Bir qator loyihalashtirish sohasida faoliyat ko‘rsatuvchi korxonalarni xususiylashtirish bo‘yicha professional konsalting kompaniyasi jalb qilinadi
Tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi o‘rinlarda – Davaktiv agentligi/Buyurtmachi) quyidagi loyihalashtirish sohasida faoliyat ko‘rsatuvchi korxonalarning ustav kapitalidagi davlat ulushlarini (keyingi o‘rinlarda – Aktivlar) ommaviy savdolar orqali xususiylashtirishni tashkillashtirish uchun professional konsalting kompaniyasini (keyingi o‘rinlarda – Konsultant) jalb etish yuzasidan tanlov e'lon qiladi.
Konsultant Aktivlarning tarmoq hamda individual xususiyatlaridan kelib chiqqan holda sohadagi institutsional investorlarni Aktivlarni sotib olishga boʻlgan qiziqishlarini oʻrganish asosida xususiylashtirish usuli va shartlarini ishlab chiqishlari lozim.
Barcha qiziqish bildirgan talabgorlardan Taklif taqdim etish uchun soʻrovnomaga (RfP) asosan tijorat takliflarini 2024-yil 21 iyun kuni soat 18:00ga (Toshkent vaqti bilan) qadar tender@davaktiv.uz elektron pochtasiga taqdim etishlarini soʻraymiz.
Konsultantlarning vakillari bilan Bitim boʻyicha ishlar yaqin hamkorlikda, zarur hollarda esa, Aktivlarda qoʻshimcha loyiha guruhini tuzish orqali amalga oshirilishi mumkinligi maʼlum qilinadi.
Talʼat Yuldashevich Samandarov – Davaktiv agentligi boshqarma boshligʻi
Tanlov ishtirokchilari tanlov jarayoni bilan bogʻliq holda Buyurtmachi uchun dastlabki taqdimotlar va takliflarni tayyorlashning yagona cheklangan maqsadidan tashqari, hech narsaga tayanolmaydilar va ishonmasliklari shart.
Loyihalashtirish sohasida faoliyat koʻrsatuvchi korxonalarni xususiylashtirish boʻyicha konsultantni jalb qilish yuzasidan taklif taqdim etish uchun soʻrovnoma (RfP)
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 19-apreldagi PQ-162-son qaroriga muvofiq, loyihalashtirish sohasida faoliyat koʻrsatuvchi korxonalarning davlat aksiyalar paketi va ulushlarini (keyingi oʻrinlarda – Bitim) xususiylashtirilishi (keyingi oʻrinlarda – Bitim) belgilangan:
Korxona nomi
Xususiylashtirilishi belgilangan aksiyalar paketi/ulush (foizda)
“Oʻzogʻirsanoatloyiha” AJ
81,7
“Toshuyjoyliti” AJ
61,6
“Oʻzagrosanoatloyiha” MCHJ*
94,9
“Uzinjiniring” respublika loyiha instituti” MCHJ
100
Sotish jarayonlari Aktivlarning tarmoq va individual xususiyatlaridan kelib chiqib Oʻzbekiston Respublikasi qonunchiligi talablari doirasida eng maqbul xorijiy tajriba asosida tashkil etilishi lozim. Buyurtmachi toʻgʻri qaror qabul qilishi uchun Aktivlarni (har bir korxona alohida) mustaqil baholash ishlarini amalga oshiradi.
Aktivlar toʻgʻrisida qisqacha maʼlumot
“Oʻzogʻirsanoatloyiha” AJ — sanoat obyektlarini qurish, rekonstruksiya qilish, modernizatsiya qilish va kapital taʼmirlash uchun loyihaoldi va loyiha hujjatlarini ishlab chiqish bilan shugʻullanadi. Fargʻona va Buxoro neftni qayta ishlash zavodi, Chirchiq transformator zavodi kabi yirik sanoat korxonalarini loyihalash ishlarini amalga oshirgan.
• Ustav fondi: 18 mlrd soʻm;
• Institutning rasmiy veb sahifasi: https://proekt.uz
• STIR – 200523238.
“Toshuyjoyliti” AJ — Institut qurilishda meʼyoriy hujjatlarni ishlab chiqish, fuqarolik inshootlarining seysmik chidamliligi, fuqarolik inshootlarining namunaviy loyihalarini ishlab chiqish boʻyicha yetakchi tashkilot hisoblanadi.
“Oʻzagrosanoatloyiha” MCHJ — Qishloq uchun moʻljallangan bogʻdorchilik va meva-sabzavot mahsulotlarini, chorvachilik va asalarichilik mahsulotlarini qayta ishlash korxonalarini, fermer xoʻjaliklari infratuzilmasini, uy-joy va ijtimoiy-maishiy soha obyektlarini loyihalash, shuningdek investitsiya loyihalarining TIA va TIIni ishlab chiqish. Tegirmonchilik sanoati obyektlarining loyiha, texnologik va konstruktorlik hujjatlarini ishlab chiqish asosiy faoliyati hisoblanadi.
• Ustav fondi: 182,7 mln soʻm;
• STIR - 207084147.
“Uzinjiniring” Respublika loyiha instituti” MCHJ — barcha toifalaridagi ishlab chiqarish, fuqarolik va infratuzilma obyektlarini qurish, rekonstruksiya qilish, modernizatsiya qilish va kapital taʼmirlash uchun loyihaoldi va loyiha hujjatlarini ishlab chiqish bilan shugʻullanadi.
• Ustav fondi: 4,7 mlrd soʻm;
• Institutning rasmiy veb sahifasi: https://uzeng.uz
• STIR – 206713598
a) Aktivlarni xususiylashtirish shartlari va jarayonini tashkillashtirish boʻyicha konsultantning kelgusidagi harakatlar ketma-ketligini va ish koʻlamini oʻz ichiga olgan rejasi. Konsultantning tavsiyalari va takliflariga qisqa vaqt ichida tegishli javob berilgan taqdirda, xususiylashtirish jarayonning davomiyligi boʻyicha xulosasi (10 ballgacha);
v) Shu toifadagi Aktivlarlar doirasida tuzilgan bitimlar yuzasidan konsultantlarning ish tajribasi toʻgʻrisidagi maʼlumotlar, shuningdek, 2017-yil 1-yanvar kunidan boshlab hozirgi davrga qadar xorijiy shu jumladan MDH mintaqasidagi mandatlar toʻgʻrisida maʼlumot (20 ballgacha);
e) Manfaatlar toʻqnashuvi mavjud emasligi haqida maʼlumot. Maslahatchi ushbu savdoga jalb qilingan taqdirda ziddiyatlar olib kelishi mumkin boʻlgan hollarda potensial bitim boʻyicha salohiyatga ega ekanligini koʻrsatish.
I. Loyihalash va qidiruv sohasidagi investorlarning qiziqishini oʻrganish va boshqa tegishli xizmatlar bozorini tahlil qilish:
• sohadagi institutsional investorlarning Aktivlarni sotib olishga boʻlgan qiziqishini oʻrganish asosida sotish shakli, usuli va shartlarini ishlab chiqish;
• amalga oshirilgan tahlillar asosida Aktivlarning xususiylashtirish jarayonlarini muvaffaqiyatli tashkillashtirish uchun lozim boʻlgan chora-tadbirlar rejasi ishlab chiqiladi.
• Aktivlarning investitsiya jozibadorligini oshirish, eng ilgʻor amaliyotlar va oʻxshash (analog) Aktivlarning tahlili asosida tuzilma va boshqaruvni takomillashtirish boʻyicha takliflar;
• Oʻzbekiston Respublikasi loyiha ishlarini amalga oshirish faoliyatini litsenziya va ruxsat berish tusiga ega hujjatlarni berish shartlarini tahlili;
• Aktivlarning har tomonlama (soliq, huquqiy, moliyaviy va ekologik) chuqur tahlilini oʻtkazish (due diligence) (har biri boʻyicha alohida);
• optimal marketing strategiyasi boʻyicha tavsiyalar, marketing materiallarini tayyorlash (tizer, info-memorandum, jarayon xati (Process letter) va boshqalar) va investorlar oʻrtasida axborot materiallarini tarqatish orqali muloqot oʻrnatish;
(3) Agar jamiyat ishtirokchilaridan birortasi tomonidan ulushni sotib olishda imtiyozli huquqdan foydalanilgan hollarda, jalb etilgan konsultantga qoʻshimcha kelishuv imzolash orqali faqatgina yuridik koʻmak uchun toʻlovlar amalga oshiriladi.

Привлекаются профессиональные консалтинговые компании для приватизации некоторых предприятий, осуществляющих деятельность в сфере проектирования
Согласно соответствующим программам приватизации Агентство по управлению государственными активами (далее – Агентство госактивов/Заказчик) объявляет конкурс на привлечение профессиональной консалтинговой компании (далее – Консультант) для организации приватизации государственных долей (далее – Активы) в уставном капитале следующих предприятий, осуществляющих деятельность в сфере проектирования посредством открытых торгов.
Консультант должен разработать метод и условия приватизации на основе изучения заинтересованности институциональных инвесторов в сфере приобретения Активов с учетом сетевых и индивидуальных характеристик Активов.
Всем заинтересованным заявителям предлагается подать свои предложения на электронную почту tender@davaktiv.uz в соответствии с нижеприведенным Запросом на предоставление предложений (RfP), не позднее 18:00 (по Ташкентскому времени) 21 июня 2024 года.
Сообщается, что работа над Соглашением может осуществляться в тесном сотрудничестве с представителями консультантов, а в необходимых случаях – путем создания дополнительной проектной группы в Активах.
Для получения дополнительной информации о данном процессе просим связаться c нижеуказанным контактом:
Самандаров Талъат Юлдашевич – Начальник управления Агентства госактивов;
Запрос предложений (RfP) на привлечение консультанта по приватизации предприятий, работающих в сфере проектирования
В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан №ПП-162 от 19 апреля 2024 года установлено проведение приватизации (далее – Соглашение) пакета государственных акций и долей предприятий, осуществляющих деятельность в сфере проектирования:
Приватизируемый пакет акций (долей) (в процентах)
АО “Узогирсаноатлойиҳа”
81,7
61,6
ООО “Узагросаноатлойиҳа”*
94,9
ООО «Республиканский проектный институт «Узинжиниринг»
100
Процессы продаж должны быть организованы на основе лучшего зарубежного опыта в рамках требований законодательства Республики Узбекистан с учетом сетевых и индивидуальных особенностей Активов. Для того, чтобы заказчик принял правильное решение, Активы (каждое предприятие отдельно) будут оценены независимо.
Краткая информация об активах
АО «Узогирсаноатлойиха» занимается разработкой эскизной и проектной документации на строительство, реконструкцию, модернизацию и капитальный ремонт промышленных объектов. Он проектировал крупные промышленные предприятия, такие как Ферганский и Бухарский нефтеперерабатывающие заводы, Чирчикский трансформаторный завод.
• Уставный фонд: 18 млрд сумов;
• Официальная веб-страница института: https://proekt.uz
• СТИР – 200523238.
АО «Тошуйжойлити» — институт является ведущей организацией по разработке нормативной документации в строительстве, сейсмостойкости гражданских сооружений, разработке типовых проектов гражданских сооружений.
• Уставный фонд: 893,9 млн сум;
• Официальная веб-страница института: https://toshuyjoyliti.uz
• СТИР – 207091384.
ООО «Узагросаноатлойиха» — проектирование предприятий садоводства и плодоовощной продукции, предприятий по переработке животноводства и продуктов пчеловодства, фермерской инфраструктуры, объектов жилищного и социально-бытового назначения, а также разработка ТИА и ТИИ инвестиционных проектов. Основным видом деятельности является разработка проектной, технологической и конструкторской документации объектов мельничного производства.
• Уставный фонд: 182,7 млн ​​сумов;
• СТИР - 207084147.
ООО «Республиканский проектный институт «Узинжиниринг» занимается разработкой эскизной и проектной документации на строительство, реконструкцию, модернизацию и капитальный ремонт объектов производственного, гражданского и инфраструктурного назначения всех категорий.
• Уставный фонд: 4,7 млрд.сум;
• Официальная веб-страница института: https://uzeng.uz
• СТИР – 206713598
Предложение Консультанта (индивидуального заявителя или Консорциума) должно быть подготовлено на английском/русском языках, содержать информацию о следующем:
I. Анализ рынка разработки и ведения проектно-изыскательных работ, интереса инвесторов к отрасли и другие сопутствующие услуги:
• анализ опыта приватизации, проведенной в этой сфере в других (к примеру, соседних) странах, основные причины неудач в приватизации данного вида активов, факторы, обеспечивающие дальнейшее развитие отрасли и успешную приватизацию;
• разработка методов и процедур реализации активов (недвижимости, пакетов акций, отраслевых и не отраслевых объектов), в том числе объектов, включенных в программу приватизации, а также предложений и рекомендаций по реализации.
II. Советы по подготовке актива перед его продажей:
• анализ опыта приватизации предприятий отрасли в других (в т.ч. соседних) странах, основные причины неудач в приватизации данного типа Актива, факторы, обеспечивающие успешность приватизации и дальнейшее развитие отрасли.
• Проведение комплексного (налогового, юридического, финансового и экологического) глубокого анализа актива (due diligence) (каждый по отдельности);