Коррупцияга қарши курашиш борасида амалга оширилаётган ишлар юзасидан Давактив агентлиги директори ўринбосари Қ.Ҳакимов иштирокидаги брифинг
Брифинг матни
Барчамизга маълумки, республикамизда коррупцияга қарши курашиш давлат сиёсатининг энг асосий устувор йўналишларидан бири ҳисобланади. Буни мамлакатимизда сўнгги йилларда соҳага оид қабул қилинган концептуал аҳамиятга эга норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар, коррупциянинг олдини олишга қаратилган маъмурий ислоҳотлар мисолида кўришимиз мумкин.
Таъкидлаш жоизки, Давлат активларини бошқариш агентлиги тизимида ҳам коррупцияга қарши курашиш билан боғлиқ бўлган таркибий тузилма жорий этилган бўлиб, ушбу фаолиятни такомиллаштириш учун муҳим чора-тадбирлар амалга оширилмоқда ҳамда коррупция иллатларини олдини олиш ва профилактика қилишга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Ўтган давр мобайнида Агентликда коррупцияга қарши курашиш йўналишда қуйидаги ишлар амалга оширилди:
Жумладан, Агентликда коррупцияга қарши курашиш бўйича ISO 37001 халқаро стандарти жорий қилиниб, унга тегишли "Коррупцияга қарши бошқарув тизими" сертификатини қўлга киритилди.
Шуни таъкидлашимиз зарурки, ISO 37001 бу ташкилотда коррупцияга қарши самарали тизимни яратиш учун халқаро моделни ўз ичига олган дунёдаги биринчи халқаро стандарт ҳисобланади.
Ушбу стандартнинг сертификатини олиш орқали ташкилот инвесторлар, тадбиркорлар, давлат ҳокимияти органлари ҳамда бошқа манфаатдор томонларга бизнес жараёнларини шаффоф, қонуний ва жаҳоннинг илғор тажрибаларига мувофиқ равишда ўтказиш қобилиятини юқори даражада намойиш этиши мумкин.
Агентлик мазкур стандартнинг талабларини тадбиқ этиш доирасида, ўз тизимида яширин иқтисодиёт ва коррупцияга қарши курашиш ҳамда унинг олдини олиш бўйича “Йўл харитаси” тасдиқланиб, унинг асосида бир қатор ҳужжатлар қабул қилинди ва бунинг натижасида Агентлик тизимида коррупцияга қарши курашиш ҳамда унинг олдини олиш бўйича ҳаракатлар қонуний тартибга солинди.
Жумладан, Агентлик буйруғи билан:
- Коррупцияга қарши курашиш сиёсати;
- Агентлик тизими ходимларининг “Одоб-аҳлоқ қоидалари”;
- “манфаатлар тўқнашувини бошқариш тўғрисида”ги Низом;
- “Агентлик ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар билан ўзаро ҳамкорлик қилиш тартиби тўғрисида”ги Низом;
- “Ахборот хавфсизлиги сиёсати”;
- Ходимлар билан тузилган меҳнат шартномаларида коррупцияга қарши курашиш ва унинг олдини олиш бўйича мажбуриятлар;
- Агентлик тизимида бўш иш ўринларига ходимларни қабул қилишда шаффофликни таъминлаш, уларни танлаш ва жой-жойига қўйиш, уларни ротация қилиш, рағбатлантириш тизими жорий этилди.
Бундан ташқари, Агентликда коррупция тўғрисида хабар бериш янги алоқа каналлари жорий этилди.
Хусусан, Агентликнинг Ишонч телефони, Ички назорат ва комплаенс хизмати электрон почта манзили, Агентликнинг расмий веб-сайтидаги сўровномалар ўтказиш саҳифаси яратилди ҳамда коррупция ҳолатлари ва Агентлик ходимларнинг ҳатти-ҳаракатлари юзасидан мурожаатларни қабул қилиш учун тегишли Telegram-бот ишга туширилди.
Ўз навбатида, Агентлик тизимида коррупцияга қарши курашиш ва унинг олдини олиш борасида иш самарадорлигини ошириш мақсадида Агентликнинг барча ҳудудий бошқармаларида ва идоравий мансуб ташкилотларида Ички назорат ва комплаенс хизмати бўлинмалари ташкил этилди.
Юқоридагиларга қўшимча қилиб, Агентлик марказий аппаратида коррупциявий хавф-хатар юқори деб топилган бошқарма ва бўлим ходимлари учун коррупцияга қарши кескин кўникмаларини ҳосил қилиш мақсадида, уларга тегишли тушунчалар бериш ва уларнинг малакасини оширишга қаратилган коррупцияга қарши курашиш бўйича ISO 37001 халқаро стандарти доирасида ўқув курсларини ташкил қилиш натижасида Агентлик ходимлари тегишли сертификатларга эга бўлишди.
Шунингдек, Агентликнинг хусусийлаштириш, корпоратив бошқариш, баҳолаш, банкротлик, давлат мулкини ижарага бериш соҳасидаги фаолиятининг очиқлиги ва шаффофлигини таъминлаш, инсон омилини қисқартириш бўйча ишларни амалга ошириш мақсадида “2022-2023 йилларда Агентлик тизимидаги замонавий IT технологияларини янада такомиллаштириш ва инсон омили юқори бўлган йўналишларни рақамлаштириш бўйича Йўл харитаси қабул қилиниб уни амалда тадбиқ қилиш бугунги кунда асосий кўзда тутилган мақсадлардан биридир.
Шу билан бирга, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 12 январдаги “Коррупцияга қарши курашиш ишларининг самарадорлигини рейтинг баҳолаш тизимини жорий этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 81-сон қарори билан давлат ташкилотларида коррупцияга қарши курашиш ишларининг самарадорлигини рейтинг баҳолаш тизими жорий этилган.
Ўз навбатида, Давактив агентлигининг коррупцияга қарши курашиш ва уни олдини олиш бўйича иш фаолияти самарадорлиги рейтинги Коррупцияга қарши курашиш агентлиги томонидан “қониқарли” натижа билан баҳоланди.
Таъкидлаб ўтиш жоизки, келгусида Агентлик коррупцияга қарши курашиш ва уни олдини олиш бўйича муросасиз курашишни мақсад қилиб қўйган.

Briefing by the Deputy Director of UzSAMA K.Khakimov on the ongoing work to fight against corruption
We all know that the fight against corruption in our republic is one of the main priorities of state policy. We notice this on the example of conceptually important regulatory documents and administrative reforms aimed at preventing corruption, which have been adopted in our country in recent years.
It should be noted that the State Assets Management Agency has implemented a structure related to the fight against corruption, and important measures are being taken to improve this activity, as well as special attention is paid to the prevention and prophylaxis of the vice of corruption.
The following activities have been carried out in UzSAMA to fight against corruption over the past period:
In particular, UzSAMA has implemented the international standard ISO 37001 on anti-corruption, received the corresponding certificate "Anti-Corruption Management System".
It should be noted that ISO 37001 is the world's first international standard that includes an international model for creating an effective anti-corruption system in an organization.
Having received the certificate of this standard, the organization at a high level can demonstrate to investors, entrepreneurs, public authorities and other interested parties the ability to carry out business processes transparently, legally and in accordance with the best international practices.
As part of the implementation of the requirements of the standard, UzSAMA has approved a "Roadmap" for fighting and preventing the shadow economy and corruption in its system", and on its basis a number of documents have been adopted, as a result, actions to fight and prevent corruption in UzSAMA system are legally regulated.
In particular, by internal order of UzSAMA:
- Anti-corruption policy;
- "Rules of behaviour" of UzSAMA employees;
- Regulation "On conflict of interest management";
- Regulation "On the procedure for mutual cooperation with UzSAMA and law enforcement agencies";
- "Information security policy";
- obligations to counteract and prevent corruption in employment contracts concluded with employees;
system to ensure transparency in the admission of employees to vacant positions, their selection and placement, rotation, promotion have been implemented.
In addition, the Agency has introduced new communication channels for reporting corruption.
Particularly, UzSAMA’s Hotline, the e-mail address of the Internal control and compliance service, a survey page on UzSAMA’s official website have been created, and a corresponding Telegram bot has been launched to receive appeals on corruption and actions of UzSAMA employees.
In particular, in order to fight against corruption and increase the effectiveness of its prevention, Internal control and compliance services have been established in UzSAMA’s system in all territorial departments and subordinate organizations of UzSAMA.
In addition to the above, as a result of the organization of training courses for employees of departments and divisions recognized as being at high risk of corruption in the UzSAMA's central apparatus, within the framework of the international standard ISO 37001 on fighting against corruption, aimed at providing them with relevant knowledge and improving their skills, in order to create strong anti-corruption skills, UzSAMA employees received certificates.
At the same time, in order to ensure openness and transparency of UzSAMA's activities, as well as to reduce human factor in the field of privatization, corporate governance, valuation, bankrupcy, leasing of state property, the "Roadmap" for further improvement of modern IT technologies in UzSAMA's system and digitalization of areas with a high human factor in 2022-2023" has been adopted and its implementation in practice is one of the main goals set for today.
At the same time, the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated January 12, 2022 No.81 "On measures to implement a system of rating evaluation of the effectiveness of anti-corruption activities" introduced a system for evaluating the effectiveness of anti-corruption activities in state organizations.
In turn, the rating of the effectiveness of UzSAMA in the field of fighting and preventing corruption was evaluated by the Anti-corruption agency with the result "satisfactory".
It should be noted that in the future UzSAMA is aimed at uncompromising fight against corruption and its prevention.