Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Gʻalla yetishtirish va sotishda erkin raqobatni taʼminlaydigan bozor tamoyillarini joriy etish toʻgʻrisida” 2021-yil 15-noyabrdagi PQ-10-son qaroriga muvofiq don korxonalarini xususiylashtirish boʻyicha vazifalar belgilab berilgan.
Shunga koʻra, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Iqtisodiyotda davlat ishtirokini yanada qisqartirish va xususiylashtirishni jadallashtirishga oid qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida” 2022-yil 18-martdagi PQ-168-son qaroriga asosan don korxonalarini ommaviy savdolar orqali bosqichma-bosqich xususiylashtirish jarayonlari boshlangan.
Ushbu qarorlar ijrosini taʼminlash maqsadida, Davaktiv agentligining 2022 yil 30 iyuldagi eʼloniga muvofiq, don korxonalari boʻyicha savdo jarayonlari 2 bosqichda tashkil etilib, talabgorlardan tijorat takliflari “E-auksion” elektron savdo platformasi orqali elektron koʻrinishda qabul qilingan hamda umumlashtirilgan holda koʻrib chiqish va tegishli qaror qabul qilish uchun Davlat mulkini sotishda tender savdolarini oʻtkazish boʻyicha davlat komissiyasiga kiritilgan.
Qishloq xoʻjaligi va oziq-ovqat tarmogʻining raqobatbardoshligini oshirishga qaratilgan islohotlarni yangi bosqichga olib chiqish boʻyicha boshlangan ishlarni mantiqiy davomi sifatida Davlat mulkini sotishda tender savdolarini oʻtkazish boʻyicha davlat komissiyasining tegishli qaroriga asosan:
“Oxangaron don” AJning 56,8 foiz aksiyalar paketi boʻyicha eng yaxshi tijorat taklifini taqdim etgan “UCHKOʻPRIK GʻALLA KLASTER” MChJ 131,0 mlrd.soʻm xarid qiymatini toʻlash sharti bilan;
“Andijondonmahsulot” AJning 51,0 foiz aksiyalar paketi boʻyicha eng yaxshi tijorat taklifini taqdim etgan “DIMINUR GROUP” MChJ 58,0 mlrd.soʻm xarid qiymatini toʻlash sharti bilan savdo gʻoliblari deb topilgan.
Oʻz navbatida, savdo gʻoliblari kamida 5 yil davomida don korxonalarining asosiy faoliyat turini saqlab qolish, mavjud don saqlash sigʻimlarini kamaytirmaslik hamda qonunchilikda belgilangan tartibda davlat zaxirasi uchun saqlanadigan don hajmlarini shartnomalar asosida haq toʻlash evaziga saqlab berish majburiyatini olishi belgilangan.
Shu bilan birga, yuqoridagi qarorlarga asosan qolgan don korxonalari boʻyicha xususiylashtirish jarayonlari davom ettirilmoqda.

The first results on the privatization of grain enterprises have been achieved
In accordance with the Presidential Decree № PD-10 dated November 15, 2021 "On introduction of market principles to ensure free competition in the production and sale of grain", tasks on privatization of grain enterprises have been identified.
Consequently, according to the Presidential Decree № PD-168 dated March 18, 2022 "On additional measures for further reducing state participation in the economy and accelerating privatization" the processes of step-by-step privatization of grain enterprises by offering them to public auction have started.
In order to ensure the implementation of these decrees, in accordance with the announcement of the State Assets Management Agency dated July 30, 2022, sales processes for grain enterprises have been organized in 2 stages and commercial proposals of applicants have been accepted through the electronic trading platform "E-auksion" in electronic form, as well as proposals received from applicants have been submitted to the State Commission on conducting tenders for sale of state property for general consideration and making a relevant decision.
As a logical continuation of the work started to bring the reforms to a new level, aimed at increasing the competitiveness of the agricultural and food sector, the State Commission on conducting tenders for the sale of the state property made the relevant decision:
• UCHKOPRIK GALLA KLASTER LLC, which provided the best commercial offer on purchase of 56,8% block of shares of Okhangaron Don JSC, is declared the winner of the auction with the purchase price payment condition of 131,0 billion UZS;
• DIMINUR GROUP LLC, which provided the best commercial offer on purchase of 51,0% block of shares of Andijondonmahsulot JSC, is declared the winner of the auction with the purchase price payment of 58,0 billion UZS.
At the same time, the successful applicants take the obligation to maintain the main activities of grain enterprises for at least 5 years, not to reduce the existing capacities for grain storage, as well as the obligation to store grain for the state reserve in exchange for the payment of remuneration on the basis of contracts, in the manner prescribed by law.
At the same time, in accordance with the above-mentioned decrees, privatization processes for the remaining grain enterprises are ongoing.