Davaktiv agentligi tomonidan Germaniya ishbilarmon soha vakillari uchun “Oʻzbekistonning xususiylashtirish dasturi" toʻgʻrisida taqdimot oʻtkazildi
Joriy yilning 28 fevral - 3 mart kunlari Davlat aktivlarini boshqarish agentligi Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vaziri boshchiligidagi delegatsiya tarkibida Germaniya Federativ Respublikasida boʻlib, tashrif doirasida Berlin va Gamburg shaharlarida tashkil etilgan Germaniya-Oʻzbekiston hamda “Gamburgda Oʻzbekiston iqtisodiyoti kuni” biznes forumlarida ishtirok etdi.
Unda, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi direktori Akmalxon Ortikov taqdimot bilan ishtirok etib, 250 dan ortiq Germaniya ishbilarmon soha vakillariga Oʻzbekistonda xususiylashtirish sohasida erishilgan natijalar, kelgusidagi istiqbolli rejalar, jumladan, savdoga chiqarilishi belgilangan davlat aktivlari va ushbu savdo jarayonlarida ishtirok etish tartiblari toʻgʻrisida batafsil maʼlumotlar berib oʻtdi. Shuningdek, xususiylashtiriladigan yirik davlat korxonalari boʻyicha investitsiya tizerlari tarqatildi.
Shu bilan birga, koʻtarinki ruhda oʻtgan forum davomida Akmalxon Ortikov Germaniyaning 50 dan ortiq biznes vakillari bilan toʻgʻridan-toʻgʻri G2B uchrashuvlarini oʻtkazdi. Uchrashuv davomida mamlakatimizda xorijiy investorlar uchun yaratilayotgan sharoitlar yuzasidan tushuntirish berilib, biznes vakillarini Oʻzbekistondagi xususiylashtirish jarayonlarida faol qatnashishga taklif etildi. Shuningdek, tadbir qatnashchilari va OAV vakillari tomonidan berilgan bir qator savollarga batafsil javoblar berildi.
Oʻz navbatida, tashrif davomida, Germaniya Federal Moliya vazirligining Departament boshligʻi doktor Andreas Kerst, Germaniyaning “Mangold Consulting GmbH” kompaniyasi raisi, professor Klaus Mangold hamda Indicon Consulting GmbH kompaniyasi  vakili  Mathias Nehm bilan uchrashuvlar oʻtkazilib, unda, ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirish, jumladan xususiylashtirish va korporativ boshqaruv sohasida Agentlik hodimlarining institutsional salohiyatini oshirish boʻyicha bir qator kelishuvlarga erishildi.

Агентством госактивов презентована «Программа приватизации Узбекистана» для представителей деловых кругов Германии
С 28 февраля по 3 марта текущего года Агентство по управлению государственными активами в составе делегации во главе с Премьер-министром Республики Узбекистан посетили Федеративную Республику Германия. В рамках визита было обеспечено активное участие представителей Агентства госактивов в бизнес-форумах Германия - Узбекистан и «День экономики Узбекистана в Гамбурге», организованных в Берлине и Гамбурге.
В рамках бизнес-форума, Директор Агентства госактивов Акмалхон Ортиков выступил с презентацией и дал подробную информацию о результатах, достигнутых в сфере приватизации в Узбекистане, будущих перспективных планах, в том числе государственных активах выставляемых на продажу, а также процедурах участия в приватизационных процессах более 250 представителям деловых кругов Германии. Также, участникам раздали инвестиционные тизеры крупных государственных активов, подлежащих приватизации.
Вместе с тем, в ходе форума прошедшем на высоком уровне, Акмалхон Ортиков провел прямые G2B встречи с более 50 представителями бизнес-кругов Германии. В ходе встречи представители бизнес-кругов ознакомились с созданными для иностранных инвесторов условиями в нашей стране, а также были приглашены к активному участию в процессах приватизации в Узбекистане. Также были даны развернутые ответы на ряд вопросов, заданных участниками мероприятия и представителями СМИ.
В свою очередь, в ходе визита состоялись встречи с главой Департамента Федерального министерства финансов Германии д-р Андреас Керст и председателем правления немецкой компании «Mangold Consulting GmbH» профессором Клаусом Мангольдом и Матиасом Немом, представителем компании Indecon consulting GmbH с которыми достигнуты ряд договоренностей по развитию двустороннего сотрудничества, включая наращивание потенциала сотрудников Агентства в сфере приватизации и корпоративного управления.