Давактив агентлиги иштирокидаги 61 та корхоналарнинг кузатув кенгаши таркиби бўйича ўтказилган танлов натижалари тўғрисида эълон
Аввал маълум қилинганидек, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2022 йил 4 ноябрдаги 647-сон қарорига асосан Давактив агентлиги томонидан 2023 йил 20 апрель куни Давактив агентлиги иштирокидаги 61 та корхоналарнинг кузатув кенгаши таркибига давлат улуши бўйича 306 нафар аъзолик ўринларига танлов ўтказилди.
Номзодларни саралаш жараёнида олий маълумотли, корпоратив бошқарувчи малака аттестатига эга, камида 2 йиллик иш тажрибасига эга бўлган шахслар, уларнинг малакаси, амалий тажрибаси, қонунчиликка оид, хусусан корпоратив соҳасидаги билимга эга бўлган номзодлар заруратга кўра суҳбатдан ўтказилиб, танлаб олинди.
Танловда иштирок этиш учун талабгорлардан 758 та (2,5 баробар кўп) аризалар келиб тушган, шундан, 179 таси малака талабларига мос келмаганлиги сабабли рад этилган ва 579 таси қабул қилинган.
Малака талабларига мос келган 579 та номзодларнинг аризалари ичидан:
• 21 та корхоналарнинг 105 та аъзолик ўринларига келиб тушган 331 аризалардан 61 нафар номзодлар танлаб олинди (танлов натижалари номзодларнинг шахсий кабинетларига юборилди);
• 40 та корхоналарнинг 201 та аъзолик ўринларига 248 та аризалар топширилганлиги, лекин ҳар бир аъзолик ўрнига камида 2 нафар номзодлардан аризалар келиб тушмаганлиги сабабли ушбу 40 та корхоналарнинг 201 нафар аъзолик ўринларига танлов муддати жорий йил 23 июнга қадар узайтирилди.
• 21 та корхоналарнинг кузатув кенгаши таркибига давлат улуши бўйича танлаб олинган 105 нафар номзодларни акциядор (таъсисчи)лар умумий йиғилишига тавсия этиш ва кузатув кенгашлари таркибига киритиш бўйича давлат иштирокидаги корхоналарга таклифлар юборилди.

Объявление о результатах конкурса по составу наблюдательного совета 61 предприятия с участием Агентства госактивов
Как сообщалось ранее, согласно постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан от 4 ноября 2022 года №647, Агентством госактивов 20 апреля 2023 года проведен конкурс 306 членов наблюдательного совета 61 предприятия с участием Агентства госактивов.
В процессе отбора кандидатов были проведены собеседования и отбор по необходимости лиц с высшим образованием, аттестатом о квалификации корпоративного управления, опытом работы не менее 2 лет, кандидатами, имеющими квалификацию, практический опыт, знание законодательства, особенно в корпоративной сфере.
От претендентов на участие в отборе поступило 758 (в 2,5 раза больше) заявок, из них 179 отклонено в связи с несоответствием квалификационным требованиям и 579 принято.
Среди заявок 579 кандидатов, соответствующих квалификационным требованиям:
• Из 331 поступивших заявок на 105 позиций в 21 предприятиях отобраны 61 кандидатов (результаты отбора отправлены в личные кабинеты кандидатов);
• В связи с тем, что на 201 позиций в 40 предприятих были поданы 248 заявлений, но не поступили заявления как минимум от 2-х кандидатов на каждую позицию, срок отбора на 201 позиций в данных 40 предприятиях продлен до 23 июня текущего года;
• Предприятиям с государственным участием направлены предложения о рекомендации 105 кандидатов по государственной доле в наблюдательный совет 21 предприятий для общего собрания акционеров (учредителей) и включению их в состав наблюдательного совета.