Давактив агентлиги томонидан Баҳоловчиларга тоифалар бериш жараёни тўлиқ рақамлаштирилди
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2022 йил 4 октябрда “Ўзбекистон Республикаси Ҳукуматининг айрим қарорларига баҳоловчиларга тоифалар бериш бўйича давлат хизматларини кўрсатиш тизимини такомиллаштиришга қаратилган ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида” 564-сон қарори қабул қилинди.
Мазкур қарор билан Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2019 йил 24 сентябрдаги “Баҳоловчиларга тоифалар бериш бўйича давлат хизматларини кўрсатишнинг маъмурий регламентини тасдиқлаш тўғрисида”ги 799-сон қарорига ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди.
Шунга кўра, Баҳоловчиларга тоифа бериш тўлиқ равишда Давлат хизматлари марказлари ёки Ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали берилиши йўлга қўйилди (https://my.gov.uz/uz/service/663).
Баҳоловчилар томонидан тоифа олиш учун бериладиган аризаларни кўриб чиқиш жараёнида Давактив агентлиги томонидан талабгорларга оид зарурий маълумотлар Электрон ҳукуматнинг идоралараро ахборот тизими орқали электрон маълумот алмашиш йўли билан сўраб олиш жорий этилди.
Шунингдек, баҳоловчиларга тоифа бериш билан боғлиқ барча маълумотлар Давактив агентлигининг Баҳолаш фаолиятининг ягона ахборот платформасида ҳам юритилади.

The process of assigning categories to appraisers is fully digitalized by UzSAMA
On October 4, 2022 the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan adopted Decree No. 564 "On introduction of amendments and additions to some decrees of the Government of the Republic of Uzbekistan aimed at improving the system of public services on assignment of categories to appraisers".
This Decree introduced amendments and additions to the Decree of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan No. 799 dated September 24, 2019 "On approval of administrative regulations on provision of state services on assignment of categories to appraisers".
Accordingly, it is established that the assignment of categories to appraisers will be carried out entirely through the Centers of State Services or the Unified Portal of Interactive State Services (https://my.gov.uz/uz/service/663).
In the process of reviewing applications submitted by appraisers for assignment of categories, the UzSAMA has introduced a system of requesting the necessary information about applicants through electronic information exchange using the cross-agency information system of the E-government.
At the same time, all information related to the categorization of appraisers will also be stored in the "Unified Information Platform of appraisal activities" of the UzSAMA.