Qoraqalpogʻiston Respublikasining 2 ta tumanida tadbirkorlar va ishbilarmonlar ishtirokida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti oʻtkazildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 19-apreldagi “Iqtisodiyotda davlat ishtirokini qisqartirishning qoʻshimcha chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qaroriga muvofiq, 247 ta korxonadagi davlat aksiya paketlari va 1028 ta koʻchmas mulk obyektlari ommaviy savdolarga chiqarilishi, shuningdek, 12 ta yirik korxonadagi davlat ulushlarining mahalliy fond bozorida birlamchi (IPO) va (yoki) ikkilamchi (SPO) ommaviy taklifi oʻtkazilishi belgilangan.
Hududlarda mazkur qaror mazmun-mohiyatini tadbirkorlar va keng jamoatchilikka tushuntirish, uning targʻibot ishlarini jadallashtirish maqsadida, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan joriy yilning 16 avgust kuni soat 10:00 da Qoraqalpogʻiston Respublikasining Qoʻngʻirot tumanida va soat 16:00 da Beruniy tumanida xususiylashtirilishi belgilangan davlat aktivlari, jumladan, korxonalardagi davlat ulushlari, boʻsh turgan davlat mulki obyektlari va sotilishi belgilangan yer uchastkalari toʻgʻrisida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti oʻtkazildi.
Ushbu tadbirlarda 350 nafardan ziyod tadbirkorlar va investorlar, mahalliy hokimliklar hamda Qoraqalpogʻiston Respublikasidagi yirik korxonalarning vakillari ishtirok etdi.
Taqdimot Davaktiv agentligi direktorining birinchi oʻrinbosari Nodir Xusanov, Davaktiv agentligining Qoraqalpogʻiston Respublikasi hududiy boshqarmasi boshligʻi Mahsud Radjabov, hamda tegishli tumanlar hokimlarining birinchi oʻrinbosarlari boshchiligida boʻlib oʻtdi.
Tadbirlarda N.Xusanov soʻzga chiqib, soʻngi yillarda mamlakatimizda xususiylashtirish sohasidagi normativ-huquqiy hujjatlarni takomillashtirish, tadbirkorlikni rivojlantirish va qoʻllab-quvvatlash yuzasidan keskin islohotlar amalga oshirilib, tadbirkorlar uchun bir qator yangilik va qulayliklar yaratilganligini taʼkidlab oʻtdi. Xususan:
Shu bilan birga, “Roadshow” ishtirokchilariga Davaktiv agentligi Qoraqalpogʻiston Respublikasida hududiy boshqarmasi tomonidan 2023-yil davomida jami 68 ta davlat aktivlari auksion savdolariga chiqarilganligi, shundan 48 ta davlat aktivlari 14,1 mlrd.soʻm qiymatga boʻlib-boʻlib toʻlash sharti bilan sotilganligi maʼlum qilindi. Bundan tashqari, tadbirkorlar va fuqarolar uchun 7 282 ta 436,0 gektar yer uchastkalari elektron onlayn-auksion savdolariga chiqarilgan boʻlib, shundan 2 785 ta 199,1 gektar yer uchastkalari 40,8 mlrd.soʻmga sotilishiga erishilgan.
Hududiy boshqarma tomonidan 2024-yilning oʻtgan davrida jami 73 ta davlat aktivlari auksion savdolariga chiqarilgan boʻlib, 77 ta davlat aktivlari 45,1 mlrd.soʻm qiymatga sotilishi taʼminlangan. Hozirgi kunda umumiy qiymati 77,2 mlrd.soʻm boʻlgan 132 ta davlat aktivlarining savdosi davom etmoqda.
Oʻz oʻrnida, yangi 2024-yilgi xususiylashtirish dasturiga muvofiq, Qoraqalpogʻiston Respublikasida ommaviy savdolarda sotilishi belgilangan jami 7 ta davlat va davlat ishtirokidagi xoʻjalik jamiyatlarining aktivlari, shundan 70 ta koʻchmas mulk obyektlari tadbirkorlar va tadbir ishtirokchilariga yaqindan tanishtirildi.
Shuningdek, tadbirlar davomida qatnashchilarga “E-auksion” elektron savdo platformasidan foydalanish, savdo platformasida shaxsiy kabinet ochish, onlayn elektron imzo olish va savdolarda qatnashish uchun arizalar berish tartiblari ham nazariy, ham amaliy tushuntirildi.
Shu bilan birga, tadbirlardan soʻng OAV vakillari uchun Press-tur ham tashkil etilib, davlat aktivlarini sotib olgan tadbirkorlar tomonidan ushbu obyektlar negizida bajarilgan ishlar hamda sotuvga chiqarilgan davlat aktivlari joyiga chiqqan holda oʻrganildi.
Mazkur tadbir bugungi kunga qadar Fargʻona, Andijon, Namangan, Samarqand, Qashqadaryo, Navoiy, Buxoro, Sirdaryo, Jizzax viloyatlarida oʻtkazildi va keyingi oʻrinlarda respublikaning barcha qolgan viloyatlarida oʻtkaziladi.

В 2 районах Республики Каракалпакстан для предпринимателей и инвесторов состоялась очередная презентация «Roadshow»
В целях ускорения работ по разъяснению и продвижению сути и значения настоящего постановления в регионах, 16 августа текущего года в 10:00 в Кунгратском и в 16:00 в Берунийском районах Республики Каракалпакстан, Агентством по управлению государственными активами проведены очередные “Roadshow” презентации государственных активов, подлежащих приватизации в Республике Каракалпакстан, в частности государственных долей в предприятиях, пустующих государственных объектов и земельных участков.
На мероприятиях приняли участие более 350 предпринимателей и инвесторов, а также представителей местных хокимиятов и крупных предприятий области.
Данные мероприятия прошли под руководством первого заместителя директора Агентства госактивов Нодира Хусанова, начальника территориального управления Агентства госактивов в Республике Каракалпакстан Махсуда Раджапова, а также первых заместителей хокимов соответствующих районов.
Вместе с тем, участники «Roadshow» были проинформированы о проделанной работе в Республике Каракалпакстан за 2023 год, в частности территориальным управлением Агентства госактивов на аукционные торги было выставлено 68 государственных активов, из которых 48 активов были проданы за 14,1 млрд.сумов с условием рассрочки оплаты. Кроме того, на электронные онлайн-аукционы для предпринимателей и граждан выставлены 7 282 земельных участков площадью 436,0 га, из них проданы 2 785 земельных участков площадью 199,1 га за 40,8 млрд. сумов.
Областным управлением за прошедший период 2024 года на торги было выставлено всего 73 государственных активов, из них продано 77 государственных активов на сумму 45,1 млрд. сум. В настоящее время продолжаются торги 132 государственных активов общей стоимостью 77,2 млрд.сум.
В свою очередь, в соответствии с программой приватизации на 2024 год, предпринимателям и участникам мероприятия представлены 7 активов государства и хозяйственных обществ с участием государства, а также 70 объектов недвижимости, выставляемые на публичные торги в Республике Каракалпакстан.
В завершении мероприятий, прошедшего на высоком уровне и оживлённо с вопросами и ответами, были даны соответствующие ответы на ряд вопросов, заданных участниками и представителями СМИ, в том числе приняты ряд предложений от местных предпринимателей.
Вместе с тем, для представителей СМИ был организован Пресс-тур по государственным активам, подлежащих приватизации, а также работам, выполняемыми на базе этих объектов предпринимателями, купившими государственные активы.
На сегодняшний день, подобные мероприятия проведены в Ферганской, Андижанской, Наманганской, Самаркандской, Кашкадарьинской, Навоийской, Бухарской, Сырдарьинской, Джизакской областях, а также будут проводиться в ближайшие дни во всех остальных областях республики.