O‘zbek tili bayrami kuni munosabati bilan maʼnaviy-maʼrifiy tadbir tashkil etildi
Davaktiv agentligida O‘zbek tiliga davlat maqomi berilganining 34 yilligi hamda 21-oktabr O‘zbek tili bayrami kuni munosabati bilan tashkil etilgan ma’naviy-ma’rifiy tadbirda tizimning barcha xodimlari qamrab olindi.
Ma’naviy-ma’rifiy tadbirda Alisher Navoiy nomidagi o‘zbek tili va adabiyoti universiteti kafedra mudiri, filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori Rohila Abdullayeva hamda shu universitetning katta o‘qituvchisi, filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori Yulduz Abduhakimovalar o‘z ma’ruzalari bilan ishtirok etdi.
Til – hayotning boshlanishi! Til – har bir millatning ruhi! Buyuk ajdodlarimiz, ota-bobolarimiz aynan ona tilimiz orqali jahonga o‘z so‘zini aytgani, xalqimizning ko‘p asrlik madaniy, ilmiy-ma’rifiy va badiiy tafakkuri, intellektual salohiyatining bebaho mahsuli bo‘lgan o‘zbek tili jahondagi boy va qadimiy tillardan biri ekanligiga urg‘u berildi. Davlat rivojlanishi bilan davlat tili ham rivojlanadi. Xalq mustaqilligining asosiy belgisi – bu ona tili va milliy madaniyati. Dunyoning barcha davlatlari o‘z ona tillarini asrab-avaylashga intilishadi, shuning uchun har qanday davlat o‘zining madaniy merosi va ona tilini alohida hurmat qilishi ta’kidlandi.
Shuningdek,  ma’ruzachilar “O‘zbek tilining paydo bo‘lish tarixi va rivojlanish bosqichlari”, “Yurtimizda o‘zbek tilining nufuzini yanada oshirish”, “Davlat tilini rivojlantirish, vazirlik va idoralarda ish yuritishni to‘liq davlat tilida tashkil qilish” mavzulariga ham to‘xtalib o‘tdi.
Tadbirda xodimlar tomonidan berilgan savollarga aniq misollar orqali javoblar qaytarildi.
Ma’naviy-ma’rifiy tadbir yakunida mehmonlarga Davaktiv agentligining esdalik sovg‘alari topshirildi.

Organized cultural and educational event to celebrate the Day of Uzbek Language
All personnel of the State Assets Management Agency system were included in the spiritual and educational event, on the occasion of the 34th anniversary of Uzbek language being given the state status and 21 October - Uzbek Language Day.
Rohila Abdullayeva, Doctor of philological sciences, Head of the Department of the Alisher Navoi University of uzbek language and literature, and Yulduz Abduhakimova, Doctor of philological sciences, senior lecturer of the university, also took part in the spiritual-educational event with their speeches.
Language is the beginning of life! Language is the soul of every nation! It was emphasised that the Uzbek language, which is an invaluable product of centuries-old cultural, scientific, educational and artistic thinking and intellectual potential of our nation, is one of the richest and oldest languages of the world. As the State develops, so does the State language. The main sign of a nation's independence is its mother tongue and national culture. All countries of the world strive to preserve their mother tongues, therefore it was emphasised that any country should treat its cultural heritage and mother tongue with special respect.
The speakers also covered the topics "History of the Uzbek language and stages of its development", "Further strengthening of the influence of the Uzbek language in our country", "Development of the state language, organisation of work in ministries and departments in the state language".
At the event, the questions posed by the employees were answered with practical examples.
At the end of the spiritual-educational event, the guests were presented with memorable gifts from the State Assets Management Agency.