“Qo‘qon biokimyo” AJning ustav kapitalidagi davlat aksiyalar paketini sotish bo‘yicha kelishuvga erishildi
Tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, Davaktiv agentligi “Qo‘qon biokimyo” AJ (keyingi o‘rinlarda - Korxona) ustav kapitalidagi 99,7 foiz davlat aksiyalar paketini 277,0 mlrd.so‘mga “First Premium Alliance” MChJ (keyingi o‘rinlarda - Xaridor)ga sotish bo‘yicha kelishuvga erishilganligini maʼlum qiladi.
Korxonani xususiylashtirish natijalari Davlat mulkini sotishda tender savdolarini o‘tkazish bo‘yicha davlat komissiyasining tegishli qarori bilan maʼqullangan.
Bunda, “UzAssets investitsiya kompaniyasi” AJ (UzAssets) tomonidan eng maqbul takliflarni tanlab olish asosida Deloitte xalqaro kompaniyasi (keyingi o‘rinlarda – Konsultant) xususiylashtirish bo‘yicha konsultant sifatida jalb etilgan va Dentons xalqaro yuridik kompaniyasi huquqiy ko‘maklashgan. Mazkur xususiylashtirish doirasida konsultantlarning faoliyatlari UzAssets tomonidan muvofiqlashtirilgan.
Konsultant, UzAssets va Davaktiv agentligi tomonidan xususiylashtirish jarayoni doirasida ham mahalliy, ham xalqaro darajada keng ko‘lamli marketing ishlari amalga oshirildi, jumladan investitsiya tizerlari konsultantning investorlar tarmog‘i orqali turli xorijiy investorlarga (investor sounding) yuborildi.
Natijada investorlardan sotib olish bo‘yicha qiziqish to‘g‘risidagi 4 ta arizalar (Express of Interest) kelib tushdi.
Talabgorlar xususiylashtirish jarayonida ishtirok etilishini taʼqiqlashi mumkin bo‘lgan maʼmuriy, hakamlik yoki boshqa sud jarayonlarining yo‘qligi hamda Yevropa Ittifoqi va AQSHning, shuningdek yirik xalqaro moliya institutlarining sanksiyalari ro‘yxatiga kiritilmaganligi yuzasidan o‘rganilgan.
Barcha talabgorlar xususiylashtirish jarayonining keyingi bosqichi – Majburiyatga ega bo‘lgan takliflar (BO)ni taqdim etish bosqichiga taklif etildi. Ushbu bosqichda talabgorlar bilan Axborotni oshkor etmaslik to‘g‘risidagi bitim (NDA) imzolanib, Konsultant tomonidan tayyorlangan Korxonaning moliyaviy, soliq, huquqiy va ekologik faoliyati yuzasidan kompleks tahlil (due diligence) hisobotlari joylangan virtual maʼlumotlar xonasi (VDR)ga kirish imkoniyati yaratildi. Shu bilan birga, barcha talabgorlarga Korxonaning boshqaruv organi bilan uchrashuvlar tashkil etish hamda Korxona bilan tanishish imkoniyati yaratildi.
Qayd etish joizki, kelib tushgan takliflar orasida kelajakda jamiyat faoliyatini barqaror rivojlanishini taʼminlay oladigan va yuqori qo‘shimcha qiymatga ega bo‘lgan alkogol mahsulotlarini ishlab chiqarish zanjirini to‘liq davomiyligini shakllantirishga salohiyatli bo‘lgan “First Premium Alliance” MChJ qo‘yilgan talablarga to‘liq javob bergan. Shu bilan birga, Xaridorning taklifi konsultant tomonidan hisoblangan Korxonaning indikativ narxlar oralig‘ida joylashgan hamda mustaqil baholovchi tomonidan belgilangan Korxonaning baholangan qiymatidan yuqori.
Shuningdek, spirt va alkogol mahsulotlarini ishlab chiqarishda raqamli markirovkalarni joriy etilishi, “First Premium Alliance” MChJ uchun butun taʼminot zanjirini yakuniy isteʼmolchilargacha yetkazib berishni kuzatib borish va biznesni yana-da samarali boshqarish imkoniyatini yaratadi.
"First Premium Alliance" MChJ to‘g‘risida maʼlumot:
"First Premium Alliance" MChJ – alkogol mahsulotlarini ulgurji va chakana sotishga ixtisoslashgan kompaniya hisoblandi. Kompaniyada oziq-ovqat mahsulotlarining havfsizligi bo‘yicha xalqaro ISO 22000:2005 standarti joriy etilgan. Kompaniya taʼsischilari Toshkent shahrida alkogol mahsulotlarini ishlab chiqaruvchi yirik zavodga ega ekanligi hamda Kompaniyaning Respublikada va MDH mamlakatlarida yirik distribyutorlik tarmoqlari mavjudligi Kompaniya tomonidan “Qo‘qon biokimyo” AJ keyingi faoliyatini rivojlantirish, qo‘shimcha infrastruktura yaratish imkoniyatini yaratadi. Bugungi kunda Kompaniya Legion, Lavini, Duty Free International Airport kabi yirik riteylik tarmoqlari bilan hamkorlikda faoliyat ko‘rsatib kelmoqda.

Достигнуто соглашение по продаже государственного пакета акций в уставном капитале АО «Коканд биокимё»
Согласно соответствующим программам приватизации, Агентство госактивов сообщает о достижении соглашения по реализации 99,7% государственного пакета акций (далее - Сделка) за 277,0 млрд.сум в уставном капитале АО «Коканд биокимё» (далее - Предприятие) с ООО «First Premium Alliance» (далее - Покупатель).
Результаты приватизации предприятия одобрены соответствующим решением Государственной комиссии по проведению тендерных торгов при продаже государственного имущества.
При этом, АО «Инвестиционная компания UzAssets» (UzAssets) на основе конкурсного отбора приемлемого предложения привлекла международную компанию Deloitte (далее – Консультант) в качестве консультанта по приватизации, а международная юридическая фирма Dentons оказывала юридическую помощь. В рамках данной приватизации деятельность консультантов координировал UzAssets.
В рамках процесса приватизации Консультантом, UzAssets и Агентством госактивов была проведена масштабная маркетинговая деятельность как на местном, так и на международном уровне, в том числе были разосланы инвестиционные тизеры различным иностранным и местным инвесторам (Investor sounding), с подключением широкой сети международных инвесторов Консультанта.
В результате Консультантом были получены 4 заявки о заинтересованности (Express of Interest) от местных и международных инвесторов.
Далее, все заявители были допущены на следующий этап процесса приватизации – подачи Обязывающих предложений (BO). На данном этапе с заявителями было подписано Соглашение о неразглашении информации (NDA), а также предоставлена возможность ознакомиться с комплексными аналитическими (due diligence) отчетами по финансовой, налоговой, правовой и экологической деятельности Предприятия, подготовленные Консультантом и размещенными в виртуальную комнату данных (VDR). При этом всем заявителям была предоставлена возможность организовать встречи с руководством предприятия и ознакомиться с деятельностью предприятия.
Следует отметить, что среди поступивших предложений, ООО «First Premium Alliance» полностью отвечает всем поставленным требованиям и в будущем способен обеспечить устойчивое развитие деятельности Предприятия, а также имеет потенциал сформировать полную непрерывность цепочки производства алкогольной продукции с высокой добавленной стоимостью. Кроме того, предложение Покупателя находится в диапазоне индикативных цен Предприятия, рассчитанных консультантом, и выше оценочной стоимости Предприятия установленной независимым оценщиком.
При этом, одной из первоочередных мер, запланированных Покупателем после завершения Сделки, является внедрение цифровой маркировки в производстве спирта и алкогольной продукции, которые позволят прослеживать всю цепочку поставок до конечного потребителя и поднять эффективность бизнеса.
Краткая информация об ООО «First Premium Alliance»:
ООО «First Premium Alliance» — компания, специализирующаяся на оптово-розничной реализации алкогольной продукции. В Компании внедрен международный стандарт безопасности пищевых продуктов ISO 22000:2005. Наличие у учредителей Компании крупного завода по производству алкогольной продукции в г.Ташкент, а также наличие крупных дистрибьюторских сетей Компании в cтране и в странах СНГ создает возможность для дальнейшего развития деятельности АО «Коканд. биокимё» и создать дополнительную инфраструктуру. На сегодняшний день Компания работает в сотрудничестве с такими крупными ритейлерскими сетями как Legion, Lavini и Duty Free International Airport.