Корея фонд биржаси вакиллари билан ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди
Жорий йил 2 ноябрь куни Давлат активларини бошқариш агентлиги ҳамда Корея фонд биржаси (KRX) вакиллари иштирокида учрашув бўлиб ўтти.
Учрашув бошида Корея фонд биржаси билан Ўзбекистон ўртасидаги самарали ҳамкорлик бир неча йилдан буён давом этаётгани, Ўзбекистон фонд бозори учун Ягона дастурий-аппарат комплексини жорий этишда, жумладан, Корея фонд биржаси дастурий таъминот, сервер ва телекоммуникация хизматларини кўрсатиш, маҳаллий мутахассисларни тайёрлашда фаол кўмак кўрсатилаётгани Давактив агентлиги директори Акмалхон Ортиков томонидан таъкидланиб, миннатдорчилик билдирилди.
Шунингдек, А. Ортиков Капитал бозорини янада ривожлантириш, унинг инфратузилмасини такомиллаштириш, маҳаллий фонд бозорида хорижий инвесторларнинг иштироки тартибини соддалаштириш ва инвесторлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 2 сентябрдаги ПҚ-291-сон қарори қабул қилинганлиги ҳамда Қарорга мувофиқ “Тошкент” Республика фонд биржаси АЖ 2028 йил 31 декабрга қадар дивидендлар ҳисоблаш ва тўлашдан озод этилганлигини эслатиб ўтди.
Ўз навбатида, Корея фонд биржаси ижрочи директори Кёнук Мин “Тошкент” Республика фонд биржасини ривожлантириш мақсадида унинг капиталини ошириш бўйича Корея фонд биржаси тегишли ишларни бошлаганлиги, ушбу жараён директорлар кенгашида кўриб чиқилишини таъкидлаб ўтди.
Шу ўринда, Кёнук Мин “Тошкент” Республика фонд биржасини халқаро стандартлар асосида фаолиятини олиб бориш ва ривожлантириш юзасидан амалий чоралар кўриши, жумладан бор тажриба ва малакаларини “Тошкент” Республика фонд биржасига қаратишларини таъкидлади.
Учрашув сўнгида Давактив агентлиги томонидан Корея фонд биржаси вакилларига эсдалик совғалар топширилди.

Cooperation matters were discussed with representatives of the Korean Stock Exchange
On 2 November this year, a meeting was held with the participation of representatives of the State assets management agency (UzSAMA) and the Korea Stock Exchange (KRX).
At the beginning of the meeting, Director of UzSAMA Akmalkhon Ortikov emphasised the effective cooperation between the Korean Stock Exchange and Uzbekistan, which has been going on for several years, and expressed his gratitude for the active support in the implementation of the Unified hardware and software complex for the stock market of Uzbekistan, including provision of software, server and telecommunication services by the Korean Stock Exchange and training of local specialists.
Also A. Ortikov mentioned that in order to further develop the capital market, improve its infrastructure, simplify the procedure for participation of foreign investors in the local stock market and protect the rights of investors adopted the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan from 2023 №PD-291 and according to the Decree JSC Republican Stock Exchange "Tashkent" is exempted from accrual and payment of dividends until 31 December 2028.
In turn, Executive director of the Korean Stock Exchange Kyonuk Min noted that the Korean Stock Exchange has started relevant work to increase the capital of the Republican Stock Exchange "Tashkent", and that this process will be considered by the Board of Directors.
Kyonuk Min also emphasised that he would take practical measures to develop and operate the Tashkent Republican Stock Exchange on the basis of international standards, including focusing all its experience and skills on the Tashkent Republican Stock Exchange.
At the end of the meeting, UzSAMA presented memorable gifts to the representatives of the Korea Stock Exchange.