“Фарғона ёғ-мой” АЖда акциядорларнинг йиллик умумий йиғилиши ўтказилиши белгиланди
“Фарғона ёғ-мой” АЖнинг 2022 йил 6 июндаги тегишли хабарномасига кўра, жорий йил 28 июнь куни акциядорларнинг йиллик умумий йиғилиши қуйидаги кун тартиби билан бўлиб ўтиши белгиланди:
1. 2021 йилда жамиятда корпоратив бошқарув тамойилларига риоя қилиниши юзасидан Кузатув кенгашининг ҳисоботи ва қабул қилинган қарорларини тасдиқлаш;
2. 2021 йилда жамият бизнес-режасининг бажарилиши ва молия-хўжалик фаолияти натижалари юзасидан жамият бошқарув раисининг ҳисоботини тасдиқлаш;
3. 2021 йил якуни бўйича жамиятнинг бухгалтерия баланси, фойда ва зарарлар ҳисоб варағини тасдиқлаш;
4. Тафтиш комиссиясининг ҳисоботи ва хулосасини тасдиқлаш;
5. Ташқи аудитор хулосасини тасдиқлаш;
6. 2021 йил якуни бўйича жамият соф фойдасини тақсимлаш;
7. 2022 йил учун жамият Бизнес-режаси ҳамда даромад ва харажатлар сметасини тасдиқлаш;
8. Кузатув кенгаши аъзоларини сайлаш;
9. Тафтиш комиссияси аъзоларини сайлаш;
10. Жамият бошқаруви аъзоларини сайлаш;
11. Жамият бошқаруви раисини сайлаш;
12. 2022 йил молия-хўжалик фаолияти учун ташқи аудиторлик ташкилотини тасдиқлаш ва унинг хизматига тўланадиган ҳақнинг энг кўп миқдорини белгилаш;
13. 2017 йил якунлари бўйича ҳисобланган дивиденд тўловларини талаб қилиб олинмаган қолдиқ қисмини жамият фойдасига олиш масаласини кўриб чиқиш тўғрисида;
14. Жамият бошқарув структурасини тасдиқлаш;
15. Жамият Устави ва ички низомларига ўзгартириш ва қўшимчалар билан янги таҳририни тасдиқлаш;
16. Жамият фаолиятига Корпоратив бошқарув кодекси хулосасини хабар бериш шаклини тасдиқлаш.
Жамият устав капиталида Давлат активларини бошқариш агентлигининг улуши 84,45 фоизни ташкил этади. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 27 октябрдаги ПФ-6096-сон Фармонига асосан давлат улушини сотилиши белгиланган. Ҳозирда, давлат акция пакети 60,6 млрд.сўм қийматда биржа савдоларига чиқарилган.
Йиғилиш жамият кузатув кенгашининг 2022 йил 31 майдаги мажлиси қарорига асосан  Фарғона шаҳри, Меъмор кўчаси, 9-манзилда ўтказилади.

The annual general meeting of shareholders of "Fergana yog-moy" JSC is held
According to the relevant notification of "Fergana yog-moy" JSC dated June 6, 2022, the annual general meeting of shareholders will be held on June 28 of this year with the following agenda:
1. Approval of the report and resolutions adopted by the Supervisory board on observance of corporate governance principles in company for 2021;
2. Approval of the report of Management board chairman on the implementation of the company's business plan and the results of financial and economic activities in 2021;
3. Approval of the balance sheet, profit and loss account of the company based on the results of 2021;
4. Approval of the report and conclusion of the Audit commission;
5. Approval of the external auditor's report;
6. Distribution of the company's net profit by the end of 2021;
7. Approval of the Company's business plan for 2022 and estimates of income and expenses;
8. Election of Supervisory board members;
9. Election of Audit commission members;
10. Election of Management board members of the company;
11. Election of Management board chairman of the company;
12. Approval of the organization of external audit of financial and economic activities for 2022 and the establishment of the maximum amount of payment for its services;
13. Consideration of the issue of receiving the unclaimed balance of accrued dividends for 2017 in favor of the company;
14. Approval of the Company's management board structure;
15. Approval of the new version of the Company’s Charter and internal regulations with amendments and additions;
16. Approval of the conclusion notification form of the Corporate Governance Code on the Company's activities.
The share of the State Assets Management Agency in the authorized capital of the company is 84.45 percent. According to the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan PD-6096 dated October 27, 2020, the sale of the state share is planned. Currently, a state shares worth 60.6 billion sums are put up for stock trading.
The meeting will be held at 9 Memora Street, Fergana, in accordance with the decision of the meeting of the Company’s Supervisory Board dated May 31, 2022.