Ҳурматли фуқаролар, тадбиркор ва ишбилармонлар диққатига!
Ўзбекистон Республикасининг “Қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган ер участкаларини хусусийлаштириш тўғрисида”ги Қонунига мувофиқ, қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган ер участкаларини хусусийлаштириш жараёнлари бошланган.
Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлигининг “YERХUSUSIYLASHTIRISH” автоматлаштирилган ахборот тизими орқали Ўзбекистон Республикаси фуқаролари ва юридик шахслари томонидан уларга доимий фойдаланиш (эгалик қилиш), ижара ёхуд мерос қилиб қолдириладиган умрбод эгалик қилиш ҳуқуқи асосида тегишли бўлган ер участкаларини хусусийлаштириш учун мурожаатлар келиб тушиш бошланди.
Фарғона вилояти, Қўқон шаҳри, “Ёғ бозори” МФЙ, О. Махмудов кўчаси 27-уйда яшовчи фуқаро Мухамадиев Рамз Эркиновичга қарашли мерос қилиб қолдириладиган умрбод эгалик қилиш ҳуқуқи асосида ўзига тегишли бўлган 271 кв.м ер майдонига фуқаронинг тегишли аризасига мувофиқ мулк ҳуқуқини берувчи ЭНГ БИРИНЧИ ДАВЛАТ ОРДЕРИ расмийлаштирилди.
Давлат активларини бошқариш агентлиги жамоаси Рамз Эркиновични Янги Ўзбекистонда амалга оширилаётган “Инсон қадри учун” тамойили асосида бошланган ислоҳотлардан бирининг биринчи самараси соҳиби бўлганликлари билан самимий муборакбод этади!
Бундан ташқари, қонунга мувофиқ жисмоний ва юридик шахслар учун қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган ер участкаларини тадбиркорлик фаолияти учун мулк ва ижара ҳуқуқи асосида “E-auksion” электрон савдо платформаси орқали сотиб олиш имконияти яратилди.
Жорий йил 1 июнь ҳолатига республика бўйича жами 22 мингдан ортиқ ер участкалари аукцион савдоларига чиқарилган бўлиб, шундан 10 мингга яқини мулк ҳуқуқида 1 185 та ер участкалари мулк ва ижара ҳуқуқи билан жами 140,1 млрд. сўмга сотилди, шундан мулк ҳуқуқи билан сотилган ер участкалри 68 тани ташкил этади.
Жумладан, “SAM-MAROQAND-OIL” МЧЖ томонидан “E-auksion” электрон савдо платформаси орқали Самарқанд шаҳар, “Расадхона” МФЙ ҳудудидаги сотиб олинган 1 410 кв.м. ер участкаси учун биринчи рақамли “Ер участкасига мулк ҳуқуқини тасдиқловчи давлат ордери” берилди.
“SAM-MAROQAND-OIL” МЧЖ жамоаси ва таъсисчиларини шаффоф электрон аукцион савдоларида иштирок этиб ғолиб бўлганликлари билан қутлаймиз!
Фуқаролар, тадбиркор ва ишбилармонларни тадбиркорлик фаолиятини амалга ошириш учун ер участкаларини “E-auksion” электрон савдо платформаси орқали шаффоф савдоларда иштирок этишга ҳамда умрбод эгалик қилиш ҳуқуқи асосида тегишли бўлган ер майдонига мулк ҳуқуқини расмийлаштириш жараёнида фаол иштирок этишга чорлаймиз.

To the attention of citizens, entrepreneurs and businessmen!
In accordance with the Law of the Republic of Uzbekistan "On privatization of non-agricultural land" the process of privatization of non-agricultural land has begun.
Through the automated information system “YERХUSUSIYLASHTIRISH”  of the State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan started receiving applications from citizens and legal entities of the Republic of Uzbekistan for privatization of land on the right of permanent use (ownership), lease or lifetime inheritable possession.
The FIRST STATE ORDER for granting the right of ownership has been issued according to the application of citizen Ramz Erkinovich Mukhamadiev for the land plot of 271 sq.m. on O.Makhmudov street, "Yog Bozori" MCG, Kokand city, Fergana region, which he owned on the right of lifetime inheritable possession.
The staff of the State Assets Management Agency sincerely congratulates Ramz Erkinovich on achieving the first results of one of the reforms initiated in the New Uzbekistan on the principle of "Ensuring the interests of person"!
Additionally, in accordance with the law, individuals and legal entities have the opportunity to purchase non-agricultural land plots for entrepreneurial activities on the right of ownership and lease through the electronic trading platform "E-auksion".
As of 1st June this year more than 22 thousand land plots throughout the country are put up for sales, 10 thousands of them were sold by right of ownership, 1 185 land plots by right of ownership and lease for total sum of 140,1 billion soums, 68 out of them were sold by right of ownership.
In particular, "SAM-MAROQAND-OIL" LLC has been issued the "State order confirming the right of ownership of land plot with the area of 1 410 sq.m., purchased at MCG "Rasadhona" of Samarkand city through the electronic trading platform "E-auksion" with the first number.
Congratulations to the team and founders of "SAM-MAROQAND-OIL" LLC for winning the transparent sales of the electronic auction!
We call citizens, entrepreneurs and businessmen to participate in transparent sales for land plots through the electronic trading platform "E-auksion" and to take an active part in the process of registration of ownership of land plots which are under the right of permanent use, lease or lifetime inheritable possession.