўзларининг имтиёзли ҳуқуқидан фойдаланса, консультант хизматлари юридик жиҳатдан ҳамкорлик қилиш, шу жумладан олди-сотди шартномаси лойиҳасини тайёрлаш билан чекланади.
Активлар тўғрисида қисқача маълумот
Uz-Koram KompaniМЧЖ - 1998 йилда ташкил этилган бўлиб, асосий фаолияти автомобиллар учун олд ва орқа бампер ишлаб чиқаришдан иборат. Жамиятнинг ишлаб чиқариш ҳажми йилига 230 мингдан ортиқ маҳсулотларни ташкил этади.
• Устав фонди: 10,3 млрд сўм;
• Жамиятнинг расмий веб-сайти: https://uzkoram.uz
• СТИР: 200 908 912
АвтоойнаМЧЖ - 1998 йилда ташкил этилган бўлиб, аосий фаолияти ҳар қандай марка моделдаги автомобиллар учун автоойна ишлаб чиқаришдан иборат. Жамият томонидан 150 дан ортиқ турдаги маҳсулотлар ишлаб чиқарилиб, ишлаб чиқариш ҳажми йилига 420 мингдан ортиқ маҳсулотларни ташкил этади. Бунда дунёга машхур компаниялар– Bystronic Glass (Швецария), Cugher Glass, Ctriulzi, Mario Argiro, Kera Glass (Италия), Glassrobots, Pilkington (Финландия) ва Vetrotool (Испания) компанияларининг замонавий технологияларидан фойдаланилади.
• Устав фонди: 35,1 млрд сўм;
• Жамиятнинг расмий веб-сайти: https://avtooyna.uz
• СТИР: 202 678 977
а) Активларни хусусийлаштириш жараёнини ташкиллаштириш бўйича консультантнинг келгусидаги ҳаракатлар кетма-кетлигини ва иш кўламини ўз ичига олган режаси. Консультантнинг тавсиялари ва таклифларига қисқа вақт ичида тегишли жавоб берилган тақдирда, хусусийлаштириш жараёнининг давомийлиги бўйича хулосаси (10 баллгача);
I. Автомобиллар учун бутловчи қисмлар ишлаб чиқариш бозорини таҳлил қилиш:
• бошқа (жумладан, қўшни) давлатларда мазкур соҳада амалга оширилган хусусийлаштириш тажрибаси таҳлили, ушбу турдаги активларнинг хусусийлаштиришдаги муваффақиятсизликларининг асосий сабаблари, келгусида соҳани ривожлантириш ва муваффақиятли хусусийлаштиришни таъминловчи омиллар;
II. Активларни сотишдан олдин тайёрлаш бўйича маслаҳатлар:
• Активларнинг инвестиция жозибадорлигини ошириш, энг илғор амалиётлар ва ўхшаш (аналог) активларнинг таҳлили асосида тузилма ва бошқарувни такомиллаштириш бўйича таклифлар;
• Активларни хусусийлаштиришга қаратилган барча чораларни кўриш, виртуал маълумотлар хонаси (VDR)ни ташкил этиш;

Professional consulting companies are attracted to privatize Uz-Koram Kompani LLC and Avtooyna LLC
In accordance with the relevant privatization programs, the State Assets Management Agency (hereinafter - the UzSAMA/Client) announces a tender to attract a professional consulting company (hereinafter - the Consultant) to organize privatization through open sales of 100% shares in the authorized capitals of Uz-Koram Kompani LLC and Avtooyna LLC (hereinafter - the Assets).
The main task of the Consultant is to provide recommendations on the method and form of privatisation of the assets.
All interested applicants are invited to submit their proposals in accordance with the Request for Proposals (RfP) below by 18:00 (Tashkent time) on 27 June 2024.
It is additionally informed that the work on the Transaction may be carried out in close co-operation with representatives of consultants and, if necessary, by creating an additional project team in the Asset.
Request for Proposals (RfP) to attract a consultant for the privatisation Uz-Koram Kompani LLC and Avtooyna LLC
In accordance with the privatisation programmes, 100% shares in the authorized capitals of Uz-Koram Kompani LLC and Avtooyna LLC (hereinafter - Transaction) are put up for public sales.
The sale process shall be organised in accordance with the best international practice, taking into account the requirements of the legislation of the Republic of Uzbekistan, sectoral and individual specifics of the Assets. In order to make a correct decision of the Client, the Asset shall be evaluated in accordance with the legislation.
This Request for Proposals (hereinafter - Request) defines the requirements for the Consultant and the structure of its proposal to be evaluated, as well as describes the required scope of work to support the Transaction in the annex of this Request for Proposals. Consultants may enter into a consortium or submit joint proposals to provide the full range of services.
No success fee is payable when assets are privatised by auction or competitive sales on the recommendation of a consultant.
According to Article 20 of the Law on Limited and Additional Liability Companies:
• when buying a share (part of a share) sold by any of the participants of a company, the participants of a company shall enjoy a pre-emptive right before third parties;
• if other shareholders of a company have not used their pre-emptive right of purchase of share (part of share) sold by shareholder of a company, it is noted that a company has pre-emptive right of purchase of this share (part of share).
If the company's members or the company exercises its pre-emptive right to acquire a share, the consultant's services are limited to legal co-operation, including the drafting of the sale and purchase agreement.
Brief information about assets
Uz-Koram Kompani LLC was established in 1998, the main activity is production of front and tail bumpers for cars. The production volume of the Company is more than 230 thousand pieces per year.
• Authorized capital: 10.3 billion soums;
• Official website of the company: https://uzkoram.uz
• TIN: 200908912
Avtooyna LLC was established in 1998, the main activity is production of automobile glass for vehicles of any brand and model. The enterprise produces more than 150 types of products, and the production volume is more than 420 thousand pieces per year. The Company uses modern technologies of world famous companies such as Bystronic Glass (Switzerland), Cugher Glass, Ctriulzi, Mario Argiro, Kera Glass (Italy), Glassrobots, Pilkington (Finland) and Vetrotool (Spain).
• Authorized capital: 35.1 billion soums;
• Official website of the company: https://avtooyna.uz
• TIN: 202678977
The proposal of the Consultant (individual applicant or Consortium) shall be prepared in English/Russian languages, contain information on the following:
In the case of the presentation of the proposal at the price range, its upper limit is taken for the evaluation of the proposal. Possible additional transaction costs (travel, translation, etc.) and tax (VAT) must be included in the fixed part of the value;
Consultant's scope of work on the privatisation process:
I. Analysing the market of coal production and sale:
• Analysis of the market and prerequisites for the development of the sector in Uzbekistan and in the region, necessary conditions for the development of enterprises in the sector;
• analysis of the experience of privatisation carried out in this sphere in other (for example, neighbouring) countries, the main reasons for failures in privatisation of this type of assets, factors ensuring further development of the sector and successful privatisation;
• based on the analysis, a plan of measures necessary for the successful organisation of asset privatisation processes will be developed;
• development of methods and procedures for selling assets (real estate, shareholdings, industry and non-industry facilities), including those listed in the privatisation programme, as well as proposals and recommendations for implementation.
• Analysis of the experience of privatisation of industry enterprises in other (including neighbouring) countries, the main reasons for failures in privatisation of this type of Asset, factors ensuring successful privatisation and further development of the industry.
• Proposals to increase the investment attractiveness of the asset, improve its structure and management based on best practices and analyses of similar assets;
• Conducting a comprehensive (tax, legal, financial and environmental) in-depth due diligence analysis of the asset;
• Recommendations on optimal marketing strategy, preparation of marketing materials (teaser, info-memorandum, process status letter, etc.) and distribution of information materials to investors;
• preparation of marketing materials, including investment videos, handouts, etc..;
• providing recommendations on communicating with the public, answering their questions;
• selecting an appropriate valuation method and determining its relevance to investors, providing recommendations on price range;
• identify the main factors, key indicators and valuations affecting the valuation from the investor's perspective;