Sirdaryo viloyatida tadbirkorlar va ishbilarmonlar uchun navbatdagi “Roadshow” taqdimoti oʻtkazildi
Oʻz oʻrnida, hududlarda mazkur Farmon mazmun-mohiyatini tadbirkorlar va keng jamoatchilikka tushuntirish, uning targʻibot ishlarini jadallashtirish maqsadida, joriy yilning 26-may kuni Davlat aktivlari agentligi tomonidan Sirdaryo viloyatida xususiylashtirilishi belgilangan davlat aktivlari, jumladan, korxonalardagi davlat ulushlari, boʻsh turgan davlat mulki obyektlari va sotilishi belgilangan yer uchastkalari toʻgʻrisida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti oʻtkazildi.
Ushbu tadbirda 250 nafardan ziyod tadbirkorlar va investorlar, mahalliy hokimliklar hamda viloyatdagi yirik korxonalarning vakillari ishtirok etdi.
Taqdimot Davlat aktivlari agentligi direktorining oʻrinbosari Alisher Miraliyev, Sirdaryo viloyati hokimining birinchi o‘rinbosari kotibiyati mudiri Quvonchbek Hamdamov, Agentlikning Sirdaryo viloyati hududiy boshqarmasi boshligʻi Komiljon Ernazarov hamda viloyat hududiy tashkilot rahbarlari boshchiligida boʻlib oʻtdi.
Tadbirda davomida A.Miraliyev soʻzga chiqib, soʻnggi yillarda mamlakatimizda xususiylashtirish sohasidagi normativ-huquqiy hujjatlarni takomillashtirish, tadbirkorlikni qoʻllab-quvvatlash yuzasidan keskin islohotlar amalga oshirilib, tadbirkorlar uchun xususiylashtirish va davlat mulkini ijaraga berish yoʻnalishlarida bir qator imtiyozlar va qulayliklar yaratilganligini taʼkidlab oʻtdi. Xususan:
• davlat koʻchmas mulk obyektlari va davlat ulushlari uchun sotib olish toʻlovlarining miqdoriga qarab 3 yilgacha boʻlgan muddatda boʻlib-boʻlib toʻlash imkoniyati mavjud.
• tibbiyot va ta'lim tashkilotini tashkil etish uchun auksion savdolarida sotilgan davlat koʻchmas mulk obyektlarining sotib olish narxidan qatʼi nazar barcha xaridorlarga xarid toʻlovlarini 5 yil muddatda boʻlib-boʻlib toʻlash imkoniyati beriladi;
• Auksion savdolariga tadbirkorlik uchun chiqarilgan yer uchastkalari (viloyat markazlari bundan mustasno) 3 oy davomida sotilmaganda boshlangʻich qiymatining 30 foizigacha, 6 oy davomida sotilmaganda 10 foizgacha bosqichma-bosqich 10 foizdan pasaytirilishi, sotib olish toʻlovlarining 15 foizini 3 oy muddatda qolgan qismini 10 yilgacha muddatda boʻlib-boʻlib toʻlash imkoniyati yaratildi.
Shu bilan birga, “Roadshow” ishtirokchilariga Davlat aktivlari agentligi Sirdaryo viloyati hududiy boshqarmasi tomonidan 2024-yil davomida 137 ta davlat aktivlari auksion savdolariga chiqarilganligi, savdoda turgan 85 ta davlat aktivlari 184,5 mlrd.soʻm qiymatga boʻlib-boʻlib toʻlash sharti bilan sotilganligi maʼlum qilindi. Bundan tashqari, tadbirkorlar va fuqarolar uchun 1934 ta 307,0 gektar yer uchastkalari elektron onlayn-auksion savdolariga chiqarilgan boʻlib, shundan 1006 ta 203,9 gektar yer uchastkalari 30,8 mlrd.soʻmga sotilishiga erishilgan.
Hududiy boshqarma tomonidan 2025-yilning oʻtgan davrida yangi 17 ta davlat aktivlari auksion savdolariga chiqarilgan boʻlib, savdoda turgan 46 ta davlat aktivlari 76,7 mlrd.soʻm qiymatga sotilishi taʼminlangan.
Oʻz oʻrnida, yangi 2025-yilgi xususiylashtirish dasturiga muvofiq, Sirdaryo viloyatida ommaviy savdolarda sotilishi belgilangan jami 2 ta davlat va davlat ishtirokidagi xoʻjalik jamiyatlarining ulushlari, 17 ta koʻchmas mulk obyektlari hamda 333,7 gektar yer maydonlari tadbirkorlar va tadbir ishtirokchilariga yaqindan tanishtirildi.
Jumladan, Sardoba tumanidan tashrif buyurgan tadbirkor auksion savdolarida qatnashib davlat mulkini ijaraga olish rejasi borligi hamda mazkur auksionlarda qatnashishi belgilangan ishtirokchilar soni boʻyicha savol berdi. Mazkur savolga, auksion savdolarida eng kami ikki ishtirokchi qatnashishi lozimligi, shuningdek, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining joriy yil 21-apreldagi PF-70-son Farmonining 6-ilovasiga asosan olti oy davomida elektron onlayn auksion savdolarida ijaraga berilmagan obyektlarning boshlangʻich narxi 50 foiz pasaytirilganda ham ijaraga berilmasa, ushbu auksion unda bir ishtirokchi qatnashgan taqdirda ham, istisno tariqasida, oʻtkazilgan deb hisoblanishi tushuntirildi.
Shuningdek, Sirdaryo tumanida davlat mulkini ijaraga olgan tadbirkor mazkur mulkni toʻgʻridan-toʻgʻri xususiylashtirish tartibi yuzasidan savol berdi. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining joriy yil 21-apreldagi PF-70-son Farmonining 6-ilovasiga muvofiq, “E-auksion” elektron savdo platformasi orqali ijara shartnomalari boʻyicha ijaraga olinganiga kamida besh yil boʻlgan davlat mulki obyektini kapital taʼmirlash, modernizatsiya qilish, tevarak-atrofini obodonlashtirish hamda bino va inshootlarni turli darajada yaxshilash boʻyicha ishlar amalga oshirgan va ijara toʻlovlari oʻz vaqtida toʻlab kelgan tadbirkorlarga (obyekt xususiylashtirish dasturiga kiritilgan taqdirda) ushbu davlat mulki obyektining ijaraga olingan qismi baholangan qiymatda toʻgʻridan-toʻgʻri sotib olish huquqi berilishi eslatildi.
Mazkur tadbir bunga qadar Surxondaryo, Xorazm, Buxoro, Navoiy, Jizzax, Farg‘ona, Andijon viloyatlarida va Qoraqalpogʻiston Respublikasida, bugun Sirdaryo viloyatida oʻtkazildi hamda keyingi oʻrinda Toshkent viloyatida va respublikaning qolgan barcha viloyatlarida oʻtkaziladi.

Regular Roadshow for entrepreneurs and businessman was held in Sirdarya region
In recent years, our country has been carrying out large-scale reforms to develop and support entrepreneurship, reduce the state's share in the economy, and ensure the inviolability of private property.
In particular, the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan ‘On Privatisation Programme for 2025’ was adopted on 21 April 2025. According to this Decree, it is scheduled to put state blocks of shares in 115 enterprises659 real estate facilities, as well as 6100 hectares of land plots to open auction.
In turn, in order to explain the essence and content of this Decree to entrepreneurs and the general public in the localities, as well as to intensify its information and propaganda accompaniment, the State Assets Management Agency held another presentation ‘Roadshow’ in Sirdarya region on 26 May this year. During the event, state assets subject to privatisation were presented, including state shares in enterprises, empty state property, as well as land plots for sale.
The event was led by Deputy Director of UzSAMA Alisher Miraliyev, head of the Secretariat of the first deputy hokim of Sirdarya region Kuvonchbek Khamdamov, Head of the Territorial Department of UzSAMA in Sirdarya region Komiljon Ernazarov, as well as heads of regional state agencies.
During the event, A. Miraliyev made a speech, in which he noted that in recent years, reforms have been carried out in our country to improve the legal framework in the field of privatisation, as well as to support entrepreneurship. He stressed that a number of privileges and conveniences were created for entrepreneurs in the areas of privatisation and leasing of state property. In particular:
• if land plots put up for auction for entrepreneurial activity (except for regional centres) are not sold within 3 months, the initial price will be gradually reduced by 30%, and if the plot is not sold within 6 months - gradually by 10%. The buyer can pay 15% of the purchase price within 3 months and the remaining amount in instalments for up to 10 years.
​At the same time, the participants of ‘Roadshow’ were informed about the work done in Sirdarya region for 2024, in particular, the territorial department of UzSAMA put 137 state assets on auction, of which 85 assets were sold for 184,5 billion soums with the condition of instalment payment. In addition, 1934 land plots with an area of 307,0 hectares were put up for electronic online auctions for entrepreneurs and citizens, of which 1006 land plots with an area of 203,9 hectares were sold for 30,8 billion soums.
The Territorial department for the past period of 2025, only 17 new state assets were put up for auction, and 46 state assets were sold for the amount of 76,7 billion soums.
In turn, in accordance with the privatisation programme for 2025, 2 shares of the state and economic companies with state participation, as well as 17 real estate objects, as well as land plots with an area of 333,7 hectares put up for public auction in the Sirdarya region were presented to entrepreneurs and participants of the event.
At the end of the event, which was held at a high level and lively with questions and answers, a number of questions asked by the participants and media representatives were answered.
This event was previously held in Surkhandarya, Khorezm, Bukhara, Navoi, Jizzakh, Fergana, Andijan regions and Republic of Karakalpakstan, today in Sirdarya region, and further will be held in Tashkent region and all other regions of the republic.