“Tashkent City” халқаро ишбилармонлик маркази ҳудудидаги 3 та кўп қаватли бизнес марказларининг халқаро савдо жараёни бошланди
Аввал хабар берилганидек, "Асакабанк" АЖ, "Ўзсаноатқурилишбанк" АТБ ва АТ "Алоқабанк"га тегишли “Toshkent City” халқаро ишбилармонлик маркази ҳудудидаги янги кўп қаватли бизнес марказларининг (кейинги ўринларда – “Бизнес марказлар”) халқаро оммавий савдолар орқали сотилиши тўғрисида эълон қилинган эди.
Мазкур Бизнес марказларини илғор хорижий тажриба асосида бошқариш ҳамда фойдаланиш малакасига эга соҳадаги халқаро йирик институтционал ва молиявий инвесторларни жалб қилиш, мулкий мажмуаларнинг индивидуал хусусиятларидан келиб чиққан ҳолда халқаро сотиш жараёнини амалга ошириш, шунингдек жаҳон етакчи бизнес нашрлари ва халқаро офис тармоқлари орқали кенг қамровли маркетинг кампаниясини ташкиллаштириш учун “KPMG” компанияси (кейинги ўринларда – KPMG/Консультант) жалб қилинган.
Савдо жараёнининг дастлабки бозордаги қизиқишни ўрганиш (Market sounding) босқичи доирасида KPMG томонидан Бизнес марказлар тўғрисида тайёрланган инвестицион тизерлар соҳадаги 170 дан ортиқ йирик халқаро ва маҳаллий инвесторларга юборилиб, индивидуал мулоқотга киришиш орқали уларнинг Бизнес марказларни сотиб олишга қизиқишларини, шунингдек сотиб олиш шакли яъни бинони тўлиқ сотиб олиш ёки лотларга бўлган ҳолда сотиб олиш бўйича фикрлари ўрганилди.
Market sounding” доирасида соҳадаги салоҳиятли инвесторларнинг Бизнес марказларни сотиб олишга билдирган қизиқишларини, сотишга ёндашув механизми бўйича билдирган фикрларини, соҳадаги халқаро инвесторни жалб қилиш имкониятларини инобатга олиб, Бизнес марказларни 3 та алоҳида лотларга бўлган ҳолда учта алоҳида яхлит мулкий мажмуалар сифатида сотилади.
Бизнес марказлар тўғрисида маълумот:
“Ўзсаноатқурилишбанк” АТБни кўп қаватли биноси
• Умумий майдони: 82,284 кв.м.;
• Қаватларнинг умумий сони:33
“Асакабанк” АЖни кўп қаватли биноси
• Умумий майдони: 66,202 кв.м;
• Қаватларнинг умумий сони:26
АТ “Алоқабанк”ни кўп қаватли биноси
• Умумий майдони: 81,439 кв.м.;
Савдо жараёнлари барча манфаатдор томонлар учун очиқ бўлган музокараларга оммавий таклиф этиш усули орқали амалга оширилади.
Савдо жараёни икки босқичда амалга оширилади, жумладан Cотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest), ҳамда Мажбуриятга эга бўлган таклиф (BO) тақдим этиш босқичлари.
Шу билан бирга, Бизнес марказларни баҳолаш учун Катта тўртлик (Big 4) туркумига кирувчи "Deloitte" халқаро компания жалб этилади.
Сотиш жараёнининг жорий босқичини амалга ошириш тўғрисида:
Қизиқиш билдириш босқичида иштирокчилардан қуйидаги маълумотлар билан сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш тўғрисидаги аризаларини (Expression of interest) тақдим этишлари сўралади:
1. Иштирокчи тўғрисида қисқача маълумот (шу жумладан, СТИР, фаолият тури) ва сотиб олинган тақдирда Бизнес марказлардан фойдаланиш режалари.
3. Охирги 3 йилги фаолияти бўйича молиявий ҳисоботи
Талабгорлар қизиқиш билдириши тўғрисидаги аризаларини хоҳишларига кўра ўзбек, рус ёки инглиз тилларида тайёрлаб 2024 йил 9 сентябрь соат 18:00га (Тошкент вақти билан) қадар қуйидаги алоқа каналларига юборишлари лозим:
Талабгорлар бир ёки бирнечта биноларни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдиришлари мумкин.
Ушбу эълондан сўнг, Консультант янада кўпроқ салоҳиятли инвесторларни жалб қилиш мақсадида, KPMG халқаро алоқалари орқали инвестиция тизерларини тарқатиш орқали маркетинг кампаниясини давом эттиради.
• Бизнес марказларни сотиб олиш учун етарли молиявий ресурслари;
• сотув жараёнида иштирок этилишини тақиқлаши мумкин бўлган маъмурий, ҳакамлик, арбитраж ёки бошқа суд жараёнларининг йўқлиги;
Аризаларни қабул қилиш тугаллангандан сўнг, Консультант томонидан иштирокчиларга тегишли хат (Process Letter) орқали кейинги жараённинг навбатдаги босқичини ташкил этиш тўғрисида индивидуал равишда хабардор қилинади.
• Салтанат Сандикбаева, KPMG шериги: SSandykbayeva@kpmg.com, тел:. +99890-099-21-20;
• Шохрух Охунов, Давактив агентлигининг Департамент бошлиғи: sh.ohunov@davaktiv.uz, тел.: +99871-259-20-23.
Кейинги Мажбуриятга эга бўлган (BO) таклифларни қабул қилиш босқичига ўтган потенциал инвесторлар билан Ахборотни ошкор этмаслик тўғрисидаги битим (NDA) имзоланади ва мажбуриятга эга бўлган тижорат таклифларини тайёрлаш учун Бизнес марказлар фаолияти тўғрисидаги KPMG томонидан тайёрланган комплекс таҳлилий маълумотлар (Due-diligence) сақланадиган виртуал маълумотлар хонасига (VDR) кириш таъминланади.Шунингдек, Бизнес марказларига ташриф буюрган ҳолда унинг бошқарув органига саволлар бериш имконияти яратилади.
Давактив агентлиги сотув жараёнларининг ҳар бир босқичи тўғрисида жамоатчиликни қўшимча тарзда хабардор қилиб борилишини таъминлайди.

Начался международный процесс продажи трёх многоэтажных бизнес-центров на территории международного делового центра «Tashkent City»
Как сообщалось ранее, объявлено о продаже новых многоэтажных бизнес-центров на территории международного делового центра «Tashkent City», принадлежащих АК «Алокабанк», АО «Асакабанк» и АКБ «Узпромстройбанк» (далее – «Бизнес-центры»), путем организации международного открытого конкурентного процесса продажи.
В целях привлечения крупных международных институциональных и финансовых инвесторов из отрасли, имеющих квалификацию в управлении и эксплуатации Бизнес-центров на основе передового зарубежного опыта, осуществления международного процесса продаж исходя из индивидуальных особенностей имущественных комплексов, а также организации комплексной маркетинговой кампании через ведущие мировые деловые издания, была привлечена компания «KPMG» (далее – «KPMG»/«Консультант»).
В рамках первоначального этапа зондирования рынка (Market sounding) инвестиционные тизеры, подготовленные KPMG про Бизнес-центры, были разосланы более чем 170 крупным международным и местным инвесторам из отрасли, и в данном процессе были изучены их заинтересованность в покупке Бизнес центров, а также их мнения о форме покупки, т.е. полная покупка здания или покупка с разделением на лоты.
Принимая во внимание заинтересованность потенциальных инвесторов из отрасли в приобретении Бизнес центров в рамках «Market sounding», их мнение о механизме подхода к продаже, а также возможности привлечения международных инвесторов из отрасли, Бизнес-центры будут продаваться как три отдельные цельные имущественные комплексы, разделенные на 3 отдельные лота.
Краткая информация о Бизнес центрах:
Многоэтажное здание АКБ «Узпромстройбанк»:
• Общая площадь: 82 284 м2;
• Общее количество этажей: 33.
Многоэтажное здание АК «Алокабанк»:
• Общая площадь: 81 439 м2;
• Общее количество этажей: 26.
Многоэтажное здание АО «Асакабанк»:
• Общая площадь: 66 202 м2;
Информация о процессе продажи:
Процесс продажи осуществляется на основе метода публичного приглашения к переговорам, который открыт для всех заинтересованных лиц.
Процесс продажи будет осуществляться в два этапа, включая этапы Выражение заинтересованности (Express of interest) и подача Обязывающих предложений (BO).
Вместе с этим, для оценки Бизнес-центров привлекается международная компания "Deloitte", входящая в группу «Большой четверки» (Big 4).
Процесс осуществления данного этапа Сделки:
В рамках этапа Выражение заинтересованности, участникам предлагается выразить свою заинтересованность в форме Заявки (Expression of Interest), включающей следующую информацию:
1. Краткая информация об Участнике (включая ИНН, вид деятельности) и дальнейшие планы использования Бизнес-центров в случае приобретения.
Заявка о выражении заинтересованности может быть подготовлена на узбекском, русском или английском языках до 18:00 (по ташкентскому времени) 9 сентября 2024 года и отправлена на следующие адреса электронной почты:
После публикации данного объявления, Консультант продолжит маркетинговую кампанию по распространению инвестиционных тизеров через международные контакты KPMG в целях привлечения потенциальных инвесторов.
Поступившие заявки пройдут отбор на соответствие следующим критериям:
• соблюдение Закона Республики Узбекистан №660-II «О противодействии легализации доходов, полученных от преступной деятельности, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения»;
После окончания сбора заявок, Участники будут в индивидуальном порядке проинформированы Консультантом о дальнейшей организации процесса посредством процедурного письма (Process Letter).
• Салтанат Сандикбаева, Партнер KPMG: SSandykbayeva@kpmg.com, тел:. +99890-099-21-20;
• Шохрух Охунов, начальник департамента Агентства госактивов: sh.okhunov@davaktiv.uz; тел:. +99871-259-20-23.
Информация о следующем этапе процесса продаж:
С потенциальными инвесторами, перешедшими на следующий этап подачи Обязывающих предложений (BO), подписывается соглашение о неразглашении данных (NDA) и предоставляется доступ к виртуальной комнате данных (VDR), где хранятся комплексные аналитические данные (Due-diligence), подготовленные KPMG. А также, предоставляется возможность посетить Бизнес-центры и задать вопросы его органу управления.
Агентство госактивов обеспечит предоставление общественности дополнительной информации о каждом этапе процесса торгов.