Давактив агентлиги ва Германия Федератив Республикасининг Ўзбекистондаги мухтор элчиси иштирокида учрашув ўтказилди
Жорий йилнинг 16 январь куни Давлат активларини бошқариш агентлиги биносида Давактив агентлиги раҳбарияти ва Германия Федератив Республикасининг Ўзбекистондаги мухтор элчиси Тило Клиннер иштирокида учрашув бўлиб ўтди.
Учрашув мақсади истиқболда белгиланган давлат активларини хусусийлаштириш дастури бўйича фикр алмашиш ва келгуси ҳамкорлик, жумладан, Германия бизнес вакилларини Ўзбекистондаги хусусийлаштириш дастури билан таништириш масалалари муҳокамаси бўлди.
Учрашувда, Давактив агентлиги раҳбарияти томонидан Агентликнинг асосий вазифалари, мазкур йўналишни ислоҳ этиш бўйича қабул қилинган Қонунлар ва тегишли норматив ҳуқуқий ҳужжатлар, хусусийлаштириш дастури ва Германия билан ҳамкорлик алоқалари бўйича маълумот берилди.
Маълумот учун: Агентликнинг Германия билан ҳамкорлик алоқалари узоқ йилларга бориб тақалиб, 2009 йилда Ўзбекистоннинг давлат мулкини бошқариш бўйича ваколатли органи ва Германия Федерал Молия вазирлиги ўртасида илк ҳамкорлик битими имзоланган. Ўтган йиллар давомида, “Акциядорлик жамиятлари ва акциядорларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисида”ги Қонун, “Давлат мулкини бошқариш тўғрисида”ги Қонун, Корпоратив бошқарув кодекси ҳамкорликда ишлаб чиқилган.
Шу билан бирга, аввал маълум қилинганидек, Германия Молия вазирлиги департаменти директори Андреас Керст 2023 йил октябрь ойида Ўзбекистонга келган ҳамда Давактив агентлиги ходимлари учун амалий семинарлар ташкил этилган.
Шунингдек, учрашув давомида Германиянинг DMT компанияси Дехқонобод калий заводида минерал захираларни JORC стандартлари асосида баҳолаб бераётгани, яқинда Knauf компанияси томонидан Тошкентда жойлашган Технопаркдаги бир корхонани сотиб олиш жараёни якунланаётгани маълум қилинди.
Германия Федератив Республикасининг Ўзбекистон Республикасидаги мухтор элчиси Тило Клиннер Германия Халқаро ҳамкорлик жамияти (GIZ) бундай кейин ҳам техник кўмак беришга тайёр эканлигини билдирди ва бугунги учрашувнинг асосий мақсадларидан бири бу хусусийлаштириш дастурини Германия бизнес вакилларига етказиш эканлиги, жорий йил 18 январь куни 3 ҳафтага Германияга хизмат сафарига кетаётгани, у ерда Германия иқтисодиёти Шарқий қўмитасининг йиллик йиғилишида иштирок этишини маълум қилди.
Шунингдек, Шарқий қўмитанинг йиллик йиғилишида Германия бизнес соҳа вакилларини Ўзбекистонда амалга оширилаётган хусусийлаштириш жараёнига жалб қилиш ниятида эканлиги ва бунда Ўзбекистонда сотилиши белгиланган активлар, жумладан, транспорт, логистика, калий ва минерал ўғитлар билан шуғулланадиган корхоналар, MobiUz ва бошқа корхоналар тўғрисида тақдимотлар намойиш этишини таъкидлаб ўтди.

Representatives of UzSAMA met with the Ambassador of the Federal Republic of Germany to Uzbekistan
On January 16 of the current year in the building of the State Assets Management Agency a meeting was held with the participation of the management of UzSAMA and Ambassador of the Federal Republic of Germany to Uzbekistan Tilo Klinner.
The purpose of the meeting was to exchange views on the future program of privatization of state assets and discuss further cooperation, including familiarization of representatives of German business with the privatization program in Uzbekistan.
During the meeting, the management of UzSAMA provided information about the main functions of the Agency, adopted laws and relevant regulatory documents on reforming this sphere, privatization program and cooperation relations with Germany.
For reference: The UzSAMA's cooperation with Germany goes back many years, and in 2009 the first cooperation agreement was signed between the competent body of Uzbekistan on state property management and the Federal Ministry of Finance of Germany. In recent years, the Law on Joint Stock Companies and Protection of Shareholders' Rights, the Law on State Property Management, as well as the Code of Corporate Governance have been jointly developed.
At the same time, as it was reported earlier, in October 2023, Andreas Kerst, Director of the Department of the German Ministry of Finance visited Uzbekistan, and practical seminars were organized for employees of UzSAMA.
It was also reported that the German company DMT is evaluating the mineral reserves of Dehkanabad potassium plant according to JORC standards, and recently completed the process of purchase of the enterprise located in the Technopark of Tashkent city by Knauf.
Ambassador of the Federal Republic of Germany to the Republic of Uzbekistan Tilo Klinner mentioned that the German Society for International Cooperation (GIZ) is ready to continue providing technical assistance, and that the main purpose of today's meeting is to convey the privatization program to representatives of German business in view of the fact that on January 18 Ambassador is departing to Germany for 3 weeks to participate in the annual meeting of the Eastern Committee of German Economy.
Tilo Klinner also noted that at the annual meeting of the Eastern Committee Germany intends to involve representatives of the business sector in the privatization process in Uzbekistan and that they will make presentations on the assets put up for sale, including enterprises in the field of transport, logistics, potassium and mineral fertilizers, MobiUz and other enterprises.