Давактив агентлиги томонидан жорий йил 7 август куни чоп этилган эълонларга мувофиқ, “Автокомпонент” МЧЖ ва Avto Climat Control” МЧЖ устав капиталидаги давлат улушларини (кейинги ўринларда – "Активлар") хусусийлаштириш жараёнининг Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичи бошланган.
Ушбу Активларни хусусийлаштириш жараёнини илғор халқаро тажриба асосида амалга ошириш учун “Portfolio Investments” (кейинги ўринларда – "Консультант") компанияси хусусийлаштириш бўйича Консультант сифатида жалб этилган.
Мазкур босқич доирасида Консультант томонидан кенг қамровли маркетинг ишлари амалга оширилди, жумладан, инвестиция тизерлари салоҳиятли инвесторларга юборилди. Натижада, 2024 йил 30 октябрга қадар “Автокомпонент” МЧЖ бўйича 2 нафар маҳаллий инвесторлар, Avto Climat Control” МЧЖ бўйича 3 нафар хорижий ва маҳаллий инвесторлар томонидан сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш тўғрисидаги аризалар Консультантга келиб тушган.
Келиб тушган аризаларни ўрганиш натижасида, барча талабгорлар юқоридаги мезон талабларига тўлиқ мос деб топилган.
Консультант томонидан Активларни сотиб олиш нархи бўйича Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO) 2024 йил 20 ноябрь соат 18:00 (Тошкент вақти билан)га қадар қабул қилинади.
Шу билан бирга, Консультант томонидан рақобат муҳитини таъминлаш мақсадида савдо жараёнларига янада кўпроқ салоҳиятли инвесторларни жалб қилиш ишлари параллел равишда амалга оширилади ва Активларни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) бўйича аризаларни қабул қилиш давом эттирилади.
Ўз навбатида, мазкур муддатга қадар талабгорлар томонидан “E-auksion” электрон савдо платформасида очиладиган шахсий кабинетлари орқали таклиф этиладиган Мажбуриятга эга бўлган таклифларининг камида 1 фоизини кафолатли тўлов (закалат) сифатида “Электрон онлайн-аукционларни ташкил этиш” АЖнинг тегишли ҳисоб рақамига ўтказиш талаб этилади. “E-auksion” электрон савдо платформасида очиладиган шахсий кабинет ва ҳисоб-рақам кўрсаткичлари Консультант томонидан иштирокчиларга юбориладиган жараён тўғрисидаги индивидуал хатлар (Process Letter) орқали етказилади.
Ушбу эълон ёки унинг мазмунининг бирон-бир қисми мазкур эълон чоп этилишидан келиб чиқиб тахмин қилиниши мумкин бўлган Давактив агентлиги ва “Portfolio Investments”нинг Активларни сотиш билан боғлиқ бирор-бир шаклдаги мажбурияти сифатида талқин қилинмаслиги керак. Давактив агентлиги ва “Portfolio Investments” ўз хоҳишига кўра ҳар қандай вақтда ва ҳар қандай муносабатда, биргаликдаги ёки шахсий жавобгарликни ўз зиммаларига олмасдан:

Information on the process of privatization of the state shares in the charter capital of "Avtokomponent" LLC and "Avto Climate Control" LLC
According to the announcements published by the State Assets Management Agency on August 7 this year, Expression of Interest stage of the privatization process of the state shares in the authorized capital of "Avtokomponent" LLC and “Avto Climat Control” LLC (hereinafter - the "Assets") has launched.
As reported previously, Portfolio Investments (hereinafter - "Consultant") was attracted as a privatization consultant to carry out the process of privatization of these state assets on the basis of the best international experience.
As part of this stage, complex marketing activities were carried out by Consultant, as well as sending investment teasers to potential investors. As a result, Consultant has received Expressions of Interest from 2 local investors for "Avtokomponent" LLC and from 3 local and international investors for “Avto Climat Control” LLC by October 30, 2024.
• Sufficient financial resources to acquire the state shares.
Binding Offers (BO) are accepted by Consultant until 18:00 (Tashkent time) November 20, 2024.
At the same time, in order to ensure a competitive environment, the Consultant will continue its efforts to attract more qualified investors to participate in trading processes, and will continue to accept Expression of Interest applications for the acquisition of the Assets.
Moreover, before this deadline, the applicants are required to transfer not less than 1% of the amount of the proposed Binding Offer as a guarantee payment to the relevant account of JSC “Organization of Electronic Online Auctions” through their personal account in the electronic trading platform “E-auksion”. The personal account and payment account indicators opened on the electronic trading platform “E-auksion” will be sent to the participants by the Consultant through individual letters (Process letter) regarding the sales process.
The State Assets Agency expresses gratitude to all participants who have shown interest in the privatization process and submitted applications, and also expresses confidence in further constructive cooperation with applicants who have successfully passed the “Expression of Interest” stage.