“Tashkent City” халқаро ишбилармонлик маркази ҳудудидаги 3 та кўп қаватли бизнес марказларининг халқаро савдо жараёни бошланди
Аввал хабар берилганидек, "Асакабанк" АЖ, "Ўзсаноатқурилишбанк" АТБ ва АТ "Алоқабанк"га тегишли “Toshkent City” халқаро ишбилармонлик маркази ҳудудидаги янги кўп қаватли бизнес марказларининг (кейинги ўринларда – “Бизнес марказлар”) халқаро оммавий савдолар орқали сотилиши тўғрисида эълон қилинган эди.
Мазкур Бизнес марказларини илғор хорижий тажриба асосида бошқариш ҳамда фойдаланиш малакасига эга соҳадаги халқаро йирик институтционал ва молиявий инвесторларни жалб қилиш, мулкий мажмуаларнинг индивидуал хусусиятларидан келиб чиққан ҳолда халқаро сотиш жараёнини амалга ошириш, шунингдек жаҳон етакчи бизнес нашрлари ва халқаро офис тармоқлари орқали кенг қамровли маркетинг кампаниясини ташкиллаштириш учун “KPMG” компанияси (кейинги ўринларда – KPMG/Консультант) жалб қилинган.
Савдо жараёнининг дастлабки бозордаги қизиқишни ўрганиш (Market sounding) босқичи доирасида KPMG томонидан Бизнес марказлар тўғрисида тайёрланган инвестицион тизерлар соҳадаги 170 дан ортиқ йирик халқаро ва маҳаллий инвесторларга юборилиб, индивидуал мулоқотга киришиш орқали уларнинг Бизнес марказларни сотиб олишга қизиқишларини, шунингдек сотиб олиш шакли яъни бинони тўлиқ сотиб олиш ёки лотларга бўлган ҳолда сотиб олиш бўйича фикрлари ўрганилди.
Market sounding” доирасида соҳадаги салоҳиятли инвесторларнинг Бизнес марказларни сотиб олишга билдирган қизиқишларини, сотишга ёндашув механизми бўйича билдирган фикрларини, соҳадаги халқаро инвесторни жалб қилиш имкониятларини инобатга олиб, Бизнес марказларни 3 та алоҳида лотларга бўлган ҳолда учта алоҳида яхлит мулкий мажмуалар сифатида сотилади.
Бизнес марказлар тўғрисида маълумот:
“Ўзсаноатқурилишбанк” АТБни кўп қаватли биноси
• Умумий майдони: 82,284 кв.м.;
• Қаватларнинг умумий сони:33
“Асакабанк” АЖни кўп қаватли биноси
• Умумий майдони: 66,202 кв.м;
• Қаватларнинг умумий сони:26
АТ “Алоқабанк”ни кўп қаватли биноси
• Умумий майдони: 81,439 кв.м.;
Савдо жараёнлари барча манфаатдор томонлар учун очиқ бўлган музокараларга оммавий таклиф этиш усули орқали амалга оширилади.
Савдо жараёни икки босқичда амалга оширилади, жумладан Cотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest), ҳамда Мажбуриятга эга бўлган таклиф (BO) тақдим этиш босқичлари.
Шу билан бирга, Бизнес марказларни баҳолаш учун Катта тўртлик (Big 4) туркумига кирувчи "Deloitte" халқаро компания жалб этилади.
Сотиш жараёнининг жорий босқичини амалга ошириш тўғрисида:
Қизиқиш билдириш босқичида иштирокчилардан қуйидаги маълумотлар билан сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш тўғрисидаги аризаларини (Expression of interest) тақдим этишлари сўралади:
1. Иштирокчи тўғрисида қисқача маълумот (шу жумладан, СТИР, фаолият тури) ва сотиб олинган тақдирда Бизнес марказлардан фойдаланиш режалари.
3. Охирги 3 йилги фаолияти бўйича молиявий ҳисоботи
Талабгорлар қизиқиш билдириши тўғрисидаги аризаларини хоҳишларига кўра ўзбек, рус ёки инглиз тилларида тайёрлаб 2024 йил 9 сентябрь соат 18:00га (Тошкент вақти билан) қадар қуйидаги алоқа каналларига юборишлари лозим:
Талабгорлар бир ёки бирнечта биноларни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдиришлари мумкин.
Ушбу эълондан сўнг, Консультант янада кўпроқ салоҳиятли инвесторларни жалб қилиш мақсадида, KPMG халқаро алоқалари орқали инвестиция тизерларини тарқатиш орқали маркетинг кампаниясини давом эттиради.
• Бизнес марказларни сотиб олиш учун етарли молиявий ресурслари;
• сотув жараёнида иштирок этилишини тақиқлаши мумкин бўлган маъмурий, ҳакамлик, арбитраж ёки бошқа суд жараёнларининг йўқлиги;
Аризаларни қабул қилиш тугаллангандан сўнг, Консультант томонидан иштирокчиларга тегишли хат (Process Letter) орқали кейинги жараённинг навбатдаги босқичини ташкил этиш тўғрисида индивидуал равишда хабардор қилинади.
• Салтанат Сандикбаева, KPMG шериги: SSandykbayeva@kpmg.com, тел:. +99890-099-21-20;
• Шохрух Охунов, Давактив агентлигининг Департамент бошлиғи: sh.ohunov@davaktiv.uz, тел.: +99871-259-20-23.
Кейинги Мажбуриятга эга бўлган (BO) таклифларни қабул қилиш босқичига ўтган потенциал инвесторлар билан Ахборотни ошкор этмаслик тўғрисидаги битим (NDA) имзоланади ва мажбуриятга эга бўлган тижорат таклифларини тайёрлаш учун Бизнес марказлар фаолияти тўғрисидаги KPMG томонидан тайёрланган комплекс таҳлилий маълумотлар (Due-diligence) сақланадиган виртуал маълумотлар хонасига (VDR) кириш таъминланади.Шунингдек, Бизнес марказларига ташриф буюрган ҳолда унинг бошқарув органига саволлар бериш имконияти яратилади.
Давактив агентлиги сотув жараёнларининг ҳар бир босқичи тўғрисида жамоатчиликни қўшимча тарзда хабардор қилиб борилишини таъминлайди.

The international sale process of 3 multi-storey business centers on the territory of the international business center "Tashkent City" has started
As previously reported, it was announced that new multi-storey business centers on the territory of the international business center "Tashkent City", owned by Alokabank JSC, Asakabank JSC and Uzpromstroibank JSCB (hereinafter - "Business Centers") are to be sold by by organizing an international open competitive sales process.
In order to attract major international institutional and financial investors from the industry, qualified in management and operation of Business Centers on the basis of the best foreign experience, implementation of international sales process based on individual features of property complexes, as well as organization of complex marketing campaign through the world's leading business publications, the company "KPMG" (hereinafter - "KPMG"/"Consultant") was attracted.
As part of the initial market sounding stage, investment teasers prepared by KPMG about the Business Centers were sent to more than 170 major international and local investors from the industry, and in this process their interest in buying the Business Centers as well as their opinions on the form of purchase, i.e. full purchase of the building or purchase with division into lots were studied.
Taking into account the interest of potential investors from the industry in the acquisition of Business Centers within the framework of "Market sounding", their opinion on the mechanism of approach to the sale, the possibility of attracting international investors from the industry, Business Centers will be sold as three separate integral property complexes divided into three separate lots.
Brief information about Business centers:
Multi-storey building of JSCB "Uzpromstroybank":
• Total area: 82,284 m2;
• Total number of floors: 33.
Multi-storey building of JSC "Alokabank":
• Total area: 81,439 m2;
• Total number of floors: 26.
Multi-storey building of JSC "Asakabank":
• Total area: 66,202 m2;
Information about the sales process:
The sale process is based on a public invitation to negotiation method that is open to all interested parties.
The sale process will be carried out in two stages, including the Express of Interest and the submission of Binding Offers (BO).
At the same time, the international company Deloitte, a member of the "Big 4" group, will be attracted to appraise the Business Centers.
The process of implementation of this stage of the Transaction:
As part of the Express of Interest stage, participants are invited to express their interest in the form of a Application (Expression of Interest), including the following information:
1. Brief information about the Participant (including TIN, type of activity) and future plans for use of the Business Centers in case of acquisition.
2. Information on shareholders/participants owning more than 5% stake in the Participant's authorized capital (with indication of ownership share), as well as ultimate beneficiaries.
The Expression of Interest may be prepared in Uzbek, Russian or English languages and sent to the following e-mail addresses by 18:00 (Tashkent time) on September 9, 2024:
After publication of this announcement, the Consultant will continue its marketing campaign on distribution of investment teasers through KPMG's international contacts in order to attract potential investors.
• Sufficient financial resources to acquire the asset;
At the end of this stage of the sale process, Participants will be individually informed by Deloitte about the further organization of the processes by means of a Process Letter.
Information about the next stage of the sales process:
Potential investors who proceed to the next stage of Binding Offers (BO) are signed a Non-Disclosure Agreement (NDA) and given access to the Virtual Data Room (VDR) where KPMG's comprehensive analytical data (Due-diligence) is stored. And, an opportunity is also provided to visit the Business Centers and ask questions to its Management Body.
The State Assets Management Agency will ensure that additional information on each stage of the sales process is provided to the public.