“Боштранслойиҳа” АЖ устав капиталидаги 80,26 фоиз давлат акциялар пакети “Тошкент” Республика фонд биржасига чиқарилди
Тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, “Боштранслойиҳа” АЖ (кейинги ўринларда – “Эмитент”) устав капиталидаги 80,26 фоиз давлат улушини (кейинги ўринларда – “Акция пакети”) хусусийлаштириш белгиланган.
Шунга кўра, хусусийлаштириш жараёнлари “Тошкент” Республика фонд биржасининг МҚҚМП Nego савдо платформаси (кейинги ўринларда – “Савдо платформаси”)да сотувчининг инвестиция воситачиси орқали амалга оширилади.
“Боштранслойиҳа” АЖ – асосий фаолияти — темир йўлларни лойиҳалаштириш ва тегишли инфратузилмани бош институти ҳисобланади. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси томонидан бинолар, иншоотлар ва муҳандислик-техник тадқиқотлар ўтказиш ва турар жой-фуқаролик ҳамда ишлаб чиқариш мақсадларига мўлжалланган бошқа объектларни қуриш учун лойиҳалаш-смета ҳужжатларини ишлаб чиқиш учун берилган бош лицензияга эга.
• Корхонанинг юридик манзили – Тошкент шаҳри, Миробод тумани, Нукус кўчаси, 23-уй;
• СТИР – 201052150;
• Савдога чиқарилаётган акцияларнинг эмитент устав фондидаги фоизи – 80,26 фоиз;
• Савдога чиқарилаётган акцияларининг умумий сони – 3 574 032 дона (оддий) акция;
• Бир дона акциянинг номинал қиймати – 1 000 (бир минг) сўм;
• Бир дона акциянинг савдога қўйишдаги бошланғич нархи – 36 866,36 (ўттиз олти минг саккиз юз олтмиш олти) сўм 36 тийин;
• Активнинг бошланғич нархи – 131 761 567 000,0 (бир юз ўттиз бир миллиард етти юз олтмиш бир миллион беш юз олтмиш етти минг) сўм;
• Эмитентнинг устав фонди миқдори – 4 453 008 000,0 (тўрт миллиард тўрт юз эллик уч миллион саккиз минг) сўм;
• Савдо ташкилотчиси – “Тошкент РФБ” АЖ;
• Лотлар сони – 1 (бир) та;
Эмитент ҳақидаги барча маълумотлар, жумладан молиявий-иқтисодий кўрсаткичлар тўғрисидаги маълумотлар билан эмитентнинг расмий веб саҳифаси www.boshtrans.uz ҳамда корпоратив ахборот ягона портали www.openinfo.uz саҳифаси орқали танишиш мумкин.
Савдолар “Тошкент” РФБнинг махсус платформаси, СППЗ NEGO- майдончасида 15.09.2024 йилдан бошланади (Тошкент РФБ савдоларидаги ҳавола).
Қўшимча маълумотлар учун Давлат активларини бошқариш агентлигининг Тошкент шаҳри ҳудудий бошқармасига (+99871-207-02 40) мурожаат қилишингиз мумкин.
Талабгорлар давлат акцияларининг сотувчиси ёки сотувчининг инвестиция воситачиси ҳамда эмитентдан давлат акцияларини сотиб олиш учун ўзи қарор қабул қилиши учун зарур бўлган қўшимча ахборотни сўраш ва олишга ҳақлидир, ўзининг хусусиятига кўра хизмат ёки тижорат сири ҳисобланган ахборот бундан мустасно.

80,26 процента государственных пакетов акций в уставном капитале АО "Боштранслойиха" выставлен на Республиканской фондовой бирже "Ташкент"
Согласно соответствующим программам приватизации, установлена приватизация 80,26 процентов государственной доли в уставном капитале АО «Боштранслойиха» (далее – «Эмитент»/«Актив»).
Соответственно, процессы приватизации осуществляются через инвестиционного посредника продавца на Торговой платформе СППЗ Nego (далее – «Торговая платформа») Республиканской фондовой биржи «Ташкент».
АО «Боштранслойиха» — главный институт проектирования железных дорог и сопутствующей инфраструктуры. Имеет генеральную лицензию Кабинета Министров Республики Узбекистан на разработку проектно-сметной документации на строительство зданий, сооружений и инженерно-технических изысканий и других объектов жилищно-гражданского и производственного назначения.
• Юридический адрес предприятия – Город Ташкент, Мирабадский район, улица Нукус, 23.
• СТИР – 201052150;
• Доля акций, предлагаемых к продаже в уставном фонде эмитента – 80,26 %;
• Общее количество акций на продажу – 3 574 032 штук обыкновенных акций;
• Номинальная стоимость одной акции – 1 000 (тысяча) сум;
• Начальная цена одной акции на торгах – 36 866,36 (тридцать шесть тысяч восемьсот шестьдесят шесть) сум 36 тийин;
• Первоначальная стоимость актива – 131 761 567 000,0 (сто тридцать один миллиард семьсот шестьдесят один миллион пятьсот шестьдесят семь тысяч) сум;
• Размер уставного фонда эмитента – 4 453 008 000,0 (четыре миллиарда четыреста пятьдесят три миллиона восемь тысяч) сум;
Вся информация об эмитенте, включая информацию о финансово-экономических показателях, размещена на официальном сайте эмитента www.boshtrans.uz и Едином портале корпоративной информации www.openinfo.uz.
Торги начнутся 15.09.2024г. на специальной торговой платформе РФБ «Ташкент» СППЗ NEGO(Перейти на ссылку).
Для дополнительной информации можете обращаться в Териториальное управление Агентства госактивов по городу Ташкент по следующим контактным номерам+998(71) 207-02-40.