Корея фонд биржаси вакиллари билан ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди
Жорий йил 2 ноябрь куни Давлат активларини бошқариш агентлиги ҳамда Корея фонд биржаси (KRX) вакиллари иштирокида учрашув бўлиб ўтти.
Учрашув бошида Корея фонд биржаси билан Ўзбекистон ўртасидаги самарали ҳамкорлик бир неча йилдан буён давом этаётгани, Ўзбекистон фонд бозори учун Ягона дастурий-аппарат комплексини жорий этишда, жумладан, Корея фонд биржаси дастурий таъминот, сервер ва телекоммуникация хизматларини кўрсатиш, маҳаллий мутахассисларни тайёрлашда фаол кўмак кўрсатилаётгани Давактив агентлиги директори Акмалхон Ортиков томонидан таъкидланиб, миннатдорчилик билдирилди.
Шунингдек, А. Ортиков Капитал бозорини янада ривожлантириш, унинг инфратузилмасини такомиллаштириш, маҳаллий фонд бозорида хорижий инвесторларнинг иштироки тартибини соддалаштириш ва инвесторлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 2 сентябрдаги ПҚ-291-сон қарори қабул қилинганлиги ҳамда Қарорга мувофиқ “Тошкент” Республика фонд биржаси АЖ 2028 йил 31 декабрга қадар дивидендлар ҳисоблаш ва тўлашдан озод этилганлигини эслатиб ўтди.
Ўз навбатида, Корея фонд биржаси ижрочи директори Кёнук Мин “Тошкент” Республика фонд биржасини ривожлантириш мақсадида унинг капиталини ошириш бўйича Корея фонд биржаси тегишли ишларни бошлаганлиги, ушбу жараён директорлар кенгашида кўриб чиқилишини таъкидлаб ўтди.
Шу ўринда, Кёнук Мин “Тошкент” Республика фонд биржасини халқаро стандартлар асосида фаолиятини олиб бориш ва ривожлантириш юзасидан амалий чоралар кўриши, жумладан бор тажриба ва малакаларини “Тошкент” Республика фонд биржасига қаратишларини таъкидлади.
Учрашув сўнгида Давактив агентлиги томонидан Корея фонд биржаси вакилларига эсдалик совғалар топширилди.

С представителями Корейской фондовой биржи обсуждены вопросы сотрудничества
2 ноября текущего года состоялась встреча с участием представителей Агентства по управлению государственными активами и Корейской фондовой биржи (KRX).
В начале встречи, Директор Агентства госактивов Акмалхон Ортиков подеркнул эффективное сотрудничество между Корейской фондовой биржей и Узбекистаном которое продолжается уже несколько лет, и поблагодарил за оказание активной поддержки во внедрении Единого программно-аппаратного комплекса для фондового рынка Узбекистана, включая предоставление программного обеспечения, серверных и телекоммуникационных услуг со стороны Корейской фондовой биржи и обучение местных специалистов.
Также А. Ортиков отметил, что в целях дальнейшего развития рынка капитала, совершенствования его инфраструктуры, упрощения процедуры участия иностранных инвесторов на местном фондовом рынке и защиты прав инвесторов принято Постановление Президента Республики Узбекистан от 2023 года №ПП-291 и согласно Постановлению АО Республиканская фондовая биржа «Ташкент» освобождено от начисления и выплаты дивидендов до 31 декабря 2028 года.
В свою очередь исполнительный директор Корейской фондовой биржи Кёнук Мин отметил, что Корейская фондовая биржа начала соответствующую работу по увеличению капитала Республиканской фондовой биржи «Ташкент», и что этот процесс будет рассмотрен советом директоров.
Также Кёнук Мин подчеркнул, что примет практические меры по развитию и функционированию Республиканской фондовой биржи «Ташкент» на основе международных стандартов, в том числе сосредоточит весь свой опыт и навыки на Республиканской фондовой бирже «Ташкент».
В завершение встречи Агентство госактивов вручило памятные подарки представителям Корейской фондовой биржи.