40 та давлат корхоналарида “халқ IPO”сини ўтказиш стратегиясини ишлаб чиқиш ва жараённи мувофиқлаштириш бўйича профессионал консалтинг компаниясини жалб қилиш тўғрисида эълон
Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда - Давактив агентлиги/Буюртмачи) тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, иловада кўрсатилган 40 та давлат корхоналари (кейинги ўринларда – Активлар)да “битта акция — битта лот” ўтказиш стратегиясини ишлаб чиқиш ва жараённи мувофиқлаштириш бўйича етакчи профессионал консалтинг компанияси (кейинги ўринларда - Консультант)ни жалб қилиш юзасидан танлов эълон қилади.
Барча қизиқиш билдирган талабгорлардан қуйида келтирилган Таклиф тақдим этиш учун сўровнома (RfP)га асосан ўз таклифларини 2023 йил 1 июнь куни соат 18:00 (Тошкент вақти билан)га қадар тақдим этишларини сўраймиз.
Барча қизиқиш билдирган консультантлар қуйидаги ахборот каналлари орқали тижорат таклифларини тақдим этишлари сўралади (кодланган ҳолда):
Охунов Шохрух Баходир ўғли – Давлат активларини хусусийлаштиришга тайёрлаш ва хусусийлаштириш департаменти бошлиғи;
Тел.: + 998-71-259-20-23;
Эл.почта: tender@davaktiv.uz.
Самандаров Талъат Юлдашевич — Давлат активларини хусусийлаштиришга тайёрлаш ва хусусийлаштириш департаменти бошлиғининг ўринбосари;
Қўшма тижорат таклиф тақдим этилган тақдирда, жалб қилинган шерик консультант ишларини мувофиқлаштирувчи ва масъулиятни ўз зиммасига олувчи Бош консультантни кўрсатиш керак.
Ушбу ҳужжатда келтирилган материаллар ва маълумотлар лойиҳанинг фақат энг муҳим томонларининг дастлабки хулосаси ва Консультантдан стратегияни амалга ошириш бўйича кутилиши мумкин бўлган ишлар ҳажми тўғрисида умумий маълумот сифатида хизмат қилишига мўлжалланган.
40 та давлат корхоналарида “халқ IPO”сини ўтказиш стратегиясини ишлаб чиқиш ва жараённи мувофиқлаштириш учун етакчи профессионал консультантни жалб қилиш бўйича Таклиф тақдим этиш учун сўровнома (RfP)
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 24 мартдаги “Иқтисодиётда давлат иштирокини қисқартиришнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-102-сон қарорига мувофиқ, 40 та давлат корхоналари (кейинги ўринларда – Активлар)да “битта акция – битта лот” тамойили асосида “халқ IPO”сини ўтказиш белгиланган. Топшириққа мувофиқ, қуйидаги активларнинг акциялари Ўзбекистон Республикаси фуқароларига таклиф қилинади.
Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда – Буюртмачи) савдо жараёнларини мувофиқлаштириш ва лойиҳа офисларини ташкил этиш учун профессионал ташкилотларни жалб қилишда энг мақбул таклифлар асосида танлов ўтказишни режалаштирган.
Мазкур таклиф тақдим этиш учун сўровнома (кейинги ўринларда – Сўровнома) Консультантга қўйиладиган талабларни ва баҳоланадиган унинг таклифлар структурасини, шунингдек ушбу Сўровномада кўрсатилган ишлар ҳажмини олиб бориш жараёнини таснифлайди. Барча соҳада хизмат кўрсатувчи Косультантлар консорциум ёки қўшма таклиф тақдим қилган ҳолда иштирок этишлари мумкин.
Таклифлар битта халқаро ва битта маҳаллий даражадаги профессионал ташкилотлардан иборат Консуорциум профессионал ташкилотлар ёки алоҳида консалтинг ташкилотлар томонидан тақдим этилиши мажбурийдир.
Таклиф рус/инглиз ёки ўзбек тилида тайёрланиши зарур, қуйидаги маълумотларни ўз олиши керак:
1. Лойиҳани мувофаққиятли амалга ошириш учун таклифий ҳаракатларнинг батафсил тавсифлаш билан ишлар ҳажми бўйича таклиф. Консультантнинг тавсиялари ва таклифларига қисқа вақт ичида тегишли жавоб берилган тақдирда, хусусийлаштириш жараённинг давомийлиги бўйича хулосаси (10 баллгача);
2. Хизмат хақи тўғрисида маълумот: Солиқлар (ҚҚС)ни ҳисобга олган ҳолда қўшимча операцион харажатларни инобатга олган ҳолда қатъий белгиланган миқдор (60 баллгача);
3. Шу тоифадаги лойиҳалар бўйича иш тажрибаси тўғрисидаги маълумотлар, шунингдек, Консультантнинг 2018 йил 1 январь кунидан бошлаб ҳозирги даврга қадар МДҲ минтақасидаги мандатлар тўғрисида маълумотлари (15 баллгача);
4. Лойиҳани бошқариш ва ишларни ташкиллаштириш бўйича таклиф. Мазкур лойиҳага жалб қилинган жамоа тўғрисидаги маълумот, алоҳида шахсларнинг исмлари ва улар тўғрисидаги иш тажрибаси, фаолият муддати, битимлар тузиш бўйича умумий тажрибаси ва транзакцияни амалга ошириш бўйича тажрибаси тўғрисидаги маълумотлар (15 баллгача).
5. Қўйилган вазифаларни бажариш учун етарли салоҳият ва ваколатга эгалиги, шунингдек, инсон, вақт ва моддий ресурсларнинг мавжудлиги тўғрисида ёзма ариза.
6. Манфаатлар тўқнашуви мавжудлиги тўғрисида маълумот. Консультант ушбу лойиҳага жалб қилинган тақдирда зиддиятлар олиб келиши мумкин бўлган ҳолларда салоҳиятга эга эканлигини кўрсатиш тўғрисида маълумот.
40 та давлат корхоналарида “халқ IPO”сини ўтказиш стратегиясини ишлаб чиқиш ва жараённи мувофиқлаштириш бўйича консультантдан кутилаётган ишлар ҳажми:
Консультантнинг ишлар ҳажмига Давактив агентлигининг бошқа консультантлари, жумладан андеррайтерлар, брокерлар ва бошқаларнинг фаолиятини, шунингдек Активларнинг сотиш жараёнларини умумий мувофиқлаштириш вазифалари киради.
- маҳаллий бозор хусусийятларини инобатга олган ҳолда халқаро тажриба асосида “битта акция – битта лот” тамойили бўйича  “халқ IPO”сини ўтказиш юзасидан низом ишлаб чиқиш;
- 40 корхоналар рўйхатига киритилган йирик компанияларнинг IPO/SPOсини ўтказиш имконияти/мақсадлилиги предмети бўйича дастлабки таҳлил ўтказиш;
- “E-auksion” платформасида “Халқ IPO”си элементлари билан IPO/SPO ўтказиш учун белгиланган корхоналарнинг акцияларини савдога чиқариш тартиби ва механизмлари бўйича асослантирилган таклифларни тақдим қилиш ва Ўзбекистон Республикаси Президентининг қарори ва бошқаларига мувофиқ рўйхатга киритилган компаниялар фаолиятининг кўрсаткичлари, бозор конюктураси, мақроиқтисодий вазиятни таҳлил қилиш натижалари бўйича компанияларни сотишдан олдин тайёрлаш ва бошқа чора-тадбирларнинг ахборот-тушунтиришларни ўтказиш;
- Оптимал маркетинг стратегияси, жумладан тегишли маркетинг инструментлари ва услублари юзасидан ҳамда маркетинг материалларини (флайерлар, буклетлар, баннерлар, меморандумлар, фото-видео роликлар ва бошқалар) тайёрлаш бўйича тавсиялар ишлаб чиқиш;
- “Халқ IPO”сида иштирок этиш учун белгиланган корхоналарни савдога чиқариш бўйича аниқ мезонлари ишлаб чиқиш, бунда «Халқ IPO» ва тижорий тартибдаги савдоларни синхронлаштириш бўйича ёндашувларни такомиллаштириш, янгилаш ва ишлаб чиқиш;
- Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 24 мартдаги ПҚ-102-сон қарори доирасида “Халқ IPO”си элементлари билан корхоналарни IPO/SPO ўтказишнинг келгуси босқичлари бўйича чора-тадбирлар ва уларнинг ҳужжатларини (зарурата кўра) шакллантириш;
- Жойлаштириладиган акция пакетлари миқдорини аниқлаш ва корхонанинг ҳолати, мақроиқтисодий вазияти, бозор коньюктураси (жумладан, акциялардан кутилаётган даромад башоротлари), халқаро тажриба ва бошқаларни инобатга олиб корхона акцияларини жойлаштириш бошқа саволларни асослантириш учун ҳисоб-китобларни ҳамда таҳлилларни ўтказиш;
- Фонд биржаси, “E-auksion” ва жалб қилинган давлат органларининг вакиллари билан ҳамкорлик қилиш (заруратга кўра);
- Давактив агентлиги раҳбарияти ва/ёки Фонд биржаси, “E-auksion” ва бошқа манфаатдор томонларнинг вакиллари билан учрашувлар (заруратга кўра) ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 24 мартдаги ПҚ-102-сон қарорининг рўйхатидаги корхоналар ва Давактив агентлиги ходимлари учун ўқув семинарлар ташкил этиш, шунингдек Давактив агентлиги томонидан ташкил этиладиган Road-Show тадбирларида иштирок этиш;
- Битимнинг молиявий ва тижорий жиҳатлари бўйича маслаҳат бериш (масалан, эмиссиянинг проспекти, маректинг ҳужжатларига шарҳлар);
- Лойиҳа (заруратга кўра, акцияларни олди-сотди шартномаси, унинг ҳужжталри)ни, лойиҳа ҳужжатларини тайёрлаш ва уни келишишни ҳуқуқий, тижорат ва молиявий жиҳатлари бўйича маслаҳатлар бериш;
- Давактив агентлиги қарашини шакллантириш учун компанияларда IPO ўтказиш доирасида шўъба ташкилотлари томонидан жалб қилинган бошқа консультантлар томонидан тайёрланган материаллар бўйича маслаҳатлар бериш.
Белгиланган ишлар ҳажми Келишув/Шартнома ва Буюртмачи ва Пудратчи ўртасидаги муносабатларни тартибга солувчи бошқа ҳужжатларни тайёрлаш жараёнида, жумладан Буюртмачи томонидан жойлаштиришнинг муайян усулини танлашни ҳисобга олган ҳолда белгиланиши мумкин.
Акция пакетлари «битта акция — битта лот» тамойили асосида халқ IPOсини ўтказиш тартибида оммавий савдолар орқали сотиладиган 40 та корхоналар рўйхати

Объявление о привлечении ведущей профессиональной консалтинговой компании по разработке стратегии реализации и координации деятельности по проведению «Народного IPO» 40 государственных предприятиях
Агентство по управлению государственными активами Республики Узбекистан (далее – «Агентство госактивов»/ «Заказчик»), согласно соответствующим программам приватизации, объявляет конкурс по привлечению ведущей профессиональной консалтинговой компании (далее – «Консультант») для разработки стратегии реализации и координации деятельности по проведению «одна акция-один лот» 40 государственных предприятий (далее – «Активы»), указанных в приложении.
Заинтересованным заявителям предлагается подать свои предложения в соответствии с нижеприведенным Запросом на предоставление предложений (RfP) до 18:00 (Ташкентское время) 1 июня 2023 года.
Охунов Шохрух Баходир угли – начальник департамента по подготовке к приватизации и приватизации государственных активов;
Тел.: + 998-71-259-20-23;
Эл.почта: tender@davaktiv.uz.
В случае подачи совместного коммерческого предложения, должен быть указан главный консультант, который отвечает за координацию работы привлеченного партнера-консультанта и берет на себя ответственность.
Этот запрос не является обязательством для предоставления коммерческого предложения, Заказчик не дает никаких обязательств принять какое-либо предложение или заключить договор в соответствии с этим запросом предложений. Соответственно, данный запрос предложений не подразумевает заключение договора в силу публикации данного запроса и/или получения заявок в связи с ним, либо путем переговоров и обсуждений с одним или несколькими участниками отбора в отношении процесса.
Материалы и информация, содержащиеся в данном документе, предназначены для предварительного краткого изложения и наиболее важных аспектов процесса, а также общим указанием объема работ, ожидаемого от Консультанта по реализации стратегии.
Запрос на предоставление предложений по услуге ведущего Консультанта для разработки стратегии реализации и координации деятельности по проведению «Народного IPO» 40 государственных предприятий (RfP)
В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по сокращению государственного участия в экономике» от 24 марта 2023 года №ПП–102, поручено проведения «народного IPO» по принципу «одна акция-один лот» 40 государственных предприятий (далее - Активы). Согласно поручению, гражданам Республики Узбекистан будут предложены доли следующих активов.
Агентство по управлению государственными активами Республики Узбекистан (далее - Заказчик) на основе отбора наилучших предложений планирует привлечь профессиональные организации для ведения проектного офиса и координации процессов торгов.
Настоящий запрос на предоставление предложений (далее – Запрос) определяет требования к Консультанту и структуре его предложения, которые подлежат оценке, а также описывает необходимый объем работ по сопровождению процесса в приложении данного Запроса. Консультанты для оказания всего спектра услуг могут вступать в консорциум или представить совместные предложения.
Ожидаемая структура предложения и требование к консультантам
Предложения могут подавать как отдельные профессиональные консультационные организации, так и консорциум профессиональных организаций, обязательно состоящий из профессиональных организаций: одного международного и одного местного уровня.
Предложение должно быть подготовлено на русском/английском или узбекском языке, содержать информацию о следующем:
1. Предложение по объему работ с подробным описанием предполагаемых действий для успешной реализации проекта. Мнение по продолжительности процесса, в случае если рекомендациям и предложениям Консультанта будет адекватное реагирование в течении разумно требуемого времени (до 10 баллов);
2. Информация о стоимости услуг: предполагается фиксированная сумма, включая возможные дополнительные операционные расходы (командировочные расходы, перевод материалов и т.п.) с учетом налогов (НДС) (до 60 баллов);
3. Информация об опыте по аналогичным проектам, включая информацию о мандатах Консультанта в регионе СНГ в период после с 1 января 2018 года (до 15 баллов);
4. Предложение по организации работ и управлению проектом. Сведения о команде, которая привлекается в данный проект, с указанием имен отдельных лиц и информация об их опыте работы, стаже работы, общем опыте заключения сделок и конкретном опыте проведения транзакций (до 15 баллов).
5. Письменное заявление о наличии достаточных компетенций, а также человеческих, временных и материальных ресурсов для выполнения поставленных задач.
6. Информация о наличии конфликта интересов. Информация о существовании на настоящий момент мандата, который может представлять конфликт интересов, в случае привлечения Консультанта к данному проекту.
Объем работы консультанта по разработке стратегии реализации и координации деятельности по проведению «Народного IPO» 40 государственных предприятий
В объем работ Консультанта входит также общая координация процесса реализации активов, включая координацию деятельности иных консультантов Агентства госактивов, включая андеррайтеров, брокеров и т.д.
- Разработка порядка/положения по проведению «народного IPO» по принципу «одна акция-один лот», основываясь на международном опыте и учитывая специфику местного рынка;
- Проведение верхнеуровневого анализа крупных компаний, вошедших в список 40 предприятий на предмет возможности/целесообразности проведения IPO/SPO;
- Предоставление обоснованных предложений по процедурам и механизмам продажи акций предприятий для проведения IPO/SPO с элементами «Народного IPO» на площадке «E-auksion» и проведению информационно-разъяснительных мероприятий, предпродажной подготовки компаний по результатам анализа макроэкономической ситуации, рыночной конъюнктуры, показателей деятельности компаний, включенных в список согласно постановлению Президента Республики Узбекистан и т.п.;
- Разработка рекомендаций по оптимальной маркетинговой стратегии, включая соответствующие маркетинговые инструменты и методы, и подготовка маркетинговых материалов (листовки, буклеты, баннеры, памятки, фото-видео ролики и т.д.)
- Разработка критериев для предприятий, определенных для участия в «Народном IPO», а также совершенствование, обновление и развитие подходов по синхронизации коммерческих сделок и «Народного IPO»;
- Формирование плана мероприятий и иных документов (при необходимости) по дальнейшим этапам проведения IPO/SPO предприятий с элементами «Народного IPO» в рамках Постановления Президента Республики Узбекистан от 24 марта 2023 года №ПП–102;
- Проведение расчетов для определения размера размещаемого пакета акций и обоснования других вопросов размещения акций предприятий с учетом состояния предприятий, макроэкономической ситуаций, рыночной конъюнктуры (в том числе прогнозы ожидаемой доходности акции), международного опыта и т.п.;
- Взаимодействие с фондовыми биржами, представителями «E-auksion», причастными государственными органами (при необходимости);
- Организация встреч руководства Агентства госактивов и/или предприятий с представителями фондовых бирж, «E-auksion» и другими заинтересованными сторонами (при необходимости), обучающих семинаров (при необходимости) для сотрудников Агентства госактивов и предприятий из списка Постановления Президента Республики Узбекистан № ПП-102 от 24.03.2023 г., а также участвовать в предстоящем мероприятии Road-Show, организованном Агентством госактивов;
- Консультирование по коммерческим и финансовым аспектам сделок (например, комментарии к проспекту эмиссии, маркетинговой документации);
- Консультирование по юридическим, коммерческим и финансовым аспектам сопутствующей документации проекта, подготовка и согласование проектов документации (договор купли-продажи акций, иная документация при необходимости);
- Консультирование по материалам, подготовленным иными консультантами, привлеченными дочерними организациями в рамках проведения IPO компаний для формирования позиции Агентства госактивов.
Изложенный объем работ могут быть уточнен при подготовке Соглашения/Договора и других документов, регулирующих взаимоотношения Заказчика и Исполнителя, в том числе с учетом выбора Заказчиком конкретного способа размещения.
Перечень 40 предприятий, пакеты акций которых реализуются посредством публичных торгов в порядке проведения народного IPO по принципу «Одна акция — один лот»
Наименование
Регион
Акции на продажу
процент
количество
АО «Навоийский ГМК»
2,0
300 000 000
АО «Алмалыкский ГМК»
12 300 297
АО «Узметкомбинат»
9 330 978
АО «UZBAT»
г. Ташкент
2,6
641 747
АК «Узбектелеком»
5 746 211
АКБ «Узпромстройбанк»
4 878 435 656
АКБ «Асакабанк»
842 745 407
АК «Народный банк»
148 667 596
АКБ «Кишлок Курилиш Банк»
311 141 316
АК «Алокабанк»
223 319 146
АКБ «Туронбанк»
17 460 499
АКБ «Микрокредитбанк»
66 429 463
АИКБ «Ипак Йули»
0,0003
192 888
ЧАБ «Трастбанк»
0,001
598
АО «Гарантбанк»
0,01
294 396
АО КЭИС «Узбекинвест»
7,33
20 686 463
АО «Алском»
3,9
1 137 311
АО «Узагросугурта» *
664 617
АО «Узтемирйулконтейнер»
4,0
134 651
20.
АО «Дори-дармон»
20,0
4 014 400
21.
АО «Узбекская республиканская товарно-сырьевая биржа»*
1 499 168
22.
АО «Узбекгеофизика»
23 240 292
23.
АО «РСЛК «QURILISHMASHLIZING»
22,5
3 825 000
24.
АО «Узогирсаноатлойиха»
5,7
671 238
25.
АО «Тошуйжойлити»
10,5
482 084
26.
АО «Ташгипрогор»
15,8
85 673
27.
АО «Боштранслойиxа»
6,1
271 556
28.
АО «Андижон биокимё заводи»
2 541 782
29.
АО «Узбекнефтегаз»
849 738 934
30.
АО «Худудгазтаминот»
529 261 741
31.
АО «Тепловые электрические станции»
3 993 422
32.
АО «НАЦИОНАЛЬНЫЕ ЭЛЕКТРИЧЕСКИЕ СЕТИ УЗБЕКИСТАНА»
1 040 462 222
33.
АО «Региональные Электрические Сети»
1 693 616 290
34.
AО «Узбекгидроэнерго»
146 221 337
35.
АО «Минора куриш экспедицияси»
11,1
3 588 800
36.
АО «Жанубсаноатмонтаж»
20,7
337 653
37.
АО «Кукон нефтгаз пармалаш ишлари»
10,3
33 424 896
38.
УК «Куприккурилиш»**
39.
ГУП «Электрон онлайн-аукционларни ташкил этиш»**
10,0
40.
ГУП «Центральный депозитарий ценных бумаг»**
Примечание: В случае изменения количества акций продажа будет производиться с учетом изменений.
* продается доля хозяйственного общества, в котором государственная доля занимает доминирующее положение;