Davaktiv agentligi korrupsiyaga qarshi kurashishdagi faoliyati samaradorligi reytingida davlat idoralari orasida 86 ballni toʻplab, reytingda ikki pogʻonaga koʻtarildi
Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tomonidan 2023-yil natijalari boʻyicha 95 ta davlat organlari va tashkilotlari korrupsiyaga qarshi kurashishdagi faoliyati samaradorligi boʻyicha 0 balldan 100 ballgacha reytingda baholashdan oʻtkazilib, Davaktiv agentligining faoliyati samaradorligi 87 ball (avvalgi yil - 81 ball) bilan  “yaxshi” deb baholandi hamda reytingda 2 pogʻona koʻtarildi.
Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi xabar berishicha, natijalarning xolisligini taʼminlash maqsadida fuqarolik jamiyati institutlari vakillaridan iborat boʻlgan Reyting baholashni mustaqil amalga oshiruvchi ekspertlar guruhi shakllantirilib, ular tomonidan Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligining baholash natijalari mustaqil va xolis koʻrib chiqilgan va xulosalar taqdim qilingan.
Shuningdek, baholash natijalariga koʻra toifasi “yaxshi” deb topilgan 42 ta davlat tashkilotlari, shu jumladan, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi faoliyatida korrupsiyaga qarshi kurashish boʻyicha belgilangan choralar tizimli ravishda amalga oshirilganligi taʼkidlangan. Jumladan, korrupsiyaviy xavf-xatarlarni baholash natijalariga asosan manzilli chora-tadbirlar ishlab chiqilganligi va ular samarali amalga oshirilib kelinayotganligi, turli tanlovlar jarayonida korrupsiya omili istisno qilinayotganligi, xodimlar va aholini korrupsiyaga qarshi murosasiz ruhda tarbiyalashga oid tizimli choralar koʻrilayotganligi belgilab oʻtilgan.
Reyting baholash yakunlari boʻyicha “yaxshi” deb baholangan davlat tashkilotlarining korrupsiyaga qarshi kurashish borasidagi ijobiy tajribasi ommalashtiriladi. “Qoniqarli” deb baholangan davlat tashkilotlariga ularning korrupsiyaga qarshi kurashish borasidagi faoliyatini yanada yaxshilash boʻyicha tavsiyalar kiritiladi. “Qoniqarsiz” deb baholangan davlat tashkilotlarida korrupsiyaga qarshi kurashishda aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish va ularning ushbu yoʻnalishdagi faoliyatini yaxshilashga qaratilgan chora-tadbirlar dasturi ishlab chiqiladi.

Агентство госактивов набрало 86 баллов среди госорганизаций в рейтинге эффективности деятельности по противодействию коррупции, поднявшись на две позиции в рейтинге
Агентством по противодействию коррупции была проведена оценка 95 государственных органов и организаций по итогам 2023 года. Рейтинг эффективности деятельности по противодействию коррупции оценивалась по шкале от 0 до 100 баллов, и эффективность деятельности Агентства госактивов оценена как «хорошая» с 87 баллами (в предыдущем году - 81 балл), что подняло Агентство на 2 позиции в рейтинге.
Как сообщает Агентство по противодействию коррупции, в целях обеспечения беспристрастности результатов была сформирована Независимая группа экспертов по рейтинговой оценке, состоящая из представителей институтов гражданского общества, которые независимо и беспристрастно рассмотрели результаты оценки Агентства по противодействию коррупции и представили свои выводы.
Также было отмечено, что в деятельности 42 государственных организаций, категория которых по результатам оценки была признана как «хорошая», в том числе Агентства госактивов, систематически осуществлялись соответствующие меры по противодействию коррупции. В частности, отмечено, что на основе результатов оценки коррупционных рисков разработаны и эффективно реализуются целевые меры, исключается коррупционный фактор в процессе различных конкурсов, принимаются системные меры по воспитанию сотрудников и населения в духе антикоррупционной нетерпимости.
По результатам рейтинговой оценки положительный опыт государственных организаций, получивших категорию «хорошо» в борьбе с коррупцией, будет популяризирован. Государственным организациям с категорией «удовлетворительно» будут даны рекомендации по дальнейшему совершенствованию их деятельности по противодействию коррупции. В государственных организациях, получивших категорию «неудовлетворительно», будет разработана программа мер, направленных на устранение выявленных недостатков и совершенствование их деятельности в этом направлении.