Давактив агентлиги иштирокидаги 61 та корхоналарнинг кузатув кенгаши таркиби бўйича ўтказилган танлов натижалари тўғрисида эълон
Аввал маълум қилинганидек, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2022 йил 4 ноябрдаги 647-сон қарорига асосан Давактив агентлиги томонидан 2023 йил 20 апрель куни Давактив агентлиги иштирокидаги 61 та корхоналарнинг кузатув кенгаши таркибига давлат улуши бўйича 306 нафар аъзолик ўринларига танлов ўтказилди.
Номзодларни саралаш жараёнида олий маълумотли, корпоратив бошқарувчи малака аттестатига эга, камида 2 йиллик иш тажрибасига эга бўлган шахслар, уларнинг малакаси, амалий тажрибаси, қонунчиликка оид, хусусан корпоратив соҳасидаги билимга эга бўлган номзодлар заруратга кўра суҳбатдан ўтказилиб, танлаб олинди.
Танловда иштирок этиш учун талабгорлардан 758 та (2,5 баробар кўп) аризалар келиб тушган, шундан, 179 таси малака талабларига мос келмаганлиги сабабли рад этилган ва 579 таси қабул қилинган.
Малака талабларига мос келган 579 та номзодларнинг аризалари ичидан:
• 21 та корхоналарнинг 105 та аъзолик ўринларига келиб тушган 331 аризалардан 61 нафар номзодлар танлаб олинди (танлов натижалари номзодларнинг шахсий кабинетларига юборилди);
• 40 та корхоналарнинг 201 та аъзолик ўринларига 248 та аризалар топширилганлиги, лекин ҳар бир аъзолик ўрнига камида 2 нафар номзодлардан аризалар келиб тушмаганлиги сабабли ушбу 40 та корхоналарнинг 201 нафар аъзолик ўринларига танлов муддати жорий йил 23 июнга қадар узайтирилди.
• 21 та корхоналарнинг кузатув кенгаши таркибига давлат улуши бўйича танлаб олинган 105 нафар номзодларни акциядор (таъсисчи)лар умумий йиғилишига тавсия этиш ва кузатув кенгашлари таркибига киритиш бўйича давлат иштирокидаги корхоналарга таклифлар юборилди.

Announcement of the selection results for the composition of the supervisory board of 61 enterprises with UzSAMA participation
As previously reported, according to Decree No. 647 of the Cabinet of Ministers dated 4 November 2022, the State Assets Management Agency held a selection for 306 members of the supervisory board of 61 companies with the participation of UzSAMA on 20 April 2023.
In the process of selection of candidates, interviews were conducted and applicants with university degree, certificate of qualification in corporate governance, work experience of at least 2 years, candidates with qualification, practical experience, knowledge of legislation, especially in the corporate sphere, were selected as needed.
A total of 758 applications (2.5 times more) were received from applicants, of which 179 were rejected due to failure to meet qualification requirements and 579 were accepted.
Among the applications, 579 candidates met the eligibility requirements:
• Out of 331 applications received, 61 candidates were selected for 105 positions in 21 companies (the results of the selection have been sent to the candidates' personal accounts);
• Due to the fact that 248 applications were submitted for 201 positions of 40 enterprises, but there were no applications from at least 2 candidates for each position, the selection period for 201 positions of these 40 enterprises was extended till June, 23 of this year;
• Proposals have been sent to enterprises with state participation to recommend 105 candidates for state share in the supervisory board of 21 enterprises for the general meeting of shareholders (founders) and their inclusion in the supervisory board.