Давактив агентлиги томонидан Баҳоловчиларга тоифалар бериш жараёни тўлиқ рақамлаштирилди
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2022 йил 4 октябрда “Ўзбекистон Республикаси Ҳукуматининг айрим қарорларига баҳоловчиларга тоифалар бериш бўйича давлат хизматларини кўрсатиш тизимини такомиллаштиришга қаратилган ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида” 564-сон қарори қабул қилинди.
Мазкур қарор билан Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2019 йил 24 сентябрдаги “Баҳоловчиларга тоифалар бериш бўйича давлат хизматларини кўрсатишнинг маъмурий регламентини тасдиқлаш тўғрисида”ги 799-сон қарорига ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди.
Шунга кўра, Баҳоловчиларга тоифа бериш тўлиқ равишда Давлат хизматлари марказлари ёки Ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали берилиши йўлга қўйилди (https://my.gov.uz/uz/service/663).
Баҳоловчилар томонидан тоифа олиш учун бериладиган аризаларни кўриб чиқиш жараёнида Давактив агентлиги томонидан талабгорларга оид зарурий маълумотлар Электрон ҳукуматнинг идоралараро ахборот тизими орқали электрон маълумот алмашиш йўли билан сўраб олиш жорий этилди.
Шунингдек, баҳоловчиларга тоифа бериш билан боғлиқ барча маълумотлар Давактив агентлигининг Баҳолаш фаолиятининг ягона ахборот платформасида ҳам юритилади.

Процесс присвоения категории оценщикам полностью цифровизирован Агентством госактивов
4 октября 2022 года Кабинет Министров Республики Узбекистан принял постановление №564 «О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правительства Республики Узбекистан, направленных на совершенствование системы оказания государственных услуг по присвоению категорий оценщикам».
Данным Решением внесены изменения и дополнения в Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 24 сентября 2019 года №799 «Об утверждении административного регламента оказания государственных услуг по присвоению категорий оценщикам».
Соответственно, установлено, что присвоение категорий Оценщикам будет осуществляться полностью через Центры государственных услуг или Единый портал интерактивных государственных услуг (https://my.gov.uz/uz/service/663).
В процессе рассмотрения заявлений, поданных оценщиками на получение категории, Агентством госактивов внедрена система запроса необходимой информации о претендентах посредством электронного обмена информацией через межведомственную информационную систему Электронного правительства.
При этом, вся информация, связанная с присвоением категории оценщикам также будет храниться в «Единой информационной платформе оценочной деятельности» Агентства госактивов.