Жаҳон банки билан ҳамкорликда Давлат иштирокидаги корхоналарни мониторинг қилиш ва ҳисобини юритиш ахборот тизими ишлаб чиқилади
“Рақамли Ўзбекистон - 2030” стратегияси доирасида Давактив агентлиги томонидан “Давлат иштирокидаги корхоналарни мониторинг қилиш ва ҳисобини юритиш ахборот тизими”ни яратиш ишлари олиб борилмоқда.
Маълумот ўрнида, ҳозирда давлат иштирокидаги корхоналар сони 2 245 тани ташкил этиб, 234 таси акциядорлик жамияти, 1 051 таси масъулияти чекланган жамият ва 960 таси давлат унитар корхоналари ҳисобланади.
Шунга кўра, Жаҳон банки иштирокида амалга оширилиши белгиланган “Институционал салоҳиятни ошириш” (IBL) лойиҳаси доирасида мазкур ахборот тизимини яратиш мақсадида ахборот технологиялари соҳасида дастурий маҳсулотларни ишлаб чиқиш ва уларни жорий қилиш бўйича йирик профессионал компанияни жалб этиш юзасидан танлов эълон қилинмоқда.
Мазкур компаниянинг асосий вазифаси – давлат иштирокидаги корхоналарда мавжуд турли хил маълумотлар базаси (BI ва ERP тизимлари) шунингдек, ташқи маълумотлар базалари (Давлат солиқ қўмитаси, Божхона қўмитаси, Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги, Давлат статистика қўмитаси ва бошқалар) билан марказлашган ҳолда уланиш, улардаги маълумотларни йиғиш, умумлаштириш, қайта ишлаш, ўрганиш, баҳолаш ва таҳлил қилиш, шунингдек, Давактив агентлиги томонидан бошқарув қарорларининг сифатини ва қабул қилиш тезлигини ошириш имкониятини ўз ичига оладиган ахборот тизими яратиш ва уни жорий этишдан иборат бўлади.
Талабгорлардан аризалар 2021 йил 17 декабрь соат 18.00 га (Тошкент вақти билан) қадар қабул қилинади.

В сотрудничестве со Всемирным банком будет разработана информационная система мониторинга и учета предприятий с государственным участием
В рамках стратегии «Цифровой Узбекистан - 2030» Агентством по госактивам ведется работа по созданию «Информационной системы мониторинга и учета предприятий с государственным участием».
Справочно: В настоящее время количество предприятий с государственным участием составляет 2 245, в том числе 234 акционерных общества, 1 051 общество с ограниченной ответственностью и 960 государственных унитарных предприятий.
В рамках проекта «Создание институционального потенциала» (IBL), который планируется реализовать с участием Всемирного банка, объявляется конкурс по привлечению профессиональной компании в области разработки и внедрения программных продуктов.
Основная задача компании – централизованное подключение к различным базам данных (системы BI и ERP), предприятий с государственным участием, а также к внешним базам данных министерств и ведомств (Государственного налогового комитета, Таможенного комитета, Министерства занятости и трудовых отношений, Государственного комитета по статистике и др.), сбор, обобщение, обработка, оценка и анализ данных, а также повышение качества и скорости принятия управленческих решений Агентством по госактивам.
Заявки принимаются до 17 декабря 2021 года до 18.00 (по Ташкентскому времени).
Более подробную информацию Вы можете получить перейдя по следующей ссылке и позвонив по номеру +998 90 7380050.