Давактив агентлиги ва Германия Федератив Республикасининг Ўзбекистондаги мухтор элчиси иштирокида учрашув ўтказилди
Жорий йилнинг 16 январь куни Давлат активларини бошқариш агентлиги биносида Давактив агентлиги раҳбарияти ва Германия Федератив Республикасининг Ўзбекистондаги мухтор элчиси Тило Клиннер иштирокида учрашув бўлиб ўтди.
Учрашув мақсади истиқболда белгиланган давлат активларини хусусийлаштириш дастури бўйича фикр алмашиш ва келгуси ҳамкорлик, жумладан, Германия бизнес вакилларини Ўзбекистондаги хусусийлаштириш дастури билан таништириш масалалари муҳокамаси бўлди.
Учрашувда, Давактив агентлиги раҳбарияти томонидан Агентликнинг асосий вазифалари, мазкур йўналишни ислоҳ этиш бўйича қабул қилинган Қонунлар ва тегишли норматив ҳуқуқий ҳужжатлар, хусусийлаштириш дастури ва Германия билан ҳамкорлик алоқалари бўйича маълумот берилди.
Маълумот учун: Агентликнинг Германия билан ҳамкорлик алоқалари узоқ йилларга бориб тақалиб, 2009 йилда Ўзбекистоннинг давлат мулкини бошқариш бўйича ваколатли органи ва Германия Федерал Молия вазирлиги ўртасида илк ҳамкорлик битими имзоланган. Ўтган йиллар давомида, “Акциядорлик жамиятлари ва акциядорларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисида”ги Қонун, “Давлат мулкини бошқариш тўғрисида”ги Қонун, Корпоратив бошқарув кодекси ҳамкорликда ишлаб чиқилган.
Шу билан бирга, аввал маълум қилинганидек, Германия Молия вазирлиги департаменти директори Андреас Керст 2023 йил октябрь ойида Ўзбекистонга келган ҳамда Давактив агентлиги ходимлари учун амалий семинарлар ташкил этилган.
Шунингдек, учрашув давомида Германиянинг DMT компанияси Дехқонобод калий заводида минерал захираларни JORC стандартлари асосида баҳолаб бераётгани, яқинда Knauf компанияси томонидан Тошкентда жойлашган Технопаркдаги бир корхонани сотиб олиш жараёни якунланаётгани маълум қилинди.
Германия Федератив Республикасининг Ўзбекистон Республикасидаги мухтор элчиси Тило Клиннер Германия Халқаро ҳамкорлик жамияти (GIZ) бундай кейин ҳам техник кўмак беришга тайёр эканлигини билдирди ва бугунги учрашувнинг асосий мақсадларидан бири бу хусусийлаштириш дастурини Германия бизнес вакилларига етказиш эканлиги, жорий йил 18 январь куни 3 ҳафтага Германияга хизмат сафарига кетаётгани, у ерда Германия иқтисодиёти Шарқий қўмитасининг йиллик йиғилишида иштирок этишини маълум қилди.
Шунингдек, Шарқий қўмитанинг йиллик йиғилишида Германия бизнес соҳа вакилларини Ўзбекистонда амалга оширилаётган хусусийлаштириш жараёнига жалб қилиш ниятида эканлиги ва бунда Ўзбекистонда сотилиши белгиланган активлар, жумладан, транспорт, логистика, калий ва минерал ўғитлар билан шуғулланадиган корхоналар, MobiUz ва бошқа корхоналар тўғрисида тақдимотлар намойиш этишини таъкидлаб ўтди.

Состоялась встреча представителей Агентства госактивов с послом Федеративной Республики Германия в Узбекистане
16 января текущего года в здании Агентства по управлению государственными активами состоялась встреча с участием руководства Агентства госактивов и Посла Федеративной Республики Германия в Узбекистане Тило Клиннера.
Целью встречи стал обмен мнениями о будущей программе приватизации государственных активов и обсуждение дальнейшего сотрудничества, в том числе ознакомление представителей Германского бизнес круга с программой приватизации в Узбекистане.
В ходе встречи руководство Агентства госактивов предоставило информацию об основных функциях Агентства, принятых Законах и соответствующих нормативно-правовых документах о реформировании данной сферы, программе приватизации и отношениях сотрудничества с Германией.
Для справки: Сотрудничество Агентства госактивов с Германией насчитывает много лет, еще в 2009 году было подписано первое соглашение о сотрудничестве между уполномоченным органом Узбекистана по управлению государственным имуществом и Федеральным министерством финансов Германии. За последние годы совместно разработаны Закон «Об акционерных обществ и защиты прав акционеров», Закон «Об управлении государственным имуществом», а также Кодекс корпоративного управления.
При этом, как сообщалось ранее, в октябре 2023 года Узбекистан посетил директор департамента Министерства финансов Германии Андреас Керст, и для сотрудников Агентства госактивов были организованы практические семинары.
Также сообщалось, что Германская компания DMT проводит оценку минеральных запасов Дехканабадского калийного завода по стандартам JORC, а также на стадии  завершения процесс покупки компанией Knauf предприятия, расположенного в Технопарке города Ташкента.
Посол Федеративной Республики Германия в Республике Узбекистан Тило Клиннер сообщил, что Немецкое общество по международному сотрудничеству (GIZ) готово продолжить оказывать техническую помощь, и что один из основных целей сегодняшней встречи – донести программу приватизации представителям Германского бизнес круга ввиду того, что 18 января отправляется в Германию на 3 недели для принятия участия в ежегодном собрании Восточного комитета экономики Германии.
Тило Клиннер также отметил, что на ежегодном заседании Восточного комитета он намерен привлечь представителей бизнес круга Германии к процессам приватизации в Узбекистане и что они выступят с презентациями об активах, выставленных на продажу в Узбекистане, включая предприятия в сфере транспорта, логистики, калийных и минеральных удобрений, компания MobiUz и другие предприятия.