Bir qator loyihalashtirish sohasida faoliyat ko‘rsatuvchi korxonalarni xususiylashtirish bo‘yicha professional konsalting kompaniyasi jalb qilinadi
Tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi o‘rinlarda – Davaktiv agentligi/Buyurtmachi) quyidagi loyihalashtirish sohasida faoliyat ko‘rsatuvchi korxonalarning ustav kapitalidagi davlat ulushlarini (keyingi o‘rinlarda – Aktivlar) ommaviy savdolar orqali xususiylashtirishni tashkillashtirish uchun professional konsalting kompaniyasini (keyingi o‘rinlarda – Konsultant) jalb etish yuzasidan tanlov e'lon qiladi.
Konsultant Aktivlarning tarmoq hamda individual xususiyatlaridan kelib chiqqan holda sohadagi institutsional investorlarni Aktivlarni sotib olishga boʻlgan qiziqishlarini oʻrganish asosida xususiylashtirish usuli va shartlarini ishlab chiqishlari lozim.
Barcha qiziqish bildirgan talabgorlardan Taklif taqdim etish uchun soʻrovnomaga (RfP) asosan tijorat takliflarini 2024-yil 21 iyun kuni soat 18:00ga (Toshkent vaqti bilan) qadar tender@davaktiv.uz elektron pochtasiga taqdim etishlarini soʻraymiz.
Konsultantlarning vakillari bilan Bitim boʻyicha ishlar yaqin hamkorlikda, zarur hollarda esa, Aktivlarda qoʻshimcha loyiha guruhini tuzish orqali amalga oshirilishi mumkinligi maʼlum qilinadi.
Talʼat Yuldashevich Samandarov – Davaktiv agentligi boshqarma boshligʻi
Tanlov ishtirokchilari tanlov jarayoni bilan bogʻliq holda Buyurtmachi uchun dastlabki taqdimotlar va takliflarni tayyorlashning yagona cheklangan maqsadidan tashqari, hech narsaga tayanolmaydilar va ishonmasliklari shart.
Loyihalashtirish sohasida faoliyat koʻrsatuvchi korxonalarni xususiylashtirish boʻyicha konsultantni jalb qilish yuzasidan taklif taqdim etish uchun soʻrovnoma (RfP)
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 19-apreldagi PQ-162-son qaroriga muvofiq, loyihalashtirish sohasida faoliyat koʻrsatuvchi korxonalarning davlat aksiyalar paketi va ulushlarini (keyingi oʻrinlarda – Bitim) xususiylashtirilishi (keyingi oʻrinlarda – Bitim) belgilangan:
Korxona nomi
Xususiylashtirilishi belgilangan aksiyalar paketi/ulush (foizda)
“Oʻzogʻirsanoatloyiha” AJ
81,7
“Toshuyjoyliti” AJ
61,6
“Oʻzagrosanoatloyiha” MCHJ*
94,9
“Uzinjiniring” respublika loyiha instituti” MCHJ
100
Sotish jarayonlari Aktivlarning tarmoq va individual xususiyatlaridan kelib chiqib Oʻzbekiston Respublikasi qonunchiligi talablari doirasida eng maqbul xorijiy tajriba asosida tashkil etilishi lozim. Buyurtmachi toʻgʻri qaror qabul qilishi uchun Aktivlarni (har bir korxona alohida) mustaqil baholash ishlarini amalga oshiradi.
Aktivlar toʻgʻrisida qisqacha maʼlumot
“Oʻzogʻirsanoatloyiha” AJ — sanoat obyektlarini qurish, rekonstruksiya qilish, modernizatsiya qilish va kapital taʼmirlash uchun loyihaoldi va loyiha hujjatlarini ishlab chiqish bilan shugʻullanadi. Fargʻona va Buxoro neftni qayta ishlash zavodi, Chirchiq transformator zavodi kabi yirik sanoat korxonalarini loyihalash ishlarini amalga oshirgan.
• Ustav fondi: 18 mlrd soʻm;
• Institutning rasmiy veb sahifasi: https://proekt.uz
• STIR – 200523238.
“Toshuyjoyliti” AJ — Institut qurilishda meʼyoriy hujjatlarni ishlab chiqish, fuqarolik inshootlarining seysmik chidamliligi, fuqarolik inshootlarining namunaviy loyihalarini ishlab chiqish boʻyicha yetakchi tashkilot hisoblanadi.
“Oʻzagrosanoatloyiha” MCHJ — Qishloq uchun moʻljallangan bogʻdorchilik va meva-sabzavot mahsulotlarini, chorvachilik va asalarichilik mahsulotlarini qayta ishlash korxonalarini, fermer xoʻjaliklari infratuzilmasini, uy-joy va ijtimoiy-maishiy soha obyektlarini loyihalash, shuningdek investitsiya loyihalarining TIA va TIIni ishlab chiqish. Tegirmonchilik sanoati obyektlarining loyiha, texnologik va konstruktorlik hujjatlarini ishlab chiqish asosiy faoliyati hisoblanadi.
• Ustav fondi: 182,7 mln soʻm;
• STIR - 207084147.
“Uzinjiniring” Respublika loyiha instituti” MCHJ — barcha toifalaridagi ishlab chiqarish, fuqarolik va infratuzilma obyektlarini qurish, rekonstruksiya qilish, modernizatsiya qilish va kapital taʼmirlash uchun loyihaoldi va loyiha hujjatlarini ishlab chiqish bilan shugʻullanadi.
• Ustav fondi: 4,7 mlrd soʻm;
• Institutning rasmiy veb sahifasi: https://uzeng.uz
• STIR – 206713598
a) Aktivlarni xususiylashtirish shartlari va jarayonini tashkillashtirish boʻyicha konsultantning kelgusidagi harakatlar ketma-ketligini va ish koʻlamini oʻz ichiga olgan rejasi. Konsultantning tavsiyalari va takliflariga qisqa vaqt ichida tegishli javob berilgan taqdirda, xususiylashtirish jarayonning davomiyligi boʻyicha xulosasi (10 ballgacha);
v) Shu toifadagi Aktivlarlar doirasida tuzilgan bitimlar yuzasidan konsultantlarning ish tajribasi toʻgʻrisidagi maʼlumotlar, shuningdek, 2017-yil 1-yanvar kunidan boshlab hozirgi davrga qadar xorijiy shu jumladan MDH mintaqasidagi mandatlar toʻgʻrisida maʼlumot (20 ballgacha);
e) Manfaatlar toʻqnashuvi mavjud emasligi haqida maʼlumot. Maslahatchi ushbu savdoga jalb qilingan taqdirda ziddiyatlar olib kelishi mumkin boʻlgan hollarda potensial bitim boʻyicha salohiyatga ega ekanligini koʻrsatish.
I. Loyihalash va qidiruv sohasidagi investorlarning qiziqishini oʻrganish va boshqa tegishli xizmatlar bozorini tahlil qilish:
• sohadagi institutsional investorlarning Aktivlarni sotib olishga boʻlgan qiziqishini oʻrganish asosida sotish shakli, usuli va shartlarini ishlab chiqish;
• amalga oshirilgan tahlillar asosida Aktivlarning xususiylashtirish jarayonlarini muvaffaqiyatli tashkillashtirish uchun lozim boʻlgan chora-tadbirlar rejasi ishlab chiqiladi.
• Aktivlarning investitsiya jozibadorligini oshirish, eng ilgʻor amaliyotlar va oʻxshash (analog) Aktivlarning tahlili asosida tuzilma va boshqaruvni takomillashtirish boʻyicha takliflar;
• Oʻzbekiston Respublikasi loyiha ishlarini amalga oshirish faoliyatini litsenziya va ruxsat berish tusiga ega hujjatlarni berish shartlarini tahlili;
• Aktivlarning har tomonlama (soliq, huquqiy, moliyaviy va ekologik) chuqur tahlilini oʻtkazish (due diligence) (har biri boʻyicha alohida);
• optimal marketing strategiyasi boʻyicha tavsiyalar, marketing materiallarini tayyorlash (tizer, info-memorandum, jarayon xati (Process letter) va boshqalar) va investorlar oʻrtasida axborot materiallarini tarqatish orqali muloqot oʻrnatish;
(3) Agar jamiyat ishtirokchilaridan birortasi tomonidan ulushni sotib olishda imtiyozli huquqdan foydalanilgan hollarda, jalb etilgan konsultantga qoʻshimcha kelishuv imzolash orqali faqatgina yuridik koʻmak uchun toʻlovlar amalga oshiriladi.

Professional consulting companies are attracted to privatize some enterprises operating in project engineering field
In accordance with the relevant privatisation programmes, the State Assets Management Agency (hereinafter UzSAMA/ Client) announces a tender for the engagement of a professional consulting company (hereinafter Consultant)  to organise the privatisation of state stakes (hereinafter Assets) in the authorised capital of the following companies operating in the field of project planning through open sales.
The Consultant should develop the method and terms of privatisation based on the study of institutional investors' interest in the field of acquisition of Assets, taking into account network and individual characteristics of the Assets.
All interested applicants are invited to submit their proposals to email tender@davaktiv.uz in accordance with the Request for Proposals (RfP) below, not later than 18:00 (Tashkent time) on 21 June 2024.
In the case of a joint commercial proposal (consortium), a principal consultant must be identified who is responsible for coordinating the work of the involved consultant partner and assumes responsibility.
It is reported that work on the Transaction may be carried out in close co-operation with representatives of consultants and, where necessary, by establishing an additional project team in the Assets.
Interested consultants are requested to submit commercial proposals to the contact addresses below:
Samandarov Talat Yuldashevich Samandarov - Deputy Head of the Department for Preparation for privatisation and privatisation of state assets of UzSAMA;
Tel: + 998-71-259-20-67;
E-mail: tender@davaktiv.uz ;
Request for Proposals (RfP) to engage a consultant for the privatisation of enterprises engaged in project planning activities
In accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan №DP-162 from 19 April 2024 it is established to carry out privatisation (hereinafter - Agreement) of the package of state shares and stakes of enterprises engaged in project planning activities:
Company name
Privatised block of shares (stakes) (percentage)
“Ozogirsanoatloyiha” JSC
81,7
61,6
“Ozagrosanoatloyiha” LLC*
94,9
“Uzinjiniring” respublika loyiha instituti” LLC
100
Sales processes should be organised on the basis of the best foreign experience within the framework of the requirements of the legislation of the Republic of Uzbekistan, taking into account the network and individual characteristics of the Assets. To ensure that the customer makes the right decision, the Assets (each company separately) will be evaluated independently.
This Request for Proposals (hereinafter - Request) describes the requirements for the Consultant and the structure of its proposal to be evaluated, as well as the scope of work required to support the Transaction in the annex to this Request for Proposals. Consultants may enter into a consortium or make joint proposals to provide a full range of services.
Summary of Assets
Uzogirsanoatloiha JSC is engaged in the development of conceptual and design documentation for the construction, reconstruction, modernisation and overhaul of industrial facilities. It has designed large industrial enterprises such as Fergana and Bukhara oil refineries, Chirchik transformer plant.
• Authorised capital: 18 billion soums;
• Official web page of the Institute: https://proekt.uz
• STIR - 200523238.
Toshuyjoylity JSC - the institute is a leading organisation for development of normative documentation in construction, earthquake resistance of civil structures, development of standard projects of civil structures.
• Authorised capital: 893.9 million soums;
• Official web page of the Institute: https://toshuyjoyliti.uz
• STIR - 207091384.
Uzagrosanoatloikha LLC - design of horticulture and fruit and vegetable production enterprises, enterprises for processing of livestock and bee products, farm infrastructure, housing and social facilities, as well as development of TIA and TII of investment projects. The main activity is the development of design, technological and design documentation of mill production facilities.
• Authorised capital: 182.7 million soums;
• STIR - 207084147.
Republican project Institute Uzengineering LLC is engaged in development of sketch and design documentation for construction, reconstruction, modernisation and overhaul of industrial, civil and infrastructure facilities of all categories.
• Authorised fund: 4,7 billion soums;
• Official web page of the Institute: https://uzeng.uz
• STIR - 206713598
Expected structure of Consultants' proposals and requirements for them
The Consultant's proposal (individual applicant or Consortium) must be prepared in Russian/English and contain information on the following:
a) The Consultant’s vision for organizing the work with a detailed description of the proposed actions for the privatization of the Assets. An opinion on the duration of the process, if the Consultant’s recommendations and proposals receive an adequate response within a reasonably required time (10 points);
Scope of work of a consultant in the privatization process
I. Analysis of the development market and conducting design and survey work, investor interest in the industry and other related services:
• analysis of the market and prerequisites for the development of the industry in Uzbekistan and in the region, necessary conditions for the development of enterprises in the industry;
• development of the form, method and conditions of sale based on a study of the interest of institutional investors in the acquisition of an asset;
• analysis of the experience of privatization of industry enterprises in other (including neighboring) countries, the main reasons for failures in the privatization of this type of Assets, factors ensuring the success of privatization and further development of the industry;
• Based on the analysis, an action plan will be developed necessary for the successful organization of Asset privatization processes.
II. Consultations on pre-sale preparation of Assets:
• providing proposals for increasing the investment attractiveness of the Assets, improving the corporate structure and corporate governance based on best practices and a review of comparable peer companies;
• conducting analysis on the provision of licenses and permits in the Republic of Uzbekistan for carrying out design and survey work;
• conducting a comprehensive (tax, legal, financial and environmental) analysis (due diligence) Asset;
• preparing recommendations on the optimal marketing strategy, marketing materials (teaser, information memorandum, procedural letter, etc.) and distributing information materials to investors;
• preparation of marketing materials, including investment video, handouts, etc.;
• providing recommendations on building relationships with the public and answering their questions;
• reviewing suitable valuation methodologies and their relevance to investors, providing guidance on value ranges;
• identification of key factors, key indicators and assumptions affecting the valuation, including from the investor’s point of view;
III. Transaction support:
• taking all measures aimed at privatizing the Asset, organizing a virtual data room (VDR);
• Coordination with potential bidders, including answering questions from potential buyers;
• support of the sales process with the preparation of all necessary documentation, including a draft purchase and sale agreement (with translation into Uzbek and, if necessary, into English and Russian);
(1) If an application is submitted by a consortium, please provide a consortium agreement, as well as indicate the main consultant (usually called the leader of the consortium) coordinating. In this case, the total cost of services must be indicated.
(2) If consultants' proposals are scored less than 30 points on points "a", "c" and "d" of the section "Expected structure of consultants' proposals and requirements for them", then the proposals are not subject to evaluation in accordance with paragraph "b".
(3) If one of the company participants uses the pre-emptive right to purchase a share, in this case the consultant will be paid for legal support services by signing an additional agreement.