Хивадаги меҳмонхоналарнинг очиқ савдо жараёнлари юзасидан ахборот
Аввал хабар берилганидек, Давактив агентлиги томонидан “Хива Плаза” МЧЖ (“Farovon Khiva Hotel” меҳмонхонаси) ва “Хива Локомотив” МЧЖ (“Khiva Lokomotiv Hotel” меҳмонхонаси)лардаги 100 фоиз улушларни (кейинги ўринларда – "Активлар") очиқ савдо жараёнлари бошланган.
Ушбу Активларни хусусийлаштириш жараёнини илғор халқаро тажриба асосида амалга ошириш учун RSM(кейинги ўринларда – "Консультант") компанияси хусусийлаштириш бўйича Консультант сифатида жалб этилган.
Аризаларни қабул қилиш жараёни доирасида, Консультант томонидан кенг қамровли маркетинг ишлари амалга оширилди, жумладан, инвестиция тизерлари салоҳиятли инвесторларга юборилди. Натижада, мазкур босқичда белгиланган муддат 2024 йил 29 ноябрга қадар “Хива Плаза” МЧЖ бўйича 2 нафар ҳамда “Хива Локомотив” МЧЖ бўйича 4 нафар инвесторлар томонидан сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш тўғрисидаги аризалар Консультантга келиб тушган.
• Талабгор (консорциум ҳолатида, консорциум аъзоларидан ҳеч бири) ва унинг акциядорлари/иштирокчиларининг ҳеч бири давлат компанияси ёки устав капиталида давлат улуши бўлган компания бўлмаслиги;
• Ўзбекистон Республикасининг 660-II-сонли “Жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга, терроризмни молиялаштиришга ва оммавий қирғин қуролини тарқатишни молиялаштиришга қарши курашиш тўғрисида”ги Қонуни талабларига риоя этилиши;
Талабгорларга Мажбуриятга эга бўлган таклифларини (BO) тайёрлаш учун Активлар тўғрисидаги Ахборотларни ошкор этмаслик тўғрисидаги битим (NDA)ни имзолаган ҳолда Консультант томонидан тайёрланган Активларнинг молиявий, юридик ва операцион фаолияти тўғрисидаги маълумотлар, шунингдек, аналитик ҳисоботлар жойланган виртуал маълумотлар хонаси (VDR)га кириш имконияти берилади.
Консультант томонидан Активларни сотиб олиш нархи бўйича Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO2025 йил 6 январь соат 18:00 (Тошкент вақти билан)га қадар қабул қилинади.
Шу билан бирга, Консультант томонидан рақобат муҳитини таъминлаш мақсадида савдо жараёнларига янада кўпроқ салоҳиятли инвесторларни жалб қилиш ишлари параллел равишда амалга оширилади ва Активларни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) бўйича аризаларни қабул қилиш давом эттирилади.
Ўз навбатида, мазкур муддатга қадар талабгорлар томонидан “E-auksion” электрон савдо платформасида очиладиган шахсий кабинетлари орқали таклиф этиладиган Мажбуриятга эга бўлган таклифларининг камида 1 фоизини кафолатли тўлов (закалат) сифатида “Электрон онлайн-аукционларни ташкил этиш” АЖнинг тегишли ҳисоб рақамига ўтказиш талаб этилади. “E-auksion” электрон савдо платформасида очиладиган шахсий кабинет ва ҳисоб-рақам кўрсаткичлари Консультант томонидан иштирокчиларга юбориладиган жараён тўғрисидаги индивидуал хатлар (Process Letter) орқали етказилади.
Давактив агентлиги хусусийлаштириш жараёнига қизиқиш билдирган ва аризалар топширган барча иштирокчиларга миннатдорчилик билдиради ҳамда Активларни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш босқичидан муваффақиятли ўтган талабгорлар билан келгусидаги конструктив ҳамкорликни шаффоф муҳитда давом эттиради.
Ушбу эълон ёки унинг мазмунининг бирон-бир қисми мазкур эълон чоп этилишидан келиб чиқиб тахмин қилиниши мумкин бўлган Давактив агентлиги ва "RSM"нинг Активларни сотиш билан боғлиқ бирор-бир шаклдаги мажбурияти сифатида талқин қилинмаслиги керак. Давактив агентлиги ва "RSM" ўз хоҳишига кўра ҳар қандай вақтда ва ҳар қандай муносабатда, биргаликдаги ёки шахсий жавобгарликни ўз зиммаларига олмасдан:
(ii) турли хил манфаатдор томонлар учун турли хил тартиб-қоидалар бўйича иш тутиш ва/ёки Давактив агентлиги ва "RSM" томонидан кўзда тутилган режа-жадвал ва тартиб доирасида исталган бошқа потенциал харидорни (харидорларни) олдиндан огоҳлантирмасдан чиқариб ташлаган ҳолда бир ёки бир нечта потенциал харидорлар билан музокаралар олиб бориш;

Information on open sales processes of hotels located in Khiva
As previously reported, UzSAMA initiated the open sales processes of 100% shares in the authorized capitals of Khiva Plaza LLC ("Farovon Khiva" Hotel) and Khiva Lokomotiv LLC ("Khiva Lokomotiv" Hotel) (hereinafter - the “Assets”).
“RSM (hereinafter - "Consultant") was attracted as a privatization consultant to carry out the process of privatization of these Assets on the basis of the best international experience.
As part of this stage, complex marketing activities were carried out by Consultant, as well as sending investment teasers to potential investors. As a result, Consultant has received Expressions of Interest from 2 investors for "Khiva Plaza" LLC and from 4 investors for “Khiva Lokomotiv” LLC by November 29, 2024.
After signing the Non-Disclosure Agreements (NDA), participants will be given access to a Virtual Data Room (VDR) containing detailed financial, legal and operational information on the Assets, including an analytical report prepared by the Consultant for the preparation of their Binding Offers (BO).
Binding Offers (BO) are accepted by Consultant until 18:00 (Tashkent time) January 6, 2025.
At the same time, in order to ensure a competitive environment, the Consultant will continue its efforts to attract more qualified investors to participate in trading processes, and will continue to accept Expression of Interest applications for the acquisition of the Assets.
Moreover, before this deadline, the applicants are required to transfer not less than 1% of the amount of the proposed Binding Offer as a guarantee payment to the relevant account of JSC “Organization of Electronic Online Auctions” through their personal account in the electronic trading platform “E-auksion”. The personal account and payment account indicators opened on the electronic trading platform “E-auksion” will be sent to the participants by the Consultant through individual letters (Process letter) regarding the sales process.
The UzSAMA expresses gratitude to all participants who have shown interest in the privatization process and submitted applications, and also expresses confidence in further constructive cooperation with applicants who have successfully passed the “Expression of Interest” stage.
The UzSAMA reserves the right to change the sequence of the privatization process or refuse to sell to any potential buyer(s) or negotiate with them at any time without explanation.
This announcement, or any part of its content, should not be taken as a form of obligation on the part of the UzSAMA, “RSM” in relation to the Assets sale, as one might assume in connection with the publication of this announcement. The UzSAMA and “RSM” reserves the right, in its sole discretion, at any time and in any respect, without assuming joint or individual responsibility:
(ii) Follow different procedures with respect to different stakeholders and/or negotiate with one or more potential buyers within the schedule and procedure established jointly by the UzSAMA and “RSM”, to the exclusion of any other potential buyer(s) without prior notice;