Дон корхоналаридаги давлат улуши ва дон корхоналари филиаллари мулкий мажмуалари бўйича савдо жараёнлари юзасидан қўшимча ахборот
Аввал хабар берилганидек, дон корхоналаридаги давлат улуши ва дон корхоналари филиаллари мулкий мажмуаларининг оммавий савдолари давом эттирилмоқда.
Таъкидлаш жоизки, жорий йилнинг 19 март куни оммавий савдоларга чиқарилган 27 та дон корхоналаридаги давлат улушлари ва 7 та дон корхоналари филиаллари мулкий мажмуаларининг 7 таси бўйича савдоларнинг биринчи босқичида савдоларда қатнашиш учун талабгорлардан таклифлар келиб тушган, 1 таси бўйича фақатгина битта талабгордан таклиф киритилган ва 26 таси бўйича талабгорлардан умуман таклифлар келиб тушмаган.
Ушбуларга кўра, қуйидаги дон корхоналаридаги давлат улуши ва дон корхоналари филиаллари мулкий мажмуаларининг савдо жараёнларини давом эттириш учун савдода қатнашиш бўйича таклифлар етарли даражада шаклланмаганлиги ҳамда рақобат муҳити таъминланмаганлиги сабабли такрорий савдоларга чиқарилди.
Ўз навбатида, дон корхоналаридаги давлат улуши ва дон корхоналари филиаллари мулкий мажмуалари бўйича нарх таклифларини кўриб чиқишда, Хусусийлаштириш давлат комиссияси томонидан мўлжал сифатида инобатга олинадиган тавсиявий баҳолаш қийматини 50 фоизга қадар қадамма-қадам пасайтириш механизми жорий этилган.
Шунингдек, мазкур активларнинг тавсиявий баҳолаш қиймати 50 фоизга пасайтирилган ҳолда инобатга олинади.

Как сообщалось ранее, продолжаются публичные торги государственных долей в зерновых предприятиях и имущественных комплексов филиалов зерновых предприятий.
Стоит отметить, что по 27 государственным долям в зерновых предприятиях и 7 имущественным комплексам филиалов зерновых предприятий, которые были выставлены на публичные торги 19 марта текущего года, на первом этапе торгов по 7 из них были получены достаточное количество предложений от претендентов для участия в торгах, по 1 из них было получено предложение только от одного претендента, а по 26 из них предложений от претендентов вовсе не поступало.
В связи с тем, что по нижеследующим государственным долям в зерновых предприятиях и имущественным комплексам филиалов зерновых предприятий не было сформировано достаточное количество предложений для продолжения процесса торгов, а также не была обеспечена конкурентная среда, данные активы выставляются на повторные торги.
В свою очередь, при рассмотрении ценовых предложений по государственной доле в зерновых предприятиях и имущественных комплексов филиалов зерновых предприятий, учитываемых Государственной комиссией по приватизации в качестве ориентира, введен механизм поэтапного снижения рекомендованной оценочной стоимости до 50%.