Давактив агентлигида "Коррупция ва унинг оқибатлари" мавзусида семинар ўтказилди
Жорий йил 21 май куни коррупцияга қарши ички назорат тузилмалари, коррупция ҳолатларини барвақт аниқлаш ва олдини олиш, уларнинг сабаб ва шарт-шароитларини бартараф этиш, манфаатлар тўқнашувига йўл қўймаслик ҳамда коррупцияга нисбатан муросасиз муносабатни шакллантириш тўғрисида тушунчага эга бўлиш мақсадида Давактив агентлигида Бош прокуратура билан ҳамкорликда "Коррупция ва унинг оқибатлари" мавзусида семинар ташкил этилди. Мазкур семинарда Давактив агентлигининг марказий аппарати, ҳудудий бошқармалари (Zoom орқали) ва тизим ташкилотлари иштирок этишди.
Семинарда Давактив агентлиги директорининг ўринбосари М.Кадиров сўзга чиқиб, коррупцияга қарши курашиш замонавий дунёда бугунги куннинг энг долзарб муаммоларидан бири бўлиб қолаётганлиги, 2023 йил якунлари бўйича коррупциянинг дунё миқёсидаги зарари қарийб 3 триллион АҚШ долларини ташкил қилганлиги, аммо коррупция натижасида жамият кўрадиган маънавий зарарнинг кўламини ҳеч нарса билан ўлчаб бўлмаслиги тўғрисида алоҳида тўхталиб ўтди.
Ўз навбатида, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2024 йил 21 февралдаги ПФ-37-сон Фармони билан тасдиқланган «Ўзбекистон-2030» стратегиясининг ҳар бир инсонга ўз салоҳиятини рўёбга чиқариш учун муносиб шароитлар яратиш йўналиши бўйича 2024 йилга мўлжалланган амалий тадбирлар режасида коррупциявий омилларни бартараф этиш тизимининг самарадорлигини ошириш, жамиятда коррупцияга нисбатан муросасиз муносабатни шакллантириш ишларини жадал давом эттириш ушбу стратегиянинг мақсадларидан бири этиб белгилаб берилганлигини таъкидлади.
Шу билан бирга, Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси бошқарма катта прокурори Н.Шарипов коррупция ва унинг оқибатлари, коррупцияни содир этган шахсларга нисбатан қўлланилган жазо чоралари ҳамда ушбу шахсларнинг жамиятда тутган ўрнига бағишланган кенг қамровли тушунтириш бериб ўтди.
2023 йилда халқаро «Transparency International» ташкилотининг Коррупцияни қабул қилиш индексида Ўзбекистон 121-ўринга кўтарилиб, 7 йил давомида барқарор ўсишга эришиб келаётганлиги, ушбу соҳада прокуратура органлари томонидан 394 951 нафар фуқаронинг бузилган ҳуқуқлари тикланганлиги, давлат органларининг 45 514 та қонунга зид ҳужжатларига протест киритилганлиги, 8 284 та жиноят иши қўзғатилганлиги, текширишлар ва дастлабки тергов давомида 2 трлн. сўм зарар ундирилганлиги ҳақида тўхталиб ўтди.
Шунингдек, Н.Шарипов сўзини давом эттириб, ўтган йили Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси Бирлашган миллатлар ташкилотининг Гиёҳванд моддалар ва жиноятчиликка қарши курашиш бошқармаси томонидан ташкил этилган Коррупция қарши курашувчи ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларнинг глобал оператив тармоғига (Global Network) қўшилганлигини билдириб ўтди. Бундан ташқари, Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг коррупцияга оид жиноятлар билан боғлиқ моддалар ва уларда белгиланган жазо ҳамда санкциялар ҳақида маълумот берди.
Семинар давомида иштирокчилар ўзларини қизиқтирган саволларига жавоблар олишди ҳамда семинар ташкилотчилари ва Бош прокуратура ходимларига ўз миннатдорчиликларини билдириб қўйишди.

A seminar on ‘Corruption and its consequences’ was held at UzSAMA
On 21 May this year, in order to develop an understanding of internal structures of anti-corruption control, early detection and prevention of corruption cases, elimination of their causes and conditions, prevention of conflicts of interest, formation of intolerant attitude towards corruption, UzSAMA together with the General Prosecutor's Office organised a seminar ‘Corruption and its consequences’. The seminar was attended by the central office, territorial departments (through Zoom) and system organisations of UzSAMA.
Speaking at the seminar, M. Kadyrov, Deputy Director of UzSAMA, said that the fight against corruption remains one of the most pressing problems in the modern world, that by the end of 2023 the global damage from corruption amounted to about 3 trillion U.S. dollars, but the scale of moral damage that society suffers as a result of corruption can not be measured by anything.
In turn, it was noted that in the plan of practical activities for 2024 in the direction of creating suitable conditions for each person to realise their potential strategy ‘Uzbekistan-2030’, approved by Presidential Decree №DP-37 of February 21, 2024, one of the objectives of this strategy is to improve the effectiveness of the system of eliminating factors of corruption, continuing work on the formation of intolerant attitude to corruption in society.
Also, Senior prosecutor of the General prosecutor's office of the Republic of Uzbekistan N. Sharipov gave a broad explanation of corruption and its consequences, the penalties applied to the perpetrators of corruption and the role of these individuals in society.
In 2023 Uzbekistan rose to 121st place in the Corruption Perception Index of the international organisation ‘Transparency International’, and has been achieving steady growth for 7 years, the Prosecutor's Office in this area restored the rights of 394,951 citizens, 45,514 illegal documents of state bodies were protested, 8,284 criminal cases were initiated, 2 trillion soums of damage were collected during inspections and preliminary investigation.
Sharipov continued his speech by saying that last year the Office of the Prosecutor General of the Republic of Uzbekistan joined the Global Operational Network of law enforcement agencies to combat corruption (Global Network), created by the UN Office on drugs and crime. He also provided information on the articles of the Criminal Code of the Republic of Uzbekistan dealing with corruption-related offences and the penalties and sanctions provided for therein.
During the seminar, the participants received answers to their questions and expressed their gratitude to the organisers of the seminar and the staff of the Office of the Prosecutor General.