Давактив агентлиги ходимлари учун коррупция ва манфаатлар тўқнашувининг салбий оқибатлари тўғрисида семинар ўтказилди
Жорий йил 17 август куни Давлат активларини бошқариш агентлиги биносида марказий аппарат таркибий бўлинмалари, ҳудудий бошқармалар ва идоравий мансуб тузилмалар раҳбарлари ва ходимлари учун “Коррупция ва манфаатлар тўқнашувининг салбий оқибатлари” мавзусида семинар ташкил қилинди.
Мазкур семинар Давактив агентлиги директори ўринбосари Мухаммадносир Кадиров бошчилигида бўлиб ўтди. Шу билан бирга, тадбирда Коррупцияга қарши курашиш агентлиги бошқармаси бошлиғи ўринбосари Шерзод Сапаров ўз маърузаси билан иштирок этди. Маърузада коррупция ва манфаатлар тўқнашувининг салбий оқибатлари ҳақида ҳамда коррупциявий хавф-хатар юқори бўлган лавозимлар бўйича коррупцияга оид ҳуқуқбузарликларнинг олдини олишга, уларга чек қўйиш ҳақида батафсил тушунча берилди.
Шунингдек, Ш.Сапаров коррупцияни келтириб чиқарувчи сабабларни бирма бир келтириб ўтди. Бундан ташқари, коррупцияга имкон берувчи сабабларни бартараф этиш йўлари ҳақида тўхталиб ўтилди. Хусусан, очиқлик ва ҳисобдорлик, бюрократик тўсиқларнинг бартараф этиш, манфаатлар тўқнашувининг олдини олиш, самарали ички назорат тизими, самарали ижтимоий ҳимоя, давлат хизматларини кўрсатишни рақамлаштириш, коррупцияга қарши экспертизани амалга оширишдир.
Мавзу юзасидан Давактив агентлиги ходимлари саволлар билан фаол иштирок этиб, қизиқтирган барча маълумотларни олишди ҳамда меҳнат фаолиятлари давомида манфаатлар тўқнашувига дуч келган тақдирда белгиланган тартибда ахборот беришлари зарурлиги тўғрисида яна бир бор хабардор бўлишди.

A seminar on negative consequences of corruption and conflict of interest was held for employees of UzSAMA
On 17 August this year in the building of the State Assets Management Agency a seminar on "Negative Consequences of Corruption and Conflict of Interest" was organised for managers and employees of the central office, structural subdivisions, territorial departments and departmental structures.
This seminar was led by the deputy director of UzSAMA Muhammadnosir Kadyrov. At the same time, Sherzod Saparov, division deputy head of the Anti-Corruption Agency, took part in the event with a report. The report presented a detailed understanding of the negative consequences of corruption and conflict of interest, as well as prevention and suppression of corruption offences in positions with high corruption risk.
Also, Sh. Saparov consistently listed the causes of corruption. In addition, ways to eliminate the causes that contribute to corruption were discussed. In particular, openness and accountability, elimination of bureaucratic obstacles, prevention of conflict of interest, effective internal control system, effective social protection, digitalisation of public services, introduction of anti-corruption expertise.
The employees of UzSAMA took an active part in the discussion, received all the information they were interested in and were once again informed about the need to inform in the prescribed manner in case of a conflict of interest in the course of their professional activities.