Davaktiv agentligi korrupsiyaga qarshi kurashishdagi faoliyati samaradorligi reytingida davlat idoralari orasida 86 ballni toʻplab, reytingda ikki pogʻonaga koʻtarildi
Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tomonidan 2023-yil natijalari boʻyicha 95 ta davlat organlari va tashkilotlari korrupsiyaga qarshi kurashishdagi faoliyati samaradorligi boʻyicha 0 balldan 100 ballgacha reytingda baholashdan oʻtkazilib, Davaktiv agentligining faoliyati samaradorligi 87 ball (avvalgi yil - 81 ball) bilan  “yaxshi” deb baholandi hamda reytingda 2 pogʻona koʻtarildi.
Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi xabar berishicha, natijalarning xolisligini taʼminlash maqsadida fuqarolik jamiyati institutlari vakillaridan iborat boʻlgan Reyting baholashni mustaqil amalga oshiruvchi ekspertlar guruhi shakllantirilib, ular tomonidan Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligining baholash natijalari mustaqil va xolis koʻrib chiqilgan va xulosalar taqdim qilingan.
Shuningdek, baholash natijalariga koʻra toifasi “yaxshi” deb topilgan 42 ta davlat tashkilotlari, shu jumladan, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi faoliyatida korrupsiyaga qarshi kurashish boʻyicha belgilangan choralar tizimli ravishda amalga oshirilganligi taʼkidlangan. Jumladan, korrupsiyaviy xavf-xatarlarni baholash natijalariga asosan manzilli chora-tadbirlar ishlab chiqilganligi va ular samarali amalga oshirilib kelinayotganligi, turli tanlovlar jarayonida korrupsiya omili istisno qilinayotganligi, xodimlar va aholini korrupsiyaga qarshi murosasiz ruhda tarbiyalashga oid tizimli choralar koʻrilayotganligi belgilab oʻtilgan.
Reyting baholash yakunlari boʻyicha “yaxshi” deb baholangan davlat tashkilotlarining korrupsiyaga qarshi kurashish borasidagi ijobiy tajribasi ommalashtiriladi. “Qoniqarli” deb baholangan davlat tashkilotlariga ularning korrupsiyaga qarshi kurashish borasidagi faoliyatini yanada yaxshilash boʻyicha tavsiyalar kiritiladi. “Qoniqarsiz” deb baholangan davlat tashkilotlarida korrupsiyaga qarshi kurashishda aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish va ularning ushbu yoʻnalishdagi faoliyatini yaxshilashga qaratilgan chora-tadbirlar dasturi ishlab chiqiladi.

The UzSAMA scored 86 points among state organizations in the rating of anti-corruption efficiency, going up two positions in the rating
The Anti-Corruption Agency assessed 95 state bodies and organizations for the year 2023. The rating of anti-corruption efficiency was assessed on a scale from 0 to 100 points, and the efficiency of the State Assets Management Agency was assessed as "good" with 87 points (81 points in the previous year), which raised the Agency to 2 positions in the rating.
According to the Anti-Corruption Agency, in order to ensure the impartiality of the results, an Independent Expert Group for the rating assessment was formed, consisting of representatives of civil society institutions, who independently and impartially reviewed the results of the Anti-Corruption Agency's assessment and presented their conclusions.
It was also noted that in the activities of 42 state organizations, the category of which was recognized as "good" according to the results of the assessment, including the State Assets Management Agency, the relevant anti-corruption measures were systematically implemented. In particular, it was noted that based on the results of corruption risk assessment, targeted measures were developed and effectively implemented, the corruption factor was eliminated in the process of various tenders, and systematic measures were taken to educate employees and the public in the spirit of anti-corruption intolerance.
Based on the results of the rating assessment, the positive experience of state organizations rated "good" in the anti-corruption activities will be popularized. State organizations with the "satisfactory" category will be given recommendations for further improvement of their anti-corruption activities. State organizations rated "unsatisfactory" will develop a program of measures aimed at eliminating the identified shortcomings and improving their activities in this area.