Давактив агентлиги томонидан 2024 йил 18 декабрь куни чоп этилган эълонга мувофиқ, “Автоойна” МЧЖ устав капиталидаги давлат улушини (кейинги ўринларда – "Актив") хусусийлаштириш жараёни Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичидан давом эттирилган.
Аризаларни қабул қилиш жараёни доирасида, хусусийлаштириш бўйича консультант “Portfolio Investments” компанияси (кейинги ўринларда – "Консультант") томонидан кенг қамровли маркетинг ишлари амалга оширилди, жумладан, инвестиция тизерлари салоҳиятли инвесторларга юборилди. Натижада, 2025 йил 20 январга қадар 7 нафар халқаро ва маҳаллий инвесторлар томонидан сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш тўғрисидаги аризалар Консультантга келиб тушган.
Консультант томонидан Активни сотиб олиш нархи бўйича Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO) 2025 йил 15 март соат 23:59 (Тошкент вақти билан)га қадар қабул қилинади.
Шу билан бирга, мазкур муддатга қадар талабгорлар томонидан “E-auksion” электрон савдо платформасида очиладиган шахсий кабинетлари орқали Мажбуриятга эга бўлган таклифларининг камида 1 фоизини кафолатли тўлов (закалат) сифатида ўтказиш талаб этилади. Бунда, мазкур кафолат тўлови (закалат) жараён якунида иштирокчиларга қайтарилади, хусусийлаштириш жараёни ғолиби бўлган талабгорнинг кафолат тўлови (закалати) – сотиб олиш тўловининг бир қисми сифатида Хусусийлаштириш жамғармасига ўтказилади.

Информация о процессе приватизации государственной доли в уставном капитале ООО “Автоойна”
В соответствии с объявлением, опубликованным Агентством госактивов от 18 декабря 2024 года, процесс приватизации государственной доли в уставном капитале ООО "Автоойна" (далее – "Актив") продолжился с этапа приема заявок по выражению заинтересованности (Expression of Interest) .
В рамках этапа приема заявок, Консультантом по приватизации компанией Portfolio Investments (далее – "Консультант") были проведены широкомасштабные маркетинговые мероприятия, включая рассылку инвестиционных тизеров потенциальным инвесторам. В результате, до 20 января 2025 года Консультанту поступили заявки от 7 международных и местных инвесторов, выразивших заинтересованность по приобретению.
Обязывающие предложения () по приобретению Активов принимаются со стороны Консультанта до 23:59 (по Ташкентскому времени) 15 марта 2025 года.
Вместе с тем, до этого срока претендентам необходимо перечислить, через личный кабинет в электронной торговой платформе «E-auksion»не менее 1% от cуммы предлагаемого обязывающего ценового предложения в качестве гарантийного платежа (заклад). Этот гарантийный платеж (заклад) будет возвращен участникам по завершению процесса. Однако для победителя процесса приватизации этот платеж будет засчитан как часть выкупного платежа и переведен в Фонд приватизации.