Давактив агентлиги томонидан жорий йил 7 август куни чоп этилган эълонларга мувофиқ, “Автокомпонент” МЧЖ ва Avto Climat Control” МЧЖ устав капиталидаги давлат улушларини (кейинги ўринларда – "Активлар") хусусийлаштириш жараёнининг Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичи бошланган.
Ушбу Активларни хусусийлаштириш жараёнини илғор халқаро тажриба асосида амалга ошириш учун “Portfolio Investments” (кейинги ўринларда – "Консультант") компанияси хусусийлаштириш бўйича Консультант сифатида жалб этилган.
Мазкур босқич доирасида Консультант томонидан кенг қамровли маркетинг ишлари амалга оширилди, жумладан, инвестиция тизерлари салоҳиятли инвесторларга юборилди. Натижада, 2024 йил 30 октябрга қадар “Автокомпонент” МЧЖ бўйича 2 нафар маҳаллий инвесторлар, Avto Climat Control” МЧЖ бўйича 3 нафар хорижий ва маҳаллий инвесторлар томонидан сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш тўғрисидаги аризалар Консультантга келиб тушган.
Келиб тушган аризаларни ўрганиш натижасида, барча талабгорлар юқоридаги мезон талабларига тўлиқ мос деб топилган.
Консультант томонидан Активларни сотиб олиш нархи бўйича Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO) 2024 йил 20 ноябрь соат 18:00 (Тошкент вақти билан)га қадар қабул қилинади.
Шу билан бирга, Консультант томонидан рақобат муҳитини таъминлаш мақсадида савдо жараёнларига янада кўпроқ салоҳиятли инвесторларни жалб қилиш ишлари параллел равишда амалга оширилади ва Активларни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) бўйича аризаларни қабул қилиш давом эттирилади.
Ўз навбатида, мазкур муддатга қадар талабгорлар томонидан “E-auksion” электрон савдо платформасида очиладиган шахсий кабинетлари орқали таклиф этиладиган Мажбуриятга эга бўлган таклифларининг камида 1 фоизини кафолатли тўлов (закалат) сифатида “Электрон онлайн-аукционларни ташкил этиш” АЖнинг тегишли ҳисоб рақамига ўтказиш талаб этилади. “E-auksion” электрон савдо платформасида очиладиган шахсий кабинет ва ҳисоб-рақам кўрсаткичлари Консультант томонидан иштирокчиларга юбориладиган жараён тўғрисидаги индивидуал хатлар (Process Letter) орқали етказилади.
Ушбу эълон ёки унинг мазмунининг бирон-бир қисми мазкур эълон чоп этилишидан келиб чиқиб тахмин қилиниши мумкин бўлган Давактив агентлиги ва “Portfolio Investments”нинг Активларни сотиш билан боғлиқ бирор-бир шаклдаги мажбурияти сифатида талқин қилинмаслиги керак. Давактив агентлиги ва “Portfolio Investments” ўз хоҳишига кўра ҳар қандай вақтда ва ҳар қандай муносабатда, биргаликдаги ёки шахсий жавобгарликни ўз зиммаларига олмасдан:

Информация о процессе приватизации государственных долей в уставном капитале ООО “Автокомпонент” и ООО "Avto Climate Control"
Согласно объявлениям, опубликованным Агентством госактивов от 7 августа текущего года, начался этап приёма заявок о Выражении заинтересованности (Express of interest) процесса приватизации государственных долей в уставных капиталах ООО "Автокомпонент" и ООО Avto Climat Control” (далее – «Активы»).
Компания Portfolio Investments (далее – «Консультант») была привлечена в качестве консультанта по приватизации для проведения процесса приватизации данных Активов на основе передового международного опыта.
В рамках данного этапа, Консультантом были проведены активные маркетинговые мероприятия, включая рассылку тизера широкому пулу потенциальных инвесторов. По результатам проведенной работы, до 30 октября 2024 года в адрес Консультанта поступили заявки об интересе со стороны 2 местных инвесторов по ООО “Автокомпонент”, а также местных и иностранных инвесторов по ООО “Avto Climat Control”.
После подписания Соглашений о неразглашении (NDA), участники  получат доступ к виртуальной комнате данных (VDR), содержащей детальную финансовую, юридическую и операционную информацию об Активе, включая аналитический отчет, подготовленный Консультантом для подготовки своих Обязывающих предложений (Binding Offer).
Обязывающие предложения () по приобретению Активов принимаются со стороны Консультанта до 18:00 (по Ташкентскому времени) 20 ноября 2024 года.
Вместе с тем, с целью обеспечения конкурентной среды, Консультантом будет продолжена работа по привлечению больше квалифицированных инвесторов для участия в торговых процессах, а также продолжится прием заявок на выражение заинтересованности (Expression of Interest) по приобретению Активов.
В свою очередь, до этого срока претендентам необходимо перечислить, через личный кабинет в электронной торговой платформе «E-auksion», не менее 1% от cуммы предлагаемого обязывающего ценового предложения в качестве гарантийного платежа (заклад) на соответствующий счет АО «Организация электронных онлайн-аукционов». Личный кабинет и показатели расчетного счета, открываемые на электронной торговой платформе «E-auksion», будут направлены участникам со стороны Консультанта посредством индивидуальных писем (Process letter) о процессе торгов.
Настоящее объявление, или какая-либо часть его содержания не должны рассматриваться как форма обязательства со стороны Агентства госактивов и “Portfolio Investments” в отношении Реализации Активов, что можно было бы предположить в связи с публикацией настоящего объявления. Агентство госактивов и “Portfolio Investments” оставляют за собой право по своему усмотрению в любое время и в любом отношении, не принимая совместной или индивидуальной ответственности: