Дон корхоналаридаги давлат улуши ва дон корхоналари филиаллари мулкий мажмуалари бўйича савдо жараёнлари юзасидан қўшимча ахборот
Аввал хабар берилганидек, "Тўрткўлдонмаҳсулоти" МЧЖ устав фондидаги 58,06 фоиз давлат улуши бўйича савдо жараёнларининг иккинчи босқичи бўлиб ўтди ҳамда Давлат активларини хусусийлаштириш ва хусусийлаштириш жараёнларини мувофиқлаштириш давлат комиссиясининг тегишли қарорига кўра мазкур актив бўйича энг яхши тижорат таклифини тақдим этган "Ilyosbek Nilufar Bexruz" МЧЖ 14,0 млрд. сўм сотиб олиш қийматини тўлаш, камида беш йил давомида активнинг асосий фаолият турини сақлаб қолиш ва мавжуд дон сақлаш сиғимларини камайтирмаслик ҳамда қонунчиликда белгиланган тартибда давлат захираси учун сақланадиган дон ҳажмларини шартномалар асосида ҳақ тўлаш эвазига сақлаб бериш шарти билан ғолиб деб топилди.
Давлат активларини бошқариш агентлиги мазкур давлат активи бўйича савдо жараёнларида иштирок этган барча талабгорларга миннатдорчилик билдиради.
Мазкур давлат активи бўйича савдо жараёнларида иштирок этган талабгорларга Ишчи орган томонидан индивидуал хабар юборилади.
Ўз ўрнида таъкидлаш жоизки, дон корхоналаридаги давлат улуши ва дон корхоналари филиаллари мулкий мажмуалари бўйича нарх таклифларини кўриб чиқишда, Хусусийлаштириш давлат комиссияси томонидан мўлжал сифатида инобатга олинадиган тавсиявий баҳолаш қийматини 50 фоизга қадар қадамма-қадам пасайтириш механизми жорий этилган.
Бундан ташқари, қуйидаги дон корхоналаридаги давлат улуши ва дон корхоналари филиаллари мулкий мажмуаларининг савдо жараёнларини давом эттириш учун савдода қатнашиш бўйича таклифлар келиб тушмаганлиги, ҳамда таклифлар етарли даражада шаклланмаганлиги сабабли, мазкур активлар такрорий савдоларга чиқарилди.
Талабгорлардан таклифлар 2024 йил 23 февраль куни соат 18-00га (Тошкент вақти билан) қадар қабул қилинади

Как сообщалось ранее, проведен второй этап торгов государственной доли в размере 58,06% в уставном фонде ООО "Турткулдонмахсулотлари", и согласно соответствующему решению Государственной комиссии по приватизации государственных активов и координации процессов приватизации OOO "Ilyosbek Nilufar Bexruz", представивший наилучшее коммерческое предложение за данный актив, был объявлен победителем торгов с условиями оплаты покупной цены в размере 14,0 млрд. сумов, сохранения основной деятельности актива в течение не менее пяти лет и не сокращения имеющихся мощностей зернохранилищ, а также сохранения объемов зерна, хранящихся в государственном резерве, в соответствии с законодательством в обмен на уплату пошлин на основании договоров.
Агентство по управлению государственными активами благодарит всех претендентов, принявших участие в торгах по приобретению данного государственного актива.
Всем претендентам, участвовавшим в процессе торгов по данному государственному активу, Рабочим органом будут направлены индивидуальные уведомления.
В свою очередь следует отметить, что при рассмотрении ценовых предложений по государственной доле в зерновых предприятиях и имущественных комплексов филиалов зерновых предприятий, учитываемых Государственной комиссией по приватизации в качестве ориентира, введен механизм поэтапного снижения рекомендованной оценочной стоимости до 50%.
Кроме того, в связи с тем, что по нижеследующим государственным долям в зерновых предприятиях и имущественным комплексам филиалов зерновых предприятий не поступили предложения об участии на торгах, а также поступило недостаточное количество предложений для продолжения процесса торгов, данные активы выставляются на повторные торги.