“Фарғона ёғ-мой” АЖда акциядорларнинг йиллик умумий йиғилиши ўтказилиши белгиланди
“Фарғона ёғ-мой” АЖнинг 2022 йил 6 июндаги тегишли хабарномасига кўра, жорий йил 28 июнь куни акциядорларнинг йиллик умумий йиғилиши қуйидаги кун тартиби билан бўлиб ўтиши белгиланди:
1. 2021 йилда жамиятда корпоратив бошқарув тамойилларига риоя қилиниши юзасидан Кузатув кенгашининг ҳисоботи ва қабул қилинган қарорларини тасдиқлаш;
2. 2021 йилда жамият бизнес-режасининг бажарилиши ва молия-хўжалик фаолияти натижалари юзасидан жамият бошқарув раисининг ҳисоботини тасдиқлаш;
3. 2021 йил якуни бўйича жамиятнинг бухгалтерия баланси, фойда ва зарарлар ҳисоб варағини тасдиқлаш;
4. Тафтиш комиссиясининг ҳисоботи ва хулосасини тасдиқлаш;
5. Ташқи аудитор хулосасини тасдиқлаш;
6. 2021 йил якуни бўйича жамият соф фойдасини тақсимлаш;
7. 2022 йил учун жамият Бизнес-режаси ҳамда даромад ва харажатлар сметасини тасдиқлаш;
8. Кузатув кенгаши аъзоларини сайлаш;
9. Тафтиш комиссияси аъзоларини сайлаш;
10. Жамият бошқаруви аъзоларини сайлаш;
11. Жамият бошқаруви раисини сайлаш;
12. 2022 йил молия-хўжалик фаолияти учун ташқи аудиторлик ташкилотини тасдиқлаш ва унинг хизматига тўланадиган ҳақнинг энг кўп миқдорини белгилаш;
13. 2017 йил якунлари бўйича ҳисобланган дивиденд тўловларини талаб қилиб олинмаган қолдиқ қисмини жамият фойдасига олиш масаласини кўриб чиқиш тўғрисида;
14. Жамият бошқарув структурасини тасдиқлаш;
15. Жамият Устави ва ички низомларига ўзгартириш ва қўшимчалар билан янги таҳририни тасдиқлаш;
16. Жамият фаолиятига Корпоратив бошқарув кодекси хулосасини хабар бериш шаклини тасдиқлаш.
Жамият устав капиталида Давлат активларини бошқариш агентлигининг улуши 84,45 фоизни ташкил этади. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 27 октябрдаги ПФ-6096-сон Фармонига асосан давлат улушини сотилиши белгиланган. Ҳозирда, давлат акция пакети 60,6 млрд.сўм қийматда биржа савдоларига чиқарилган.
Йиғилиш жамият кузатув кенгашининг 2022 йил 31 майдаги мажлиси қарорига асосан  Фарғона шаҳри, Меъмор кўчаси, 9-манзилда ўтказилади.

Проводится годовое общее собрание акционеров АО «Фергана ёг-мой»
Согласно соответствующему уведомлению АО «Фергана ёг-мой» от 6 июня 2022 года, 28 июня текущего года состоится годовое общее собрание акционеров со следующей повесткой дня:
1. Утверждение отчета и принятых решений Наблюдательного совета о соблюдении принципов корпоративного управления в обществе за 2021 год;
2. Утверждение отчета председателя правления о выполнении бизнес-плана общества и результатах финансово-хозяйственной деятельности в 2021 году;
3. Утверждение бухгалтерского баланса, учётной записи о прибылях и убытках общества по итогам 2021 года;
4. Утверждение отчета и заключения Ревизионной комиссии;
5. Утверждение заключения внешнего аудитора;
6. Распределение чистой прибыли общества по итогам 2021 года;
7. Утверждение Бизнес-плана общества на 2022 год и сметы доходов и расходов;
8. Избрание членов Наблюдательного совета;
9. Избрание членов Ревизионной комиссии;
10. Избрание членов правления общества;
11. Избрание председателя правления общества;
12. Утверждение организации внешнего аудита финансово-хозяйственной деятельности на 2022 год и установление максимального размера оплаты ее услуг;
13. Рассмотрение вопроса о получении невостребованного остатка начисленных дивидендов за 2017 год в пользу общества;
14. Утверждение структуры правления общества;
15. Утверждение новой редакции Устава и внутреннего положения общества с изменениями и дополнениями;
16. Утверждение формы уведомления о заключении Кодекса корпоративного управления о деятельности общества.
Доля Агентства по управлению государственными активами в уставном капитале общества составляет 84,45 процентов. Согласно Указу Президента Республики Узбекистан от 27 октября 2020 года №УП-6096 запланирована продажа государственной доли. В настоящее время государственный пакет акций на сумму 60,6 млрд. сумов выставлен на биржевые торги.
Собрание состоится по адресу г. Фергана, ул. Мемора, 9, в соответствии с решением заседания Наблюдательного совета общества от 31 мая 2022 года.