Жаҳон банки билан ҳамкорликда Давлат иштирокидаги корхоналарни мониторинг қилиш ва ҳисобини юритиш ахборот тизими ишлаб чиқилади
“Рақамли Ўзбекистон - 2030” стратегияси доирасида Давактив агентлиги томонидан “Давлат иштирокидаги корхоналарни мониторинг қилиш ва ҳисобини юритиш ахборот тизими”ни яратиш ишлари олиб борилмоқда.
Маълумот ўрнида, ҳозирда давлат иштирокидаги корхоналар сони 2 245 тани ташкил этиб, 234 таси акциядорлик жамияти, 1 051 таси масъулияти чекланган жамият ва 960 таси давлат унитар корхоналари ҳисобланади.
Шунга кўра, Жаҳон банки иштирокида амалга оширилиши белгиланган “Институционал салоҳиятни ошириш” (IBL) лойиҳаси доирасида мазкур ахборот тизимини яратиш мақсадида ахборот технологиялари соҳасида дастурий маҳсулотларни ишлаб чиқиш ва уларни жорий қилиш бўйича йирик профессионал компанияни жалб этиш юзасидан танлов эълон қилинмоқда.
Мазкур компаниянинг асосий вазифаси – давлат иштирокидаги корхоналарда мавжуд турли хил маълумотлар базаси (BI ва ERP тизимлари) шунингдек, ташқи маълумотлар базалари (Давлат солиқ қўмитаси, Божхона қўмитаси, Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги, Давлат статистика қўмитаси ва бошқалар) билан марказлашган ҳолда уланиш, улардаги маълумотларни йиғиш, умумлаштириш, қайта ишлаш, ўрганиш, баҳолаш ва таҳлил қилиш, шунингдек, Давактив агентлиги томонидан бошқарув қарорларининг сифатини ва қабул қилиш тезлигини ошириш имкониятини ўз ичига оладиган ахборот тизими яратиш ва уни жорий этишдан иборат бўлади.
Талабгорлардан аризалар 2021 йил 17 декабрь соат 18.00 га (Тошкент вақти билан) қадар қабул қилинади.

In cooperation with the World Bank, an Automated System of Accounting and Monitoring Activities of Enterprises with State Participation will be developed
As part of the "Digital Uzbekistan - 2030" strategy, the State Assets Management Agency is working on creation of "An Automated System of Accounting and Monitoring of Activities of Enterprises with State Participation".
For information, currently the number of enterprises with state participation is 2,245, including 234 joint stock companies, 1,051 limited liability companies and 960 state unitary enterprises.
In this regard, as part of the World Bank`s Institutional Capacity Building (IBL) project, tender is announced for proposals from professional IT companies to develop and implement software products in the field of information technology and data gathering.
The main task of the selected company will be to develop a centralized connection to various databases (BI and ERP systems) available in SOEs, as well as external databases (State Tax Committee, Customs Committee, Ministry of Employment and Labor Relations, State Statistics Committee, etc.), collect, process, evaluation and analyze the data available in them, and improve the quality and speed of management decisions by UzSAMA.