Баҳоловчининг малака сертификатининг амал қилиши муддатидан олдин тугатилди
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2023 йил 30 ноябрдаги 635-сон қарори билан тасдиқланган Баҳоловчиларга малака сертификатини бериш Паспортига асосан баҳоловчи томонидан бир йил давомида мунтазам равишда (икки ва ундан ортиқ маротаба) баҳолаш тўғрисидаги ҳисобот ҳамда эксперт хулосаси нотўғри тузилса Баҳоловчининг малака сертификатини амал қилиши суд қарорига асосан бекор қилинади.
Судларнинг сўровномаларига кўра баҳсли вазиятларда баҳоланадиган объектларнинг баҳолаш бўйича материалларини экспертизадан ўтказиш бўйича эксперт комиссияси томонидан “Elit Innovatsion Baholash” МЧЖ баҳоловчи ташкилотида фаолият юритаётган баҳоловчи Худойбергенов Дилшод Илхамович томонидан тайёрланган 10 та эксперт хулосаси ҳаққоний эмас деб топилган.
Маълумот учун: Мазкур комиссиянинг ишларини ташкил этиш тартиби Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг “Баҳолаш тўғрисидаги ҳисоботларнинг ҳаққонийлигини экспертизадан ўтказиш механизмини тасдиқлаш ҳақида”ги 2008 йил 28 июлдаги 161-сон қарори билан тасдиқланган ва ушбу қарорга асосан Давлат активларини бошқариш агентлиги Комиссиянинг ишчи органи ҳисобланади.
Шу боис, Давлат активларини бошқариш агентлигининг даъво аризасига асосан Фуқаролик ишлари бўйича Урганч туманлараро судининг 2024 йил 1 ноябрдаги ҳал қилув қарорига ҳамда Давлат активларини бошқариш агентлигининг 2024 йил 11 декабрдаги 266/11-қр-сон қарорига асосан Худайбергенов Дилшод Илхамович номига 2022 йил 29 июлда берилган 0661-сон баҳоловчининг малака сертификатини амал қилиши бекор қилинди.
Шунингдек, ушбу сертификат бекор қилинганлиги тўғрисида Баҳоловчи малака сертификатига эга шахслар реестрига маълумотлар киритилди.
Шу билан бирга, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2008 йил 24 апрелдаги “Баҳоловчи ташкилотлар фаолиятини янада такомиллаштириш ва кўрсатилаётган хизматлар сифати учун уларнинг масъулиятини ошириш тўғрисида”ги ПҚ-843-сон Қарорига асосан Қонун ҳужжатларини бузганлик учун Худойбергенов Дилшод Илхамовичга берилган малака сертификатини амал қилиши бекор қилинганлиги сабабли, малака сертификати амал қилиши бекор қилинган вақтдан бошлаб бир йил мобайнида малака сертификатини такроран олиш учун имтиҳонга қўйилмаслиги маълум қилинади.
Ҳурматли юртдошлар ва бизнес вакиллари!
Баҳоловчи ташкилот ва буюртмачи ўртасидаги шартномавий муносабатларда турли хил тушунмовчиликларни олдини олиш мақсадида, баҳоловчиларни жалб қилишдан аввал қуйидаги ҳавола орқали баҳоловчининг малака сертификатини текшириб олишингизни сўраймиз.

Досрочно прекращено действие квалификационного сертификата оценщика
В соответствии с Паспортом выдачи квалификационного сертификата оценщика, утвержденным Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 30 ноября 2023 года № 635, в случае если оценщик регулярно (два или более раз) в течение одного года подготовил недостоверный отчет об оценке или экспертное заключение, действие Квалификационного сертификата оценщика прекращается на основании решения суда.
Экспертной комиссией по проведению экспертизы материалов по оценке объектов оценки в спорных ситуациях по запросам судов, недостоверными признаны 10 экспертных заключений, подготовленных оценщиком Худойбергеновым Дилшодом Илхамовичем, осуществляющим свою деятельность в оценочной организации ООО «Elit Innovatsion Baholash».
Справочно: порядок организации работы данной комиссии утвержден Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 28 июля 2008 года № 161 «Об утверждении механизма проведения экспертизы достоверности отчетов об оценке». В соответствии с данным постановлением, Агентство по управлению государственными активами является рабочим органом Комиссии.
В связи с этим, на основании решения Ургенчского межрайонного суда по гражданским делам от 1 ноября 2024 года, вынесенного по иску Агентства по управлению государственными активами, а также в соответствии с постановлением Агентства по управлению государственными активами от 11 декабря 2024 года №266/11-қр, прекращено действие квалификационного сертификата оценщика от 29 июня 2022 года №0661 выданного Худойбергенову Дилшоду Илхамовичу.
Также в Реестр лиц, имеющих квалификационный сертификат оценщика, внесены сведения о прекращении действия данного сертификата.
Вместе с этим сообщается, согласно Постановлению Президента Республики Узбекистан от 24 апреля 2008 года №843 «О дальнейшем совершенствовании деятельности оценочных организаций и повышении их ответственности за качество оказываемых услуг», в связи с тем, что за допущенные нарушения законодательства прекращено действие квалификационного сертификата оценщика, выданного Худойбергенову Дилшоду Илхамовичу, он не допускается к экзамену для повторного получения квалификационного сертификата оценщика в течение одного года с момента прекращения действия сертификата.
Уважаемые соотечественники и представители бизнеса!
Во избежание различных недоразумений в договорных отношениях с оценочными организациями, настоятельно рекомендуем перед привлечением оценщиков проверить действительность их квалификационного сертификата по следующей ссылке.