40 та давлат корхоналарида “халқ IPO”сини ўтказиш стратегиясини ишлаб чиқиш ва жараённи мувофиқлаштириш бўйича профессионал консалтинг компаниясини жалб қилиш тўғрисида эълон
Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда - Давактив агентлиги/Буюртмачи) тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, иловада кўрсатилган 40 та давлат корхоналари (кейинги ўринларда – Активлар)да “битта акция — битта лот” ўтказиш стратегиясини ишлаб чиқиш ва жараённи мувофиқлаштириш бўйича етакчи профессионал консалтинг компанияси (кейинги ўринларда - Консультант)ни жалб қилиш юзасидан танлов эълон қилади.
Барча қизиқиш билдирган талабгорлардан қуйида келтирилган Таклиф тақдим этиш учун сўровнома (RfP)га асосан ўз таклифларини 2023 йил 1 июнь куни соат 18:00 (Тошкент вақти билан)га қадар тақдим этишларини сўраймиз.
Барча қизиқиш билдирган консультантлар қуйидаги ахборот каналлари орқали тижорат таклифларини тақдим этишлари сўралади (кодланган ҳолда):
Охунов Шохрух Баходир ўғли – Давлат активларини хусусийлаштиришга тайёрлаш ва хусусийлаштириш департаменти бошлиғи;
Тел.: + 998-71-259-20-23;
Эл.почта: tender@davaktiv.uz.
Самандаров Талъат Юлдашевич — Давлат активларини хусусийлаштиришга тайёрлаш ва хусусийлаштириш департаменти бошлиғининг ўринбосари;
Қўшма тижорат таклиф тақдим этилган тақдирда, жалб қилинган шерик консультант ишларини мувофиқлаштирувчи ва масъулиятни ўз зиммасига олувчи Бош консультантни кўрсатиш керак.
Ушбу ҳужжатда келтирилган материаллар ва маълумотлар лойиҳанинг фақат энг муҳим томонларининг дастлабки хулосаси ва Консультантдан стратегияни амалга ошириш бўйича кутилиши мумкин бўлган ишлар ҳажми тўғрисида умумий маълумот сифатида хизмат қилишига мўлжалланган.
40 та давлат корхоналарида “халқ IPO”сини ўтказиш стратегиясини ишлаб чиқиш ва жараённи мувофиқлаштириш учун етакчи профессионал консультантни жалб қилиш бўйича Таклиф тақдим этиш учун сўровнома (RfP)
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 24 мартдаги “Иқтисодиётда давлат иштирокини қисқартиришнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-102-сон қарорига мувофиқ, 40 та давлат корхоналари (кейинги ўринларда – Активлар)да “битта акция – битта лот” тамойили асосида “халқ IPO”сини ўтказиш белгиланган. Топшириққа мувофиқ, қуйидаги активларнинг акциялари Ўзбекистон Республикаси фуқароларига таклиф қилинади.
Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда – Буюртмачи) савдо жараёнларини мувофиқлаштириш ва лойиҳа офисларини ташкил этиш учун профессионал ташкилотларни жалб қилишда энг мақбул таклифлар асосида танлов ўтказишни режалаштирган.
Мазкур таклиф тақдим этиш учун сўровнома (кейинги ўринларда – Сўровнома) Консультантга қўйиладиган талабларни ва баҳоланадиган унинг таклифлар структурасини, шунингдек ушбу Сўровномада кўрсатилган ишлар ҳажмини олиб бориш жараёнини таснифлайди. Барча соҳада хизмат кўрсатувчи Косультантлар консорциум ёки қўшма таклиф тақдим қилган ҳолда иштирок этишлари мумкин.
Таклифлар битта халқаро ва битта маҳаллий даражадаги профессионал ташкилотлардан иборат Консуорциум профессионал ташкилотлар ёки алоҳида консалтинг ташкилотлар томонидан тақдим этилиши мажбурийдир.
Таклиф рус/инглиз ёки ўзбек тилида тайёрланиши зарур, қуйидаги маълумотларни ўз олиши керак:
1. Лойиҳани мувофаққиятли амалга ошириш учун таклифий ҳаракатларнинг батафсил тавсифлаш билан ишлар ҳажми бўйича таклиф. Консультантнинг тавсиялари ва таклифларига қисқа вақт ичида тегишли жавоб берилган тақдирда, хусусийлаштириш жараённинг давомийлиги бўйича хулосаси (10 баллгача);
2. Хизмат хақи тўғрисида маълумот: Солиқлар (ҚҚС)ни ҳисобга олган ҳолда қўшимча операцион харажатларни инобатга олган ҳолда қатъий белгиланган миқдор (60 баллгача);
3. Шу тоифадаги лойиҳалар бўйича иш тажрибаси тўғрисидаги маълумотлар, шунингдек, Консультантнинг 2018 йил 1 январь кунидан бошлаб ҳозирги даврга қадар МДҲ минтақасидаги мандатлар тўғрисида маълумотлари (15 баллгача);
4. Лойиҳани бошқариш ва ишларни ташкиллаштириш бўйича таклиф. Мазкур лойиҳага жалб қилинган жамоа тўғрисидаги маълумот, алоҳида шахсларнинг исмлари ва улар тўғрисидаги иш тажрибаси, фаолият муддати, битимлар тузиш бўйича умумий тажрибаси ва транзакцияни амалга ошириш бўйича тажрибаси тўғрисидаги маълумотлар (15 баллгача).
5. Қўйилган вазифаларни бажариш учун етарли салоҳият ва ваколатга эгалиги, шунингдек, инсон, вақт ва моддий ресурсларнинг мавжудлиги тўғрисида ёзма ариза.
6. Манфаатлар тўқнашуви мавжудлиги тўғрисида маълумот. Консультант ушбу лойиҳага жалб қилинган тақдирда зиддиятлар олиб келиши мумкин бўлган ҳолларда салоҳиятга эга эканлигини кўрсатиш тўғрисида маълумот.
40 та давлат корхоналарида “халқ IPO”сини ўтказиш стратегиясини ишлаб чиқиш ва жараённи мувофиқлаштириш бўйича консультантдан кутилаётган ишлар ҳажми:
Консультантнинг ишлар ҳажмига Давактив агентлигининг бошқа консультантлари, жумладан андеррайтерлар, брокерлар ва бошқаларнинг фаолиятини, шунингдек Активларнинг сотиш жараёнларини умумий мувофиқлаштириш вазифалари киради.
- маҳаллий бозор хусусийятларини инобатга олган ҳолда халқаро тажриба асосида “битта акция – битта лот” тамойили бўйича  “халқ IPO”сини ўтказиш юзасидан низом ишлаб чиқиш;
- 40 корхоналар рўйхатига киритилган йирик компанияларнинг IPO/SPOсини ўтказиш имконияти/мақсадлилиги предмети бўйича дастлабки таҳлил ўтказиш;
- “E-auksion” платформасида “Халқ IPO”си элементлари билан IPO/SPO ўтказиш учун белгиланган корхоналарнинг акцияларини савдога чиқариш тартиби ва механизмлари бўйича асослантирилган таклифларни тақдим қилиш ва Ўзбекистон Республикаси Президентининг қарори ва бошқаларига мувофиқ рўйхатга киритилган компаниялар фаолиятининг кўрсаткичлари, бозор конюктураси, мақроиқтисодий вазиятни таҳлил қилиш натижалари бўйича компанияларни сотишдан олдин тайёрлаш ва бошқа чора-тадбирларнинг ахборот-тушунтиришларни ўтказиш;
- Оптимал маркетинг стратегияси, жумладан тегишли маркетинг инструментлари ва услублари юзасидан ҳамда маркетинг материалларини (флайерлар, буклетлар, баннерлар, меморандумлар, фото-видео роликлар ва бошқалар) тайёрлаш бўйича тавсиялар ишлаб чиқиш;
- “Халқ IPO”сида иштирок этиш учун белгиланган корхоналарни савдога чиқариш бўйича аниқ мезонлари ишлаб чиқиш, бунда «Халқ IPO» ва тижорий тартибдаги савдоларни синхронлаштириш бўйича ёндашувларни такомиллаштириш, янгилаш ва ишлаб чиқиш;
- Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 24 мартдаги ПҚ-102-сон қарори доирасида “Халқ IPO”си элементлари билан корхоналарни IPO/SPO ўтказишнинг келгуси босқичлари бўйича чора-тадбирлар ва уларнинг ҳужжатларини (зарурата кўра) шакллантириш;
- Жойлаштириладиган акция пакетлари миқдорини аниқлаш ва корхонанинг ҳолати, мақроиқтисодий вазияти, бозор коньюктураси (жумладан, акциялардан кутилаётган даромад башоротлари), халқаро тажриба ва бошқаларни инобатга олиб корхона акцияларини жойлаштириш бошқа саволларни асослантириш учун ҳисоб-китобларни ҳамда таҳлилларни ўтказиш;
- Фонд биржаси, “E-auksion” ва жалб қилинган давлат органларининг вакиллари билан ҳамкорлик қилиш (заруратга кўра);
- Давактив агентлиги раҳбарияти ва/ёки Фонд биржаси, “E-auksion” ва бошқа манфаатдор томонларнинг вакиллари билан учрашувлар (заруратга кўра) ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 24 мартдаги ПҚ-102-сон қарорининг рўйхатидаги корхоналар ва Давактив агентлиги ходимлари учун ўқув семинарлар ташкил этиш, шунингдек Давактив агентлиги томонидан ташкил этиладиган Road-Show тадбирларида иштирок этиш;
- Битимнинг молиявий ва тижорий жиҳатлари бўйича маслаҳат бериш (масалан, эмиссиянинг проспекти, маректинг ҳужжатларига шарҳлар);
- Лойиҳа (заруратга кўра, акцияларни олди-сотди шартномаси, унинг ҳужжталри)ни, лойиҳа ҳужжатларини тайёрлаш ва уни келишишни ҳуқуқий, тижорат ва молиявий жиҳатлари бўйича маслаҳатлар бериш;
- Давактив агентлиги қарашини шакллантириш учун компанияларда IPO ўтказиш доирасида шўъба ташкилотлари томонидан жалб қилинган бошқа консультантлар томонидан тайёрланган материаллар бўйича маслаҳатлар бериш.
Белгиланган ишлар ҳажми Келишув/Шартнома ва Буюртмачи ва Пудратчи ўртасидаги муносабатларни тартибга солувчи бошқа ҳужжатларни тайёрлаш жараёнида, жумладан Буюртмачи томонидан жойлаштиришнинг муайян усулини танлашни ҳисобга олган ҳолда белгиланиши мумкин.
Акция пакетлари «битта акция — битта лот» тамойили асосида халқ IPOсини ўтказиш тартибида оммавий савдолар орқали сотиладиган 40 та корхоналар рўйхати

Announcement of the engagement of a leading professional consultancy company to develop an implementation strategy and coordinate the activities of the "People's IPO" of 40 state-owned enterprises
The State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan (the "State Assets Agency"/"Client"), in accordance with the relevant privatisation programmes, announces a tender to engage a leading professional consultancy company (the "Consultant") to develop an implementation strategy and coordinate the one stock-one lot activities of 40 state-owned enterprises (the "Assets") specified in the Annex.
Interested applicants are invited to submit their proposals in accordance with the Request for Proposal (RfP) below by 18:00 (Tashkent time) on 1 June 2023.
Interested consultants are requested to submit their proposals in coded form to the contact address below:
Shokhrukh Ohunov - Head of Department on Privatization and Privatization of State Assets;
Tel: + 998-71-259-20-23;
Talat Samandarov - Deputy Head of Department on Preparation for Privatisation and Privatisation of State Assets;
Tel: + 998-71-259-20-67;
If a joint commercial proposal is submitted, the lead consultant must be identified who is responsible for coordinating the work of the consultant partner involved and assumes responsibility.
Disclosure
This request for proposals does not constitute an obligation to submit a quotation, the Purchaser does not give any obligation to accept any quotation or to enter into a contract in accordance with this request for proposals. Accordingly, this request for proposals does not imply the conclusion of a contract by virtue of the publication of this request and/or the receipt of bids in connection therewith, or by negotiation and discussion with one or more of the selectors with respect to the process.
The material and information contained herein is intended as a preliminary summary and the most important aspects of the process, as well as a general indication of the scope of work expected of the Consultant in implementing the strategy.
Request for proposal for a Lead Consultant to develop an implementation strategy and coordinate the activities of the "People's IPO" of 40 state-owned enterprises (RfP)
In accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan "On Additional Measures on Reducing State Participation in the Economy" dated March 24, 2023 PR-102 it was instructed to conduct "people's IPO" on the principle of "one stock, one lot" of 40 state-owned enterprises (hereinafter - the Assets). According to the order, citizens of the Republic of Uzbekistan will be offered shares of the following assets.
The State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan (hereinafter - the Purchaser) on the basis of the selection of the best proposals plans to engage professional organisations to run the project office and coordinate the bidding processes.
This Request for Proposal (hereinafter referred to as the Request) specifies the requirements for the Consultant and the structure of its proposal to be evaluated and describes the required scope of work to support the process in the annex of this Request. Consultants may join a consortium or submit joint proposals to provide the full range of services.
Expected structure of the proposal and requirement for consultants
Proposals may be submitted by individual professional advisory organisations or by a consortium of professional organisations, necessarily comprising one international and one local level;
The proposal should be prepared in Russian/English or Uzbek and should contain information on the following:The proposal should be prepared in Russian and/or English and should contain information on the following:
1. Proposal for the scope of work detailing the expected actions for the successful implementation of the project. Opinion on the duration of the process in case the Consultant's recommendations and proposals will be adequately responded to within a reasonably required time (up to 10 points);
2) Cost information: a fixed amount including possible additional operational costs (travelling costs, transfer costs, etc.) including taxes (VAT) is proposed (up to 60 points);
3. information on experience with similar projects, including information on the consultant's mandates in the CIS region after 1 January 2018 (up to 15 points);
4. Proposal on project organization and management. Details of the team to be involved in the project, with names of individuals and information on their experience, years of experience, general transaction experience and specific transaction experience (up to 15 points).
5. A written statement of sufficient competence and human, time and material resources to carry out the assignment.
6. Information on conflicts of interest. Information on the current existence of a mandate that may present a conflict of interest if the Consultant is engaged on this project.
Scope of work of consultant to develop an implementation strategy and coordinate the activities of the People's IPO of 40 state-owned enterprises
The Consultant's scope of work also includes the overall coordination of the asset sales process, including the coordination of other State Asset Agency consultants, including underwriters, brokers, etc.
- Develop rules / provisions for a "people's IPO" on the "one stock, one lot" basis, drawing on international experience and taking into account the specifics of the local market;
- Conducting a top-level analysis of large companies on the list of 40 companies for the possibility / feasibility of an IPO/SPO;
- Provision of substantiated proposals on procedures and mechanisms for sale of companies' stock for IPO/SPO with elements of "People's IPO" on "E-auksion" platform and carrying out information and explanatory activities, pre-sale preparation of companies based on the results of analysis of macroeconomic situation, market conditions, performance of companies included in the list according to the Decree of the President of Uzbekistan, etc;
- Development of recommendations on optimal marketing strategy, including appropriate marketing tools and techniques, and preparation of marketing materials (leaflets, booklets, banners, brochures, photo-video clips, etc.);
- - Development of criteria for determining an enterprise to participate in the "People's IPO", as well as improving, updating and developing approaches to the synchronisation of commercial transactions and the "People's IPO";
- Formation of the action plan and other documents (if necessary) on further stages of IPO/SPO of enterprises with the elements of the "People's IPO" within the framework of the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan dated March 24, 2023 PR-102;
- Performing calculations to determine the size of the equity stake to be placed and justifying other issues of corporate offerings, taking into account the state of enterprises, macroeconomic situations, market conditions (including forecasts of expected stock returns), international experience, etc;
- Interaction with stock exchanges, E-auksion representatives, involved government authorities (if necessary);
- Organisation of meetings between the management of the State Assets Agency and/or enterprises with representatives of stock exchanges, E-auksion and other interested parties (if necessary), training seminars (if necessary) for the employees of the State Assets Agency and enterprises from the list of the Presidential Decree No. PP-102 dated 24.03.2023, as well as participation in the forthcoming Road-Show event organised by the State Assets Agency;
- Advising on commercial and financial aspects of transactions (e.g. comments on prospectus, marketing documentation);
- Advice on legal, commercial and financial aspects of related project documentation, preparation and approval of draft documentation (stock purchase agreement, other documentation if required);
- Advice on materials prepared by other consultants engaged by subsidiaries as part of the IPO of companies to form the position of the State Assets Agency.
The above scope of work may be specified when preparing the Agreement/Contract and other documents governing the relationship between the Client and the Contractor, including taking into account the Client's choice of a particular placement method.
List of 40 companies with stakes to be sold through public sale in the framework of the "People's IPO" on the basis of the "One stock - one lot" principle