Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан жорий йил 22 июль куни чоп этилган эълонга мувофиқ, "Uzinjiniring” respublika loyiha instituti” МЧЖ устав капиталидаги давлат улушини (кейинги ўринларда – "Актив") хусусийлаштириш жараёнининг Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичи бошланган.
Аввал маълум қилинганидек, ушбу Активни хусусийлаштириш жараёнини илғор халқаро тажриба асосида амалга ошириш учун “Abrau Capital” (кейинги ўринларда – "Консультант") компанияси хусусийлаштириш бўйича Консультант сифатида жалб этилган.
Аризаларни қабул қилиш жараёни доирасида, Консультант томонидан кенг қамровли маркетинг ишлари амалга оширилди, жумладан, инвестиция тизерлари салоҳиятли инвесторларга юборилди. Натижада, 2024 йил 22 августга қадар 3 нафар халқаро ва маҳаллий инвесторлар томонидан сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш тўғрисидаги аризалар Консультантга келиб тушган.
Давактив агентлиги ҳамда хусусийлаштириш бўйича Консультант томонидан келиб тушган барча аризалар қуйидаги мезонлар бўйича сараланган:
• барқарор молиявий ҳолати (МҲХС бўйича текширилган молиявий ҳисоботлари билан тасдиқланган) ва эҳтимолий битимни кафолатланган молиялаштириш қобилияти;
• Талабгор ва улар билан боғлиқ бўлган шахслардан ҳеч бири Европа Иттифоқи ва АҚШнинг, шунингдек йирик халқаро молия институтларининг санкциялари рўйхатига киритилмаганлиги, шунингдек келажакда бундай рўйхатларга кириш эҳтимолининг пастлиги.
Шунга кўра, Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичидан муваффақиятли ўтган талабгорлар, хусусийлаштириш жараёнининг келгуси Мажбуриятга эга бўлган таклиф (BO) қабул қилиш босқичида иштирок этиш учун таклиф қилинади ҳамда уларнинг ҳар бирига алоҳида ушбу босқич жараёнлари тўғрисидаги индивидуал хат (Process Letter) юборилади.
Консультант томонидан Активни сотиб олиш нархи бўйича Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO) 2024 йил 27 сентябрь соат 18:00 (Тошкент вақти билан)га қадар қадар қабул қилинади.
Шу билан бирга, мазкур муддатга қадар талабгорлар томонидан “E-auksion” электрон савдо платформасида очиладиган шахсий кабинетлари орқали таклиф этиладиган Мажбуриятга эга бўлган таклифларининг камида 1 фоизини кафолатли тўлов сифатида “Электрон онлайн-аукционларни ташкил этиш” АЖнинг тегишли ҳисоб рақамига ўтказиш талаб этилади.
Давактив агентлиги хусусийлаштириш жараёнига қизиқиш билдирган ва аризалар топширган барча иштирокчиларга миннатдорчилик билдиради ҳамда Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш босқичидан муваффақиятли ўтган талабгорлар билан келгусидаги конструктив ҳамкорликни шаффоф муҳитда давом эттиради.

Информация о процессе приватизации государственной доли в уставном капитале ООО «Республиканский проектный институт «Узинжиниринг»
Согласно объявлению, опубликованному Агентством по управлению государственными активами от 22 июля текущего года, начался этап приёма заявок о выражении заинтересованности (Express of interest) процесса приватизации государственной доли в уставном капитале ООО «Республиканский проектный институт «Узинжиниринг» (далее – «Актив»).
Как сообщали ранее, компания  Abrau Capital (далее«Консультант») была привлечена в качестве консультанта по приватизации для проведения процесса приватизации данного государственного актива на основе передового международного опыта.
В рамках работы по сбору заявок, Консультантом были проведены активные маркетинговые мероприятия, включая рассылку тизера широкому пулу потенциальных инвесторов. По результатам проведенной работы, до 22 августа 2024 года в адрес Консультанта поступили заявки об интересе со стороны 3 международных и местных инвесторов.
Все заявки, полученные Агентством госактивов, а также Консультантом по приватизации, были изучены на соблюдение следующих критериев:
• устойчивое финансовое положение (подтвержденное аудированной финансовой отчетностью по МСФО) и гарантированная способность привлечения финансирования для возможной сделки;
• отсутствие участников (и всех связанных с ними лиц) в санкционных списках Европейского Союза, США и международных институтов развития, и низкая вероятность попадания в такие списки в будущем.
В результате углубленного изучения поступивших заявок со стороны Консультанта по вышеуказанным критериям, заявки от всех инвесторов были признаны полностью соответствующими указанным выше критериям.
Соответственно, претенденты, успешно прошедшие этап «Выражения заинтересованности» (Express of interest), будут приглашены к участию в следующем этапе процесса приватизации «Подача обязывающих предложений» (BO), а также им будет направлено индивидуальное процедурное письмо (Process Letter).
Обязывающие предложения () по приобретению Актива принимаются со стороны Консультанта до 18:00 (по Ташкентскому времени) 27 сентября 2024 года.
Вместе с тем, до этого срока претендентам необходимо перечислить, через личный кабинет в электронной торговой платформе «E-auksion», не менее 1% от cуммы предлагаемого обязывающего ценового предложения в качестве гарантийного платежа на соответствующий счет АО «Организация электронных онлайн-аукционов».
Агентство по госактивам выражает благодарность всем участникам, проявившим интерес к процессу приватизации и подавшим заявки, а также выражает уверенность в дальнейшем конструктивном сотрудничестве с претендентами, успешно прошедшими этап «Выражение заинтересованности» в приобретении Актива.