Qoraqalpogʻiston Respublikasida tadbirkorlar va ishbilarmonlar uchun navbatdagi “Roadshow” taqdimoti oʻtkazildi
Oʻz oʻrnida, hududlarda mazkur Farmon mazmun-mohiyatini tadbirkorlar va keng jamoatchilikka tushuntirish, uning targʻibot ishlarini jadallashtirish maqsadida, joriy yilning 12-may kuni Davlat aktivlari agentligi tomonidan Qoraqalpogʻiston Respublikasida xususiylashtirilishi belgilangan davlat aktivlari, jumladan, korxonalardagi davlat ulushlari, boʻsh turgan davlat mulki obyektlari va sotilishi belgilangan yer uchastkalari toʻgʻrisida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti oʻtkazildi.
Ushbu tadbirda 150 nafardan ziyod tadbirkorlar va investorlar, mahalliy hokimliklar hamda viloyatdagi yirik korxonalarning vakillari ishtirok etdi.
Taqdimot Davlat aktivlari agentligi direktorining birinchi oʻrinbosari Nodirbek Xusanov, Qoraqalpogʻiston Respublikasi Joʻqorgʻi Kengesining Byudjet, iqtisodiy islohotlar, investitsiyalar, innovatsiya va turizm masalalari qoʻmitasi raisi Berdibek Seytnazarov hamda Agentlikning Qoraqalpogʻiston Respublikasi hududiy boshqarmasi boshligʻi Maxsud Radjapov boshchiligida boʻlib oʻtdi.
Tadbirda davomida N.Xusanov soʻzga chiqib, soʻnggi yillarda mamlakatimizda xususiylashtirish sohasidagi normativ-huquqiy hujjatlarni takomillashtirish, tadbirkorlikni qoʻllab-quvvatlash yuzasidan keskin islohotlar amalga oshirilib, tadbirkorlar uchun xususiylashtirish va davlat mulkini ijaraga berish yoʻnalishlarida bir qator imtiyozlar va qulayliklar yaratilganligini taʼkidlab oʻtdi. Xususan:
• Qoraqalpogʻiston Respublikasi va Xorazm viloyatida auksion savdolarida sotilgan davlat koʻchmas mulk obyektlari boʻyicha toʻlovlar 3 oy ichida toʻliq toʻlanganda, toʻlov summasidan 25% miqdorda chegirma beriladi.
• davlat koʻchmas mulk obyektlari va davlat ulushlari uchun sotib olish toʻlovlarining miqdoriga qarab 3 yilgacha boʻlgan muddatda boʻlib-boʻlib toʻlash imkoniyati mavjud;
• tibbiyot va ta'lim tashkilotini tashkil etish uchun auksion savdolarida sotilgan davlat koʻchmas mulk obyektlarining sotib olish narxidan qatʼi nazar barcha xaridorlarga xarid toʻlovlarini 5 yil muddatda boʻlib-boʻlib toʻlash imkoniyati beriladi;
• Auksion savdolariga tadbirkorlik uchun chiqarilgan yer uchastkalari (viloyat markazlari bundan mustasno) 3 oy davomida sotilmaganda boshlangʻich qiymatining 30 foizigacha, 6 oy davomida sotilmaganda 10 foizigacha bosqichma-bosqich 10 foizdan pasaytirilishi, sotib olish toʻlovlarining 15 foizini uch oy muddatda qolgan qismini 10 yilgacha muddatda boʻlib-boʻlib toʻlash imkoniyati yaratildi.
Shu bilan birga, “Roadshow” ishtirokchilariga Davlat aktivlari agentligi Qoraqalpogʻiston Respublikasi hududiy boshqarmasi tomonidan 2024-yil davomida 219 ta davlat aktivlari auksion savdolariga chiqarilganligi, savdoda turgan 131 ta davlat aktivlari 57,7 mlrd.soʻm qiymatga boʻlib-boʻlib toʻlash sharti bilan sotilganligi maʼlum qilindi. Bundan tashqari, tadbirkorlar va fuqarolar uchun 7983 ta 460,9 gektar yer uchastkalari elektron onlayn-auksion savdolariga chiqarilgan boʻlib, shundan 6054 ta 748,9 gektar yer uchastkalari 57,2 mlrd.soʻmga sotilishiga erishilgan.
Hududiy boshqarma tomonidan 2025-yilning oʻtgan davrida 46 ta davlat aktivlari auksion savdolariga chiqarilgan boʻlib, 43 ta davlat aktivlari 15,0 mlrd.soʻm qiymatga sotilishi taʼminlangan.
Oʻz oʻrnida, yangi 2025-yilgi xususiylashtirish dasturiga muvofiq, Qoraqalpogʻiston Respublikasida ommaviy savdolarda sotilishi belgilangan jami 4 ta davlat va davlat ishtirokidagi xoʻjalik jamiyatlarining ulushlari hamda 46 ta koʻchmas mulk obyektlari tadbirkorlar va tadbir ishtirokchilariga yaqindan tanishtirildi.
Mazkur tadbir bunga qadar Surxondaryo viloyatida, bugun Qoraqalpogʻiston Respublikasida oʻtkazildi hamda keyingi oʻrinda Xorazm viloyatida va respublikaning qolgan barcha viloyatlarida oʻtkaziladi.

In recent years, our country has been carrying out large-scale reforms to develop and support entrepreneurship, reduce the state's share in the economy, and ensure the inviolability of private property.
In particular, the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan ‘On Privatisation Programme for 2025’ was adopted on 21 April 2025. According to this Decree, it is scheduled to put state blocks of shares in 115 enterprises, 659 real estate facilities, as well as 6100 hectares of land plots to open auction.
In turn, in order to explain the essence and content of this Decree to entrepreneurs and the general public in the localities, as well as to intensify its information and propaganda accompaniment, the State Assets Management Agency held another presentation ‘Roadshow’ in the Republic of Karakalpakstan on 12 May this year. During the event, state assets subject to privatisation were presented, including state shares in enterprises, empty state property, as well as land plots for sale.
The event was attended by more than 150 entrepreneurs and investors, as well as representatives of local khokimiyats and large enterprises of the region.
The event was led by First Deputy Director of UzSAMA Nodirbek KhusanovChairman of the Committee on Budget, Economic Reforms, Investments, Innovations and Tourism of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan Berdibek Saytnazarov, Head of the Territorial Department of UzSAMA in Republic of Karakalpakstan Mahsud Radjabov.
During the event, N. Khusanov made a speech, in which he noted that in recent years, reforms have been carried out in our country to improve the legal framework in the field of privatisation, as well as to support entrepreneurship. He stressed that a number of privileges and conveniences were created for entrepreneurs in the areas of privatisation and leasing of state property. In particular:
• in case of full payment within 3 months for state real estate sold at auction auctions in the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region, a discount of 25% of the payment amount is provided.
• if land plots put up for auction for entrepreneurial activity (except for regional centres) are not sold within 3 months, the initial price will be gradually reduced by 30%, and if the plot is not sold within 6 months - gradually by 10%. The buyer can pay 15% of the purchase price within 3 months and the remaining amount in instalments for up to 10 years.
At the same time, the participants of ‘Roadshow’ were informed about the work done in Republic of Karakalpakstan for 2024, in particular, the territorial department of UzSAMA put 219 state assets on auction, of which 131 assets were sold for 57.7 billion soums with the condition of instalment payment. In addition, 7983 land plots with an area of 460.9 hectares were put up for electronic online auctions for entrepreneurs and citizens, of which 6054 land plots with an area of 748.9 hectares were sold for 57.2 billion soums.
The Territorial department for the past period of 2025, only 46 new state assets were put up for auction, and 43 state assets were sold for the amount of UZS 15.0 billion
In turn, in accordance with the privatisation programme for 2025, 4 shares of the state and economic companies with state participation, as well as 46 real estate objects put up for public auction in the Republic of Karakalpakstan were presented to entrepreneurs and participants of the event.
At the end of the event, which was held at a high level and lively with questions and answers, a number of questions asked by the participants and media representatives were answered, including a number of proposals from local entrepreneurs.
This event was previously held in Surkhandarya region, today in the Republic of Karakalpakstan, and further will be held in Khorezm region and all other regions of the republic.