Андижон вилоятида “Roadshow” тақдимоти ўтказилди
Бугун Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан Андижон вилоятида хусусийлаштирилиши белгиланган давлат активлари жумладан, корхоналардаги давлат улушлари, бўш турган давлат мулки объектлари ва сотилиши белгиланган ер участкалари тўғрисида навбатдаги Roadshow (тақдимот) ўтказилди.
Ушбу тадбирда 400 дан ортиқ маҳаллий ҳокимликлар ҳамда вилоятдаги йирик корхоналарнинг вакиллари ва тадбиркорлар иштирок этди. Ўз ўрнида, Давактив агентлиги мутасаддилари томонидан қатнашчиларга E-auksion электрон савдо платформасидан фойдаланиш бўйича мастер-класс ўтказилиб, савдо платформасида шахсий кабинет очиш, онлайн электрон имзо олиш ва савдоларда қатнашиш учун аризалар бериш тартиблари ҳам назарий ҳам амалий тушунтирилди.
Бугунги кунда Андижон вилояти Пахтаобод туманидаги "Маъмурий бино" иншоотлар ва "Қўрғонтепашаробсавдо" МЧЖдаги 100 давлат улуши каби жами 44 та давлат активларини (шундан 3 таси давлат улушлари, 39 таси кўчмас мулк объектлари) 15,1 млрд.сўм бошланғич қийматда ҳамда 1 577 та лотдаги 46,5 гектардаги бўш ер майдонлари умумий бошланғич қиймати 20,1 млрд. сўмга (427 таси 7,1 млрд.сўмга мулк ҳуқуқи билан, 1 150 таси 13 млрд.сўм қийматда ижара ҳуқуқи асосида) Е-АUKSION электрон савдо платформасига чиқарилган.
Roadshow иштирокчиларига хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ оммавий савдоларда сотилиши белгиланган ҳамда савдо жараёнидаги давлат активлари, шу жумладан, вилоятдаги йирик активлар, дам олиш масканлари, маъмурий ҳамда ишлаб чиқариш бинолари каби объектлар ва ер участкалари тўғрисида маълумотлар берилди.
Кўтаринки руҳда ва савол-жавобларга бой ўтган Roadshow давомида Давактив агентлиги директори ўринбосари Алишер Миралиев ва вилоятнинг бошқа мутасадди раҳбарлари тадбир қатнашчилари ва ОАВ вакиллари томонидан берилган бир қатор саволларга батафсил жавоблар бериб ўтдилар.
Шу билан бирга, тадбиркорлар учун аввал хусусийлаштирилган бир қатор давлат активларига тур ташкиллаштирилиб, амалга оширилаётган лойиҳалар бўйича маълумотлар берилди.
Шу каби тадбирлар вилоятнинг барча шаҳар ва туманларида ўтказилиши режалаштирилди.
Маълумот учун: бу каби тақдимотлар ва учрашувлар (Roadshow) республикамизнинг барча вилоятлари, Тошкент шаҳри ва Қорақалпоғистон Республикасида ўтказилади.

В Андижанской области состоялась презентация "Roadshow"
Сегодня Агентством по управлению государственными активами проведено очередное “Roadshow” (презентация) государственных активов, подлежащих приватизации в Андижанской области, в частности государственных долей в предприятиях, пустующих государственных объектов и земельных участков, подлежащих для продажи.
На мероприятии приняли участие более 400 представители местных хокимиятов, крупных предприятий области, а также предприниматели. В свою очередь, сотрудники Агентства госактивов провели «мастер-класс» по использованию электронной торговой платформы “E-auksion” и подробно объяснили, как теоретически, так и практически, процедуры открытия личного кабинета на платформе, получения электронной подписи в режиме онлайн и участия на торгах.
На сегодняшний день, в Пахтаабадском районе Андижанской области на электронную торговую площадку "E-AUKSION"  выставлены 44 государственных актива (из них 3 государственных доли, 39 объектов недвижимости), в частности «Административное здание» и 100% государственной доли ООО «Кургантепашаробсавдо» , стартовой стоимостью 15,1 млрд. сумов и 46,5 га пустующих земельных участков в 1 577 лотах, общей начальной стоимостью 20,1 млрд сумов (427 с правом собственности на 7,1 млрд. сумов, 1 150 с правом аренды на 13 млрд. сумов).
Участникам мероприятия также был разъяснен порядок приватизации земельных участков несельскохозяйственного назначения, ранее принадлежавших им на праве постоянного пользования или пожизненного владения.
Участники “Roadshow” были ознакомлены с государственными активами, выставленными, а также планируемые к выставлению на продажу на публичных торгах в соответствии с программами приватизации, в частности с крупными активами, зонами отдыха, административными и производственными зданиями и земельными участками.
В ходе “Roadshow”, прошедшего на высоком уровне и будучи насыщенным вопросами и ответами, заместитель директора Агентства госактивов Алишер Миралиев и другие ответственные руководители области ответили на ряд вопросов заданных со стороны участников и представителей СМИ.
Вместе с тем для предпринимателей был организован тур по ряду ранее приватизированных государственных активов и предоставлена информация о реализуемых проектах.