Avval maʼlum qilinganidek, tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, Davaktiv agentligi tomonidan Abrau Capital konsalting kompaniyasini xususiylashtirish boʻyicha konsultant sifatida jalb qilgan holda “Uzinjiniring” respublika loyiha instituti” MChJ (keyingi oʻrinlarda - Korxona) ustav kapitalidagi 100 foiz davlat ulushini sotish boʻyicha ochiq savdo jarayonlari boshlangan.
Xususiylashtirish jarayoni doirasida, Konsultant tomonidan keng qamrovli marketing ishlari amalga oshirildi, jumladan, investitsiya tizerlari salohiyatli investorlarga yuborildi. Natijada, 3 nafar xalqaro va mahalliy investorlar tomonidan sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish toʻgʻrisidagi arizalar (Expression of Interest) Konsultantga kelib tushdi.
Shu oʻrinda, Konsultant tomonidan mazkur bosqichda avvaldan belgilangan mezonlarga muvofiqligi boʻyicha oʻrganilgan hamda barcha talabgorlar xususiylashtirish jarayonining keyingi – Majburiyatga ega boʻlgan takliflar (BO)ni taqdim etish bosqichida ishtirok etish uchun taklif qilindi.
Ushbu bosqichda, talabgorlar bilan Axborotni oshkor etmaslik toʻgʻrisidagi bitim (NDA) imzolanib, Konsultant tomonidan tayyorlangan Korxonaning moliyaviy, soliq, huquqiy va ekologik faoliyati yuzasidan kompleks tahlil (due diligence) hisobotlari joylashtirilgan virtual maʼlumotlar xonasi (VDR)ga kirish va Korxonaning boshqaruv organi bilan uchrashish imkoniyati yaratildi.
Belgilangan muddatlarda 2 nafar talabgor tomonidan Majburiyatga ega boʻlgan takliflar (BO) taqdim qilindi.
Natijada, Korxonani sotib olish uchun eng yuqori narx taklifini bildirgan “Smart Fast Stroy” MChJ 80 mlrd.soʻm miqdorida sotib olish toʻlovini toʻlash sharti bilan savdo gʻolibi deb topildi.
Shuningdek, Xaridorning taklifi Konsultant tomonidan hisoblangan Korxonaning indikativ narxlar oraligʻida joylashgan hamda Korxonaning baholangan qiymatidan yuqori.

Достигнута договоренность о приватизации 100% государственной доли в ООО «Республиканский проектный институт «Узинжиниринг»
Как сообщалось ранее, согласно соответствующим программам приватизации, Агентством госактивов начат процесс открытых торгов 100% государственной доли в уставном капитале ООО «Республиканский проектный институт «Узинжиниринг» (далее — Предприятие) с привлечением консалтинговой компании Abrau Capital в качестве консультанта по приватизации.
В рамках процесса приватизации Консультантом была проведена широкомасштабная маркетинговая кампания, в частности, инвестиционные тизеры были разосланы различным потенциальным инвесторам. В результате были получены заявки по выражению заинтересованности в покупке (Expression of Interest) от 3 местных и международных инвесторов.
В свою очередь, на данном этапе эти заявки были изучены Консультантом на соответствие ранее установленным критериям и все претенденты были приглашены для участия на следующем этапе процесса приватизации - подачи Обязывающих предложений (BO).
В рамках данного этапа было подписано Соглашение о неразглашении данных (NDA), а также предоставлена возможность ознакомиться с комплексными аналитическими отчетами (due diligence) по финансовой, налоговой, правовой и экологической деятельности Предприятия, подготовленные Консультантом и размещенными в виртуальной комнате данных (VDR), а также предоставлена возможность встретиться с органом управления Предприятия.
В результате, в установленный срок 2 претендента подали свои Обязывающее предложение (BO).
ООО «Smart Fast Stroy», предложившее самое высокое ценовое предложение было признано победителем торгов с условием оплаты выкупной стоимости в размере 80 млрд сумов.
Стоит отметить, что предложение Покупателя находится в интервале индикативных цен, рассчитанных Консультантом, и превышает оценочную стоимость Предприятия.