Баҳоловчининг малака сертификатининг амал қилиши муддатидан олдин тугатилди
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2023 йил 30 ноябрдаги 635-сон қарори билан тасдиқланган Баҳоловчиларга малака сертификатини бериш Паспортига асосан баҳоловчи томонидан бир йил давомида мунтазам равишда (икки ва ундан ортиқ маротаба) баҳолаш тўғрисидаги ҳисобот ҳамда эксперт хулосаси нотўғри тузилса Баҳоловчининг малака сертификатини амал қилиши суд қарорига асосан бекор қилинади.
Судларнинг сўровномаларига кўра баҳсли вазиятларда баҳоланадиган объектларнинг баҳолаш бўйича материалларини экспертизадан ўтказиш бўйича эксперт комиссияси томонидан “Elit Innovatsion Baholash” МЧЖ баҳоловчи ташкилотида фаолият юритаётган баҳоловчи Худойбергенов Дилшод Илхамович томонидан тайёрланган 10 та эксперт хулосаси ҳаққоний эмас деб топилган.
Маълумот учун: Мазкур комиссиянинг ишларини ташкил этиш тартиби Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг “Баҳолаш тўғрисидаги ҳисоботларнинг ҳаққонийлигини экспертизадан ўтказиш механизмини тасдиқлаш ҳақида”ги 2008 йил 28 июлдаги 161-сон қарори билан тасдиқланган ва ушбу қарорга асосан Давлат активларини бошқариш агентлиги Комиссиянинг ишчи органи ҳисобланади.
Шу боис, Давлат активларини бошқариш агентлигининг даъво аризасига асосан Фуқаролик ишлари бўйича Урганч туманлараро судининг 2024 йил 1 ноябрдаги ҳал қилув қарорига ҳамда Давлат активларини бошқариш агентлигининг 2024 йил 11 декабрдаги 266/11-қр-сон қарорига асосан Худайбергенов Дилшод Илхамович номига 2022 йил 29 июлда берилган 0661-сон баҳоловчининг малака сертификатини амал қилиши бекор қилинди.
Шунингдек, ушбу сертификат бекор қилинганлиги тўғрисида Баҳоловчи малака сертификатига эга шахслар реестрига маълумотлар киритилди.
Шу билан бирга, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2008 йил 24 апрелдаги “Баҳоловчи ташкилотлар фаолиятини янада такомиллаштириш ва кўрсатилаётган хизматлар сифати учун уларнинг масъулиятини ошириш тўғрисида”ги ПҚ-843-сон Қарорига асосан Қонун ҳужжатларини бузганлик учун Худойбергенов Дилшод Илхамовичга берилган малака сертификатини амал қилиши бекор қилинганлиги сабабли, малака сертификати амал қилиши бекор қилинган вақтдан бошлаб бир йил мобайнида малака сертификатини такроран олиш учун имтиҳонга қўйилмаслиги маълум қилинади.
Ҳурматли юртдошлар ва бизнес вакиллари!
Баҳоловчи ташкилот ва буюртмачи ўртасидаги шартномавий муносабатларда турли хил тушунмовчиликларни олдини олиш мақсадида, баҳоловчиларни жалб қилишдан аввал қуйидаги ҳавола орқали баҳоловчининг малака сертификатини текшириб олишингизни сўраймиз.

The validity of the appraiser's qualification certificate was prematurely terminated
In accordance with the Passport for issuance of Qualification Certificate of Appraiser, approved by the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated November 30, 2023, No. 635, if the appraiser regularly (two or more times) within one year prepared an unreliable appraisal report or expert opinion, the validity of the Qualification Certificate of Appraiser shall be terminated on the basis of a court decision.
The expert commission for expert examination of materials on evaluation of valuation objects in disputable situations at the request of the courts, 10 expert reports prepared by appraiser Hudoybergenov Dilshod Ilhamovich, carrying out his activities in the appraisal organization LLC “Elit Innovatsion Baholash” were recognized as unreliable.
For reference: the order of work organization of this commission is approved by the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan from July 28, 2008 № 161 “On approval of the mechanism of conducting an expert examination of reliability of valuation reports”. In accordance with this resolution, UzSAMA is a working body of the Commission.
In this regard, based on the decision of Urgench inter-district court on civil cases dated November 1, 2024, issued on the claim of the State Assets Management Agency, as well as in accordance with the resolution of the State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan dated December 11, 2024 № 266/11-qr, the validity of the qualification certificate of appraiser dated June 29, 2022 № 0661 issued to Hudoybergenov Dilshod Ilhamovich is terminated.
Also in the Register of persons having a qualification certificate of the appraiser, information about the termination of this certificate was entered.
At the same time it is informed that according to the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan from April 24, 2008 № 843 “About further improvement of activity of appraisal organizations and increase of their responsibility for quality of rendered services”, in accordance with the fact that the appraiser's qualification certificate issued to Hudoybergenov Dilshod Ilhamovich was terminated for committed violations of the legislation, he is not allowed to take the exam for repeated obtaining of the appraiser's qualification certificate within one year from the moment of termination of its validity.
Dear compatriots and business representatives!
In order to avoid various misunderstandings in contractual relations with appraisal organizations, we strongly recommend to check the validity of their qualification certificate at the following link before engaging appraisers.