Коррупцияга қарши курашиш борасида амалга оширилаётган ишлар юзасидан Давактив агентлиги директори ўринбосари Қ.Ҳакимов иштирокидаги брифинг
Брифинг матни
Барчамизга маълумки, республикамизда коррупцияга қарши курашиш давлат сиёсатининг энг асосий устувор йўналишларидан бири ҳисобланади. Буни мамлакатимизда сўнгги йилларда соҳага оид қабул қилинган концептуал аҳамиятга эга норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар, коррупциянинг олдини олишга қаратилган маъмурий ислоҳотлар мисолида кўришимиз мумкин.
Таъкидлаш жоизки, Давлат активларини бошқариш агентлиги тизимида ҳам коррупцияга қарши курашиш билан боғлиқ бўлган таркибий тузилма жорий этилган бўлиб, ушбу фаолиятни такомиллаштириш учун муҳим чора-тадбирлар амалга оширилмоқда ҳамда коррупция иллатларини олдини олиш ва профилактика қилишга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Ўтган давр мобайнида Агентликда коррупцияга қарши курашиш йўналишда қуйидаги ишлар амалга оширилди:
Жумладан, Агентликда коррупцияга қарши курашиш бўйича ISO 37001 халқаро стандарти жорий қилиниб, унга тегишли "Коррупцияга қарши бошқарув тизими" сертификатини қўлга киритилди.
Шуни таъкидлашимиз зарурки, ISO 37001 бу ташкилотда коррупцияга қарши самарали тизимни яратиш учун халқаро моделни ўз ичига олган дунёдаги биринчи халқаро стандарт ҳисобланади.
Ушбу стандартнинг сертификатини олиш орқали ташкилот инвесторлар, тадбиркорлар, давлат ҳокимияти органлари ҳамда бошқа манфаатдор томонларга бизнес жараёнларини шаффоф, қонуний ва жаҳоннинг илғор тажрибаларига мувофиқ равишда ўтказиш қобилиятини юқори даражада намойиш этиши мумкин.
Агентлик мазкур стандартнинг талабларини тадбиқ этиш доирасида, ўз тизимида яширин иқтисодиёт ва коррупцияга қарши курашиш ҳамда унинг олдини олиш бўйича “Йўл харитаси” тасдиқланиб, унинг асосида бир қатор ҳужжатлар қабул қилинди ва бунинг натижасида Агентлик тизимида коррупцияга қарши курашиш ҳамда унинг олдини олиш бўйича ҳаракатлар қонуний тартибга солинди.
Жумладан, Агентлик буйруғи билан:
- Коррупцияга қарши курашиш сиёсати;
- Агентлик тизими ходимларининг “Одоб-аҳлоқ қоидалари”;
- “манфаатлар тўқнашувини бошқариш тўғрисида”ги Низом;
- “Агентлик ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар билан ўзаро ҳамкорлик қилиш тартиби тўғрисида”ги Низом;
- “Ахборот хавфсизлиги сиёсати”;
- Ходимлар билан тузилган меҳнат шартномаларида коррупцияга қарши курашиш ва унинг олдини олиш бўйича мажбуриятлар;
- Агентлик тизимида бўш иш ўринларига ходимларни қабул қилишда шаффофликни таъминлаш, уларни танлаш ва жой-жойига қўйиш, уларни ротация қилиш, рағбатлантириш тизими жорий этилди.
Бундан ташқари, Агентликда коррупция тўғрисида хабар бериш янги алоқа каналлари жорий этилди.
Хусусан, Агентликнинг Ишонч телефони, Ички назорат ва комплаенс хизмати электрон почта манзили, Агентликнинг расмий веб-сайтидаги сўровномалар ўтказиш саҳифаси яратилди ҳамда коррупция ҳолатлари ва Агентлик ходимларнинг ҳатти-ҳаракатлари юзасидан мурожаатларни қабул қилиш учун тегишли Telegram-бот ишга туширилди.
Ўз навбатида, Агентлик тизимида коррупцияга қарши курашиш ва унинг олдини олиш борасида иш самарадорлигини ошириш мақсадида Агентликнинг барча ҳудудий бошқармаларида ва идоравий мансуб ташкилотларида Ички назорат ва комплаенс хизмати бўлинмалари ташкил этилди.
Юқоридагиларга қўшимча қилиб, Агентлик марказий аппаратида коррупциявий хавф-хатар юқори деб топилган бошқарма ва бўлим ходимлари учун коррупцияга қарши кескин кўникмаларини ҳосил қилиш мақсадида, уларга тегишли тушунчалар бериш ва уларнинг малакасини оширишга қаратилган коррупцияга қарши курашиш бўйича ISO 37001 халқаро стандарти доирасида ўқув курсларини ташкил қилиш натижасида Агентлик ходимлари тегишли сертификатларга эга бўлишди.
Шунингдек, Агентликнинг хусусийлаштириш, корпоратив бошқариш, баҳолаш, банкротлик, давлат мулкини ижарага бериш соҳасидаги фаолиятининг очиқлиги ва шаффофлигини таъминлаш, инсон омилини қисқартириш бўйча ишларни амалга ошириш мақсадида “2022-2023 йилларда Агентлик тизимидаги замонавий IT технологияларини янада такомиллаштириш ва инсон омили юқори бўлган йўналишларни рақамлаштириш бўйича Йўл харитаси қабул қилиниб уни амалда тадбиқ қилиш бугунги кунда асосий кўзда тутилган мақсадлардан биридир.
Шу билан бирга, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 12 январдаги “Коррупцияга қарши курашиш ишларининг самарадорлигини рейтинг баҳолаш тизимини жорий этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 81-сон қарори билан давлат ташкилотларида коррупцияга қарши курашиш ишларининг самарадорлигини рейтинг баҳолаш тизими жорий этилган.
Ўз навбатида, Давактив агентлигининг коррупцияга қарши курашиш ва уни олдини олиш бўйича иш фаолияти самарадорлиги рейтинги Коррупцияга қарши курашиш агентлиги томонидан “қониқарли” натижа билан баҳоланди.
Таъкидлаб ўтиш жоизки, келгусида Агентлик коррупцияга қарши курашиш ва уни олдини олиш бўйича муросасиз курашишни мақсад қилиб қўйган.

Брифинг с участием заместителя директора Агентства госактивов К.Хакимова о проводимых работах по борьбе с коррупцией
Текст брифинга
Все мы знаем, что борьба с коррупцией в нашей республике является одним из главных приоритетных направлений государственной политики. Мы видим это на примере концептуально важных нормативно-правовых документов и административных реформ, направленных на предупреждение коррупции, которые были приняты в нашей стране в последние годы.
Следует отметить, что в Агентстве по управлению государственными активами внедрена структура, связанная с борьбой с коррупцией, и принимаются важные меры по совершенствованию этой деятельности, а также особое внимание уделяется предупреждению и профилактике пороков коррупции.
По противодействию коррупции за прошедший период в Агентстве были проведены следующие мероприятия:
В частности, Агентство внедрило международный стандарт ISO 37001 по противодействию коррупции, получило соответствующий сертификат «Противокоррупционная система менеджмента».
Следует отметить, что ISO 37001 является первым в мире международным стандартом, включающим в себя международную модель создания эффективной противокоррупционной системы в организации.
Получив сертификат данного стандарта, организация может на высоком уровне продемонстрировать инвесторам, предпринимателям, органам государственной власти и иным заинтересованным лицам способность осуществлять бизнес-процессы прозрачно, законно и в соответствии с лучшими мировыми практиками.
В рамках реализации требований данного стандарта Агентством утверждена «Дорожная карта» по противодействию и предотвращению теневой экономики и коррупции в его системе, и на ее основе принят ряд документов, и как следствие, действия по противодействию и предупреждению коррупции в системе Агентства законодательно урегулированы.
В частности, по приказу Агентства внедрена:
- Антикоррупционная политика;
- «Правила поведения» сотрудников системы Агентства;
- Положение «Об управлении конфликтом интересов»;
- Положение «О порядке взаимосотрудничества с Агентством и правоохранительными органами»;
- «Политика информационной безопасности»;
- обязательства по противодействию и предупреждению коррупции в трудовых договорах, заключаемых с работниками;
- система обеспечения прозрачности принятия сотрудников на вакантные должности, их подбора и расстановки, ротации, поощрения.
Кроме того, в Агентстве внедрены новые каналы связи для сообщения о коррупции.
В частности, созданы Горячая линия Агентства, адрес электронной почты Службы внутреннего контроля и комплаенса, страница опроса на официальном веб-сайте Агентства, запущен соответствующий Telegram-бот для приема обращений по фактам коррупции и действий сотрудников Агентства.
В том числе, в целях борьбы с коррупцией и повышения эффективности ее предупреждения в системе Агентства во всех территориальных управлениях и подведомственных организациях Агентства созданы Службы внутреннего контроля и комплаенса.
В дополнение к вышеизложенному, в результате организации учебных курсов для сотрудников отделов и управлений, признанных подверженными высокому коррупционному риску в центральном аппарате Агентства, в рамках международного стандарта ISO 37001 по борьбе с коррупцией, направленных на предоставление им соответствующих знаний и повышение их навыков, с целью создания прочных антикоррупционных навыков, сотрудники Агентства получили соответствующие сертификаты.
Вместе с тем, в целях обеспечения открытости и прозрачности деятельности Агентства, а также снижения человеческого фактора в сфере приватизации, корпоративного управления, оценки, банкротства, сдачи государственного имущества в аренду, утерждена «Дорожная карта» по дальнейшему совершенствованию современных IT-технологий в системе Агентства и цифровизации направлений с высоким человеческим фактором в 2022-2023 гг.» и его реализация на практике является одной из основных целей, намеченных на сегодняшний день.
Также, постановлением Президента Республики Узбекистан от 12 января 2022 года №81 «О мерах по внедрению системы рейтинговой оценки эффективности работ по противодействию коррупции» внедрена система оценки эффективности деятельности по противодействию коррупции в государственных организациях.
В свою очередь, рейтинг эффективности Агентства госактивов в области противодействия и предотвращения коррупции был оценен Агентством по борьбе с коррупцией с результатом «удовлетворительно».
Следует отметить, что в будущем Агентство нацелено на бескомпромиссную борьбу с коррупцией и ее предотвращению.