Давлат активларини бошқариш агентлиги, Ўзбекистон Республикаси Президентининг тегишли Фармонига мувофиқ расмий веб-сайтида 2021 йил 15 октябрдаги “Тошкент” ва “Нyatt Regency Tashkent” меҳмонхона мажмуаларини хусусийлаштириш бўйича Консультантни танлаб олиш юзасидан танлов Эълонига кўра, маҳаллий ва халқаро профессионал ташкилотлар, шунингдек консультантлардан таклифлар 2021 йил 29 октябрга қадар қабул қилинди.
Танлов жараёнида, 6 нафар ташкилотлардан, жумладан консорциум шаклида берилган таклифлар қабул қилиниб, Талабгорларнинг молиявий таклифлари, соҳадаги тажрибаси, малакаси ва активларни сотиш бўйича ёндашувлари бўйича сараланди.
Саралаш натижаларига кўра, KPMG компаниясининг давлат активларини хусусийлаштириш жараёнини ташкил этиш бўйича тақдим этган таклифи юқори боҳоланди ва танлов ғолиби деб топилди.
Давлат активларини бошқариш агентлиги жалб этилган маслаҳатчи билан бирга активларнинг шаффоф ва муваффақиятли сотилиши учун барча чораларни кўради.
Маълумот учун: Хусусийлаштириш бўйича маслаҳатчи томонидан амалга ошириладиган вазифалар доирасига, давлат активларини ва тегишли бозор сегментини таҳлил қилиш, активларининг жозибадорлини кўрсатиб берувчи тизер тайёрлаш ва потенциал харидорлар орасида тарғибот олиб бориш, активларнинг молиявий, солиққа оид, юридик масалалари бўйича (due-diligence) ҳисоботларни шакллантириш, потенциал харидорларни ўрганиш, сотиш стратегияси ва босқичлари, шунингдек, потенциал харидорлар билан музокаралар ўтказиш юзасидан тавсияларни Буюртмачига тақдим этиш киради. Шунингдек, мазкур активларни бозор қийматини аниқлаш мақсадида, мустақил профессионал баҳоловчи ташкилотлар жалб қилинади.

В процесс приватизации привлечён консультант
В соответствии с объявлением, размещённым 15 октября 2021 года на официальном сайте Агентства по управлению государственными активами согласно соответсвенному Указу Президента Республики Узбекистан о привлечении консультантов по приватизации гостиничных комплексов “Ташкент” и “Нyatt Regency Tashkent”, до 29 октября 2021 года приняты предложения от местных и международных профессиональный организаций, а также консультантов.
В ходе отбора поступили предложения от 6 организаций, в том числе в форме консорциума, и были рассмотрены финансовые предложения Претендентов, опыт работы в сфере, квалификация и подходы к продаже активов.
По результатам отбора, предложение компании KPMG по организации процесса приватизации госактивов получило высокую оценку и победило в конкурсе.
Агентство по управлению государственными активами вместе с привлеченным консультантом предпримут все необходимые меры для прозрачной и успешной продажи активов.
Для информации, в сферу ответственности Консультанта по приватизации входит анализ госактивов и сегмента рынка, подготовка тизеров, показывающих привлекательность госактивов, и продвижение среди потенциальных покупателей, подготовка отчетов по результатам комплексной проверки активов по финансовым, налоговым и юридическим вопросам (due-diligence), изучение потенциальных покупателей, рекомендации Заказчику по стратегиям и этапам продаж, а также переговоры с потенциальными покупателями. А также, в целях определения рыночной стоимости данных активов, привлекаются независимые профессиональные оценочные организации.