Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Gʻalla yetishtirish va sotishda erkin raqobatni taʼminlaydigan bozor tamoyillarini joriy etish toʻgʻrisida” 2021-yil 15-noyabrdagi PQ-10-son qaroriga muvofiq don korxonalarini xususiylashtirish boʻyicha vazifalar belgilab berilgan.
Shunga koʻra, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Iqtisodiyotda davlat ishtirokini yanada qisqartirish va xususiylashtirishni jadallashtirishga oid qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida” 2022-yil 18-martdagi PQ-168-son qaroriga asosan don korxonalarini ommaviy savdolar orqali bosqichma-bosqich xususiylashtirish jarayonlari boshlangan.
Ushbu qarorlar ijrosini taʼminlash maqsadida, Davaktiv agentligining 2022 yil 30 iyuldagi eʼloniga muvofiq, don korxonalari boʻyicha savdo jarayonlari 2 bosqichda tashkil etilib, talabgorlardan tijorat takliflari “E-auksion” elektron savdo platformasi orqali elektron koʻrinishda qabul qilingan hamda umumlashtirilgan holda koʻrib chiqish va tegishli qaror qabul qilish uchun Davlat mulkini sotishda tender savdolarini oʻtkazish boʻyicha davlat komissiyasiga kiritilgan.
Qishloq xoʻjaligi va oziq-ovqat tarmogʻining raqobatbardoshligini oshirishga qaratilgan islohotlarni yangi bosqichga olib chiqish boʻyicha boshlangan ishlarni mantiqiy davomi sifatida Davlat mulkini sotishda tender savdolarini oʻtkazish boʻyicha davlat komissiyasining tegishli qaroriga asosan:
“Oxangaron don” AJning 56,8 foiz aksiyalar paketi boʻyicha eng yaxshi tijorat taklifini taqdim etgan “UCHKOʻPRIK GʻALLA KLASTER” MChJ 131,0 mlrd.soʻm xarid qiymatini toʻlash sharti bilan;
“Andijondonmahsulot” AJning 51,0 foiz aksiyalar paketi boʻyicha eng yaxshi tijorat taklifini taqdim etgan “DIMINUR GROUP” MChJ 58,0 mlrd.soʻm xarid qiymatini toʻlash sharti bilan savdo gʻoliblari deb topilgan.
Oʻz navbatida, savdo gʻoliblari kamida 5 yil davomida don korxonalarining asosiy faoliyat turini saqlab qolish, mavjud don saqlash sigʻimlarini kamaytirmaslik hamda qonunchilikda belgilangan tartibda davlat zaxirasi uchun saqlanadigan don hajmlarini shartnomalar asosida haq toʻlash evaziga saqlab berish majburiyatini olishi belgilangan.
Shu bilan birga, yuqoridagi qarorlarga asosan qolgan don korxonalari boʻyicha xususiylashtirish jarayonlari davom ettirilmoqda.

Достигнуты первые результаты по процессам приватизации зерновых предприятий
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 15 ноября 2021 года №ПП-10 «О внедрении рыночных принципов, обеспечивающих свободную конкуренцию при производстве и реализации зерна» определены задачи по приватизации зерновых предприятий.
Соответственно, согласно постановлению Президента Республики Узбекистан от 18 марта 2022 года №ПП-168 «О дополнительных мерах по дальнейшему сокращению государственного участия в экономике и ускорению приватизации» начались процессы поэтапной приватизации зерновых предприятий путем выставления на публичные торги.
В целях обеспечения реализации данных постановлений, в соответствии с объявлением Агентства госактивов от 30 июля 2022 года, процессы торгов по зерновым предприятиям организованы в 2 этапах и коммерческие предложения претендентов принимались через электронную торговую платформу «E-auksion» в электронной форме, а также поступившие от претендентов предложения были переданы в Государственную комиссию по проведению тендерных торгов при продаже государственного имущества для общего рассмотрения и принятия соответствующего решения.
В качестве логического продолжения начатой ​​работы по поднятию на новый этап реформ, направленных на повышение конкурентоспособности сельскохозяйственной и продовольственной отраслей, на основании соответствующего решения Государственной комиссии по проведению тендерных торгов при продаже государственного имущества:
• ООО «UCHKOPRIK GALLA KLASTER», представившее лучшее коммерческое предложение по покупке 56,8% пакета акций АО «Охангарон Дон», признан победителем торгов с условием оплаты покупной цены в размере 131,0 млрд.сум;
• ООО «DIMINUR GROUP», представившее лучшее коммерческое предложение по покупке 51,0% пакета акций АО «Андижондонмахсулот», признан победителем торгов с условием оплаты покупной цены в размере 58,0 млрд.сум.
При этом, победители торгов берут обязательство сохранять основную деятельность зерновых предприятий в течение не менее 5 лет, не сокращать существующие мощности по хранению зерна, а также  обязательство по хранению зерна для государственного резерва в обмен на оплату вознаграждения на основе контрактов в порядке, установленном законодательством.
В то же время, согласно вышеуказанным постановлениям, продолжаются процессы приватизации по остальным зерновым предприятиям.