Qoraqalpogʻiston Respublikasida tadbirkorlar va ishbilarmonlar uchun navbatdagi “Roadshow” taqdimoti oʻtkazildi
Oʻz oʻrnida, hududlarda mazkur Farmon mazmun-mohiyatini tadbirkorlar va keng jamoatchilikka tushuntirish, uning targʻibot ishlarini jadallashtirish maqsadida, joriy yilning 12-may kuni Davlat aktivlari agentligi tomonidan Qoraqalpogʻiston Respublikasida xususiylashtirilishi belgilangan davlat aktivlari, jumladan, korxonalardagi davlat ulushlari, boʻsh turgan davlat mulki obyektlari va sotilishi belgilangan yer uchastkalari toʻgʻrisida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti oʻtkazildi.
Ushbu tadbirda 150 nafardan ziyod tadbirkorlar va investorlar, mahalliy hokimliklar hamda viloyatdagi yirik korxonalarning vakillari ishtirok etdi.
Taqdimot Davlat aktivlari agentligi direktorining birinchi oʻrinbosari Nodirbek Xusanov, Qoraqalpogʻiston Respublikasi Joʻqorgʻi Kengesining Byudjet, iqtisodiy islohotlar, investitsiyalar, innovatsiya va turizm masalalari qoʻmitasi raisi Berdibek Seytnazarov hamda Agentlikning Qoraqalpogʻiston Respublikasi hududiy boshqarmasi boshligʻi Maxsud Radjapov boshchiligida boʻlib oʻtdi.
Tadbirda davomida N.Xusanov soʻzga chiqib, soʻnggi yillarda mamlakatimizda xususiylashtirish sohasidagi normativ-huquqiy hujjatlarni takomillashtirish, tadbirkorlikni qoʻllab-quvvatlash yuzasidan keskin islohotlar amalga oshirilib, tadbirkorlar uchun xususiylashtirish va davlat mulkini ijaraga berish yoʻnalishlarida bir qator imtiyozlar va qulayliklar yaratilganligini taʼkidlab oʻtdi. Xususan:
• Qoraqalpogʻiston Respublikasi va Xorazm viloyatida auksion savdolarida sotilgan davlat koʻchmas mulk obyektlari boʻyicha toʻlovlar 3 oy ichida toʻliq toʻlanganda, toʻlov summasidan 25% miqdorda chegirma beriladi.
• davlat koʻchmas mulk obyektlari va davlat ulushlari uchun sotib olish toʻlovlarining miqdoriga qarab 3 yilgacha boʻlgan muddatda boʻlib-boʻlib toʻlash imkoniyati mavjud;
• tibbiyot va ta'lim tashkilotini tashkil etish uchun auksion savdolarida sotilgan davlat koʻchmas mulk obyektlarining sotib olish narxidan qatʼi nazar barcha xaridorlarga xarid toʻlovlarini 5 yil muddatda boʻlib-boʻlib toʻlash imkoniyati beriladi;
• Auksion savdolariga tadbirkorlik uchun chiqarilgan yer uchastkalari (viloyat markazlari bundan mustasno) 3 oy davomida sotilmaganda boshlangʻich qiymatining 30 foizigacha, 6 oy davomida sotilmaganda 10 foizigacha bosqichma-bosqich 10 foizdan pasaytirilishi, sotib olish toʻlovlarining 15 foizini uch oy muddatda qolgan qismini 10 yilgacha muddatda boʻlib-boʻlib toʻlash imkoniyati yaratildi.
Shu bilan birga, “Roadshow” ishtirokchilariga Davlat aktivlari agentligi Qoraqalpogʻiston Respublikasi hududiy boshqarmasi tomonidan 2024-yil davomida 219 ta davlat aktivlari auksion savdolariga chiqarilganligi, savdoda turgan 131 ta davlat aktivlari 57,7 mlrd.soʻm qiymatga boʻlib-boʻlib toʻlash sharti bilan sotilganligi maʼlum qilindi. Bundan tashqari, tadbirkorlar va fuqarolar uchun 7983 ta 460,9 gektar yer uchastkalari elektron onlayn-auksion savdolariga chiqarilgan boʻlib, shundan 6054 ta 748,9 gektar yer uchastkalari 57,2 mlrd.soʻmga sotilishiga erishilgan.
Hududiy boshqarma tomonidan 2025-yilning oʻtgan davrida 46 ta davlat aktivlari auksion savdolariga chiqarilgan boʻlib, 43 ta davlat aktivlari 15,0 mlrd.soʻm qiymatga sotilishi taʼminlangan.
Oʻz oʻrnida, yangi 2025-yilgi xususiylashtirish dasturiga muvofiq, Qoraqalpogʻiston Respublikasida ommaviy savdolarda sotilishi belgilangan jami 4 ta davlat va davlat ishtirokidagi xoʻjalik jamiyatlarining ulushlari hamda 46 ta koʻchmas mulk obyektlari tadbirkorlar va tadbir ishtirokchilariga yaqindan tanishtirildi.
Mazkur tadbir bunga qadar Surxondaryo viloyatida, bugun Qoraqalpogʻiston Respublikasida oʻtkazildi hamda keyingi oʻrinda Xorazm viloyatida va respublikaning qolgan barcha viloyatlarida oʻtkaziladi.

В Республике Каракалпакстан состоялась очередная презентация «Roadshow» для предпринимателей и инвесторов
В последние годы в нашей стране проводятся масштабные реформы по развитию и поддержке предпринимательства, сокращению доли государства в экономике, а также обеспечению неприкосновенности частной собственности.
В частности, 21 апреля 2025 года был принят Указ Президента Республики Узбекистан «О программе приватизации на 2025 год». Согласно данному Указу, предусмотрено выставление государственных пакетов акций в 115 предприятиях, 659 объектов недвижимости, а также 6100 гектаров земельных участков на открытые торги.
В свою очередь, с целью разъяснения сути и содержания данного Указа предпринимателям и широкой общественности на местах, 12 мая текущего года Агентством государственных активов была проведена очередная «Roadshow» презентация в Республике Каракалпакстан. В ходе мероприятия были представлены государственные активы, подлежащие приватизации, включая доли государства в предприятиях, пустующие объекты государственной собственности, а также земельные участки, выставляемые на продажу.
На мероприятии приняли участие более 150 предпринимателей и инвесторов, а также представителей местных хокимиятов и крупных предприятий области.
Данное мероприятие прошло под руководством первого заместителя директора Агентства государственных активов Нодирбека Хусанова, председателя Комитета по вопросам бюджета, экономических реформ, инвестиций, инноваций и туризма Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Бердибека Сайтназарова и начальника территориального управления Агентства в Республике Каракалпакстан Махсуда Раджабова.
Н. Хусанов выступая в мероприятии отметил, что в последние годы в нашей стране были проведены реформы по совершенствованию нормативно-правовой базы в сфере приватизации, а также по поддержке предпринимательства. Он подчеркнул, что для предпринимателей созданы ряд льгот и удобств в приватизации и аренде государственного имущества. В частности:
• в случае полной оплаты в течение 3 месяцев за объекты государственной недвижимости, проданные на аукционных торгах в Республике Каракалпакстан и Хорезмской области, предоставляется скидка в размере 25% от суммы платежа.
• при продаже государственного имущества в сфере гостиничного и туристического обслуживания, независимо от суммы платежа за покупку, предоставляется возможность оплаты в рассрочку на срок до 5 лет;
• если земельные участки, выставленные на аукцион для предпринимательской деятельности (кроме центров областей), не будут проданы в течение 3 месяцев, начальная цена будет поэтапно снижаться на 30%, а если участок не будет продан за месяцев — поэтапно на 10%. Для покупателя предусмотрена возможность оплаты 15% покупной стоимости в течении 3 месяцев, а оставшуюся сумму — в рассрочку на срок до 10 лет.
Вместе с тем, участники «Roadshow» проинформированы о проделанной работе в Республике Каракалпакстан за 2024 год, в частности территориальным управлением Агентства государственных активов на аукционные торги было выставлено 219 государственных активов, из которых 131 актива были проданы за 57,7 млрд сумов с условием рассрочки оплаты. Кроме того, на электронные онлайн-аукционы для предпринимателей и граждан выставлены 7983 земельных участков площадью 460,9 га, из которых проданы 6054 земельных участков площадью 748,9 га за 57,2 млрд сумов.
Территориальным управлением за прошедший период 2025 года на торги было выставлено всего 46 новых государственных активов, а также реализованы 43 государственных активов на сумму 15,0 млрд сум.
В свою очередь, в соответствии с программой приватизации на 2025 год, предпринимателям и участникам мероприятия представлены выставляемые на публичные торги доли государства в 4 обществах с участием государства, а также 46 объектов недвижимости в Республике Каракалпакстан.
Данное мероприятие ранее проводилось в Сурхандарьинской области, сегодня проведено в Республике Каракалпакстан, а в дальнейшем будет проводиться в Хорезмской области и во всех остальных регионах республики.