“Қизилқум Фосфорит Комплекси” МЧЖ устав капиталидаги давлат улушини хусусийлаштириш жараёни юзасидан ахборот
Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан жорий йил 30 март куни чоп этилган эълонга мувофиқ, “Қизилқум Фосфорит Комплекси” МЧЖ устав капиталидаги давлат улушини (кейинги ўринларда – Актив ёки Компания) хусусийлаштириш жараёнининг Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичи бошланган.
Аввал маълум қилинганидек, ушбу давлат активини хусусийлаштириш жараёнини илғор халқаро тажриба асосида амалга ошириш учун “Orion Capital Advisory” (кейинги ўринларда – Маслаҳатчи) компанияси Хусусийлаштириш бўйича маслаҳатчи сифатида жалб этилган.
Аризаларни қабул қилиш жараёни доирасида, Маслаҳатчи томонидан кенг қамровли маркетинг ишлари амалга оширилди, жумладан, инвестиция тизерлари салоҳиятли инвесторларга юборилди. Натижада, 2023 йил 5 майга қадар 6 нафар халқаро инвесторлар томонидан сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш тўғрисидаги аризалар Маслаҳатчига келиб тушган.
Давактив агентлиги ҳамда Хусусийлаштириш бўйича маслаҳатчи томонидан келиб тушган барча аризалар қуйидаги мезонлар бўйича сараланган:
• Минерал ўғитлар ва/ёки ярим тайёр маҳсулотлар ишлаб чиқаришда тасдиқланган иш тажрибаси;
• барқарор молиявий ҳолати (МҲХС бўйича текширилган молиявий ҳисоботлари билан тасдиқланган) ва эҳтимолий битимни кафолатланган молиялаштириш қобилияти.
Келиб тушган аризаларни юқоридаги мезон талаблари асосида Маслаҳатчи томонидан чуқур ўрганиш натижасида, 2 нафар халқаро инвесторларнинг аризалари юқоридаги мезон талабларига тўлиқ мос деб топилган.
Шунга кўра, Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичидан муваффақиятли ўтган талабгорлар, хусусийлаштириш жараёнининг келгуси Мажбуриятга эга бўлмаган таклиф (NBO) қабул қилиш босқичида иштирок этиш учун таклиф қилинади ҳамда уларга ушбу босқич жараёнлари тўғрисидаги хат (Process Letter) юборилади.
Талабгорлар томонидан Ахборотларни ошкор этмаслик тўғрисидаги битим (NDA) имзолангандан сўнг, уларга Маслаҳатчи томонидан тайёрланган виртуал маълумотлар хонаси (VDR)га кириш имконияти берилади. Ушбу маълумотлар хонаси Актив тўғрисида батафсил маълумотларни, жумладан, тарихий ва прогнозли молиявий кўрсатгичлари каби ахборотларни ўз ичига олади.
Консультант томонидан Активни сотиб олиш нархи бўйича Мажбуриятга эга бўлмаган таклифлар (NBO) жорий йилнинг 10 июлига қадар қабул қилинади.

Информация о процессе приватизации государственной доли в уставном капитале ООО «Кизилкум Фосфорит Комплекси»
Согласно объявлению, опубликованному Агентством по управлению государственными активами от 30 марта текущего года, начался этап сбора Выражений о заинтересованности (Express of interest) процесса приватизации государственной доли в уставном капитале ООО «Кизилкум Фосфорит Комплекси» (далее – «Компания» или «Актив»).
Как мы сообщали ранее, компания  Orion Capital Advisory (далее – «Консультант») была привлечена в качестве консультанта по приватизации для проведения процесса приватизации данного государственного актива на основе передового международного опыта.
В рамках работы по сбору заявок, Консультантом были проведены активные маркетинговые мероприятия, включая рассылку тизера широкому пулу потенциальных инвесторов. По результатам проведенной работы до 5 мая 2023 года в адрес Консультанта поступили заявки об интересе со стороны международных инвесторов.
• наличие подтвержденного опыта работы в сфере производства минеральных удобрений и/или полуфабрикатов;
В результате углубленного изучения поступивших заявок со стороны Консультанта по вышеуказанным критериям, заявки от 2 международных инвесторов, были признаны полностью соответствующим указанным выше критериям.
Соответственно, претенденты, успешно прошедшие этап «Выражение заинтересованности» (Express of interest), будут приглашены к участию в следующем этапе процесса приватизации «Подача необязывающих предложений» (NBO), а также им будет направлено процедурное письмо (Process Letter).
Необязывающие предложения (NBО) по приобретению Актива принимаются со стороны Консультанта до 10 июля текущего года.