Андижон вилоятида навбатдаги "Roadshow" тақдимоти ўтказилди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 24 мартдаги “Иқтисодиётда давлат иштирокини қисқартиришнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-102-сонли қарорига мувофиқ, 1001 та корхонадаги давлат акция пакетлари ва 1046 та кўчмас мулк объектлари оммавий савдоларга чиқарилиши, шунингдек, 40 та йирик корхона ва банклардаги давлат улуши барча фуқаролар ва инвесторларга қатнашиш имконияти тақдим этиш мақсадида “битта акция – битта лот” тамойили асосида “халқчил IPO” орқали таклиф этилиши белгиланган.
Ҳудудларда мазкур қарор мазмун-моҳиятини тушинтириш ва тарғибот қилиш ишларини жадаллаштириш мақсадида, жорий йилнинг 13 май куни Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан Андижон вилоятида хусусийлаштирилиши белгиланган давлат активлари жумладан, корхоналардаги давлат улушлари, бўш турган давлат мулки объектлари ва сотилиши белгиланган ер участкалари тўғрисида навбатдаги Roadshow тақдимоти ўтказилди.
Ушбу тадбирда 500 нафардан зиёд маҳаллий ҳокимликлар ҳамда вилоятдаги йирик корхоналарнинг вакиллари, тадбиркор ва инвесторлар иштирок этди.
Roadshow тақдимоти Давлат активларини бошқариш агентлиги директори ўринбосари Алишер Миралиев, Давлат активларини бошқариш агентлиги вилоят ҳудудий бошқармаси бошлиғи Артикмирза Алимжанов ҳамда вилоят ҳокимининг биринчи ўринбосари Дилшодбек Каримов бошчилигида бўлиб ўтди.
“Roadshow” иштирокчиларига Давактив агентлиги Андижон вилояти ҳудудий бошқармаси томонидан 2022 йил давомида хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ жами 132 та давлат активлари аукцион савдоларига чиқарилганлиги, шундан 67 та давлат активлари 66,3 млрд.сўм қийматга бўлиб-бўлиб тўлаш шарти билан сотилганлиги маълум қилинди. Бундан ташқари, 2022 йил давомида тадбиркорлар ва фуқаролар учун 3215 та 158,2 гектар ер участкалари электрон онлайн-аукцион савдоларига чиқарилган бўлиб, шундан 716 та 76,2 гектар ер участкалари 40,0 млрд.сўмга сотилишига эришилган.
Шу билан бирга, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 24 мартдаги ПҚ-102-сонли қарорига мувофиқ, оммавий савдоларда сотилиши белгиланган Андижон вилоятидаги жами 75 та давлат ва давлат иштирокидаги хўжалик жамиятларининг активлари, шундан 41 та кўчмас мулк объектлари, жумладан, “битта акция – битта лот” тамойили асосида “Андижон биокимё заводи” АЖнинг 20 фоиз акция пакетлари “халқчил IPOга чиқарилиши яқиндан таништирилди.
Ўз ўрнида, Давактив агентлиги мутасаддилари томонидан қатнашчиларга E-auksion электрон савдо платформасидан фойдаланиш бўйича мастер-класс ўтказилиб, савдо платформасида шахсий кабинет очиш, онлайн электрон имзо олиш ва савдоларда қатнашиш учун аризалар бериш тартиблари ҳам назарий, ҳам амалий тушунтирилди.
Кўтаринки руҳда ва савол-жавобларга бой ўтган Roadshow давомида Давактив агентлиги директори ўринбосари Алишер Миралиев ва вилоятнинг бошқа мутасадди раҳбарлари тадбир қатнашчилари ва ОАВ вакиллари томонидан берилган бир қатор саволларга батафсил жавоблар бериб ўтдилар.
Шу билан бирга, куннинг иккинчи ярмида ОАВ вакиллари учун Пресс-тур ҳам ташкил этилиб, давлат активларини сотиб олган тадбиркорлар томонидан ушбу объектлар негизида бажарилган ишлар жойига чиққан ҳолда ўрганилди.
Шу каби тадбирлар йил давомида республиканинг барча вилоятларида, Тошкент шаҳрида ва Қорақалпоғистон Республикасида ўтказилиши режалаштирилган.

Regular Roadshow was held in Andijan region
In order to accelerate the awareness and promotion of the content of this decree in the regions, on May 13 this year, the State Assets Management Agency held its regular "Roadshow" of state assets to be privatized in Andijan region, in particular state shares in enterprises, state facilities and land plots.
The event was attended by over 500 representatives of local Khokimiyats, large enterprises of the region as well as entrepreneurs and investors.
The event was chaired by Deputy Director of the State Assets Management Agency Alisher Miraliyev, Head of Territorial Administration of the State Assets Management Agency in Andijan region Artikmirza Alimjanov and First Deputy of the Ferghana region Khokimiyat Dilshodbek Karimov.
The Roadshow participants were informed about the work carried out in Andijan region in 2022. Particularly, the territorial department of the State Assets Management Agency offered 132 state assets for public auction and 67 assets were sold for 66,3 billion soums with condition of payment in installments. Moreover, during 2022 3215 land plots with total area of 158,2 hectares were e-auctioned for entrepreneurs and individuals and 716 land plots with total area of 76,2 hectares were sold for 40,0 billion soums.
At the same time, in accordance with Presidential Decree № PD-102 from March 24, 2023, at the event were presented 75 state assets and assets of enterprises with state participation, as well as 41 real estate objects, which are oferred for public auction in Andijan region, including 20% of shares of "Andijan biokimyo zavodi" JSC that are proposed for public IPO on the principle of "one share - one lot".
During the Roadshow, which was held at a high level and lively with questions and answers, the deputy director of the State Assets Management Agency Alisher Miraliyev and other responsible executives of the region answered a number of questions from the participants and the mass media.
At the same time, in the second half of the day, a Press Tour was organized for the media representatives to visit the state assets in Andijan region and provided information on the projects being implemented.
Similar events will be held during the year in all regions of the republic, Tashkent city and the Republic of Karakalpakstan.