Ҳурматли фуқаролар, тадбиркор ва ишбилармонлар диққатига!
Ўзбекистон Республикасининг “Қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган ер участкаларини хусусийлаштириш тўғрисида”ги Қонунига мувофиқ, қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган ер участкаларини хусусийлаштириш жараёнлари бошланган.
Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлигининг “YERХUSUSIYLASHTIRISH” автоматлаштирилган ахборот тизими орқали Ўзбекистон Республикаси фуқаролари ва юридик шахслари томонидан уларга доимий фойдаланиш (эгалик қилиш), ижара ёхуд мерос қилиб қолдириладиган умрбод эгалик қилиш ҳуқуқи асосида тегишли бўлган ер участкаларини хусусийлаштириш учун мурожаатлар келиб тушиш бошланди.
Фарғона вилояти, Қўқон шаҳри, “Ёғ бозори” МФЙ, О. Махмудов кўчаси 27-уйда яшовчи фуқаро Мухамадиев Рамз Эркиновичга қарашли мерос қилиб қолдириладиган умрбод эгалик қилиш ҳуқуқи асосида ўзига тегишли бўлган 271 кв.м ер майдонига фуқаронинг тегишли аризасига мувофиқ мулк ҳуқуқини берувчи ЭНГ БИРИНЧИ ДАВЛАТ ОРДЕРИ расмийлаштирилди.
Давлат активларини бошқариш агентлиги жамоаси Рамз Эркиновични Янги Ўзбекистонда амалга оширилаётган “Инсон қадри учун” тамойили асосида бошланган ислоҳотлардан бирининг биринчи самараси соҳиби бўлганликлари билан самимий муборакбод этади!
Бундан ташқари, қонунга мувофиқ жисмоний ва юридик шахслар учун қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган ер участкаларини тадбиркорлик фаолияти учун мулк ва ижара ҳуқуқи асосида “E-auksion” электрон савдо платформаси орқали сотиб олиш имконияти яратилди.
Жорий йил 1 июнь ҳолатига республика бўйича жами 22 мингдан ортиқ ер участкалари аукцион савдоларига чиқарилган бўлиб, шундан 10 мингга яқини мулк ҳуқуқида 1 185 та ер участкалари мулк ва ижара ҳуқуқи билан жами 140,1 млрд. сўмга сотилди, шундан мулк ҳуқуқи билан сотилган ер участкалри 68 тани ташкил этади.
Жумладан, “SAM-MAROQAND-OIL” МЧЖ томонидан “E-auksion” электрон савдо платформаси орқали Самарқанд шаҳар, “Расадхона” МФЙ ҳудудидаги сотиб олинган 1 410 кв.м. ер участкаси учун биринчи рақамли “Ер участкасига мулк ҳуқуқини тасдиқловчи давлат ордери” берилди.
“SAM-MAROQAND-OIL” МЧЖ жамоаси ва таъсисчиларини шаффоф электрон аукцион савдоларида иштирок этиб ғолиб бўлганликлари билан қутлаймиз!
Фуқаролар, тадбиркор ва ишбилармонларни тадбиркорлик фаолиятини амалга ошириш учун ер участкаларини “E-auksion” электрон савдо платформаси орқали шаффоф савдоларда иштирок этишга ҳамда умрбод эгалик қилиш ҳуқуқи асосида тегишли бўлган ер майдонига мулк ҳуқуқини расмийлаштириш жараёнида фаол иштирок этишга чорлаймиз.

Вниманию граждан, предпрнимателей и бизнесменов!
В соответствии с Законом Республики Узбекистан «О приватизации земельных участков несельскохозяйственного назначения» начат процесс приватизации земельных участков несельскохозяйственного назначения.
Через автоматизированную информационную систему “YERХUSUSIYLASHTIRISH” Агентства по управлению государственными активами Республики Узбекистан начат прием заявлений от граждан и юридических лиц Республики Узбекистан о приватизации земельных участков на праве постоянного пользования (владения), аренды или пожизненного наследуемого владения.
САМЫЙ ПЕРВЫЙ ГОСУДАРСТВЕННЫЙ ОРДЕР на предоставление права собственности был оформлен согласно соответствующему заявлению гражданина Мухамадиева Рамза Эркиновича по принадлежащему ему на праве пожизненного наследуемого владения земельному участку площадью 271 кв.м по улице О.Махмудова, МСГ “Ёг бозори”, города Коканд Ферганской области.
Коллектив Агентства по управлению государственными активами искренне поздравляет Рамза Эркиновича с достижением первых результатов одной из реформ, начатых в Новом Узбекистане по принципу «Обеспечения интересов человека»!
Кроме того, в соответствии с законом физические и юридические лица получили возможность приобретать земельные участки несельскохозяйственного назначения для осуществления предпринимательской деятельности на правах собственности и аренды через электронную торговую платформу “E-auksion”.
По состоянию на 1 июня текущего года по республике на торги выставлено более 22 тысяч земельных участков, из них на праве собственности продано около 10 тысяч, на правах собственности и аренды 1 185 земельных участков на общую сумму 140,1 млрд сумов, из которых 68 участков продано на правах собственности.
В частности, на земельный участок площадью 1 410 кв. м, приобретенный в МСГ “Расадхона” г. Самарканде, через электронную торговую платформу “E-auksion” ООО “SAM-MAROQAND-OIL” выдан “Государственный ордер, подтверждающий право собственности на земельный участок” под первым номером.
Поздравляем команду и учредителей ООО “SAM-MAROQAND-OIL”  с победой в прозрачных торгах электронного аукциона!
Призываем граждан, предпринимателей и бизнесменов к участию в прозрачных торгах по земельным участкам через электронную торговую платформу “E-auksion” и к активному участию в процессе оформления права собственности на земельные участки, находящиеся на праве постоянного пользования, аренды или пожизненного наследуемого владения.