“Botanika” bogʻi yuzasidan Davlat aktivlarini boshqarish agentligining rasmiy munosabati
Taʼkidlash joizki, davlat madaniyat va istirohat bogʻlarining bino-inshootlarining mol-mulki va yer maydonlarining noqonuniy begonalashtirilish holatlari aniqlangan va bu kabi holatlarning oldini olish maqsadida Madaniyat vazirligi, Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi, 12 ta viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari bilan birgalikda respublika hududidagi barcha madaniyat va istirohat bogʻlari xatlovdan oʻtkazilgan.
Xatlov natijasida hududlardagi 262 ta bogʻlar 153 ta tashkilotlar tasarrufida boʻlib, ularning ayrimlari tashlandiq va qarovsiz holga kelib qolganligi, ularni boshqarish boʻyicha tizimli ishlar amalga oshirilmayotganligi aniqlandi va ulardan samarali foydalanish boʻyicha takliflar ishlab chiqilgan.
Ishlab chiqilgan takliflar tegishli qaror loyihasi koʻrinishida kelishish uchun 11 ta vazirlik va idoralarga, Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahri hokimliklariga Normativ-huquqiy hujjatlar loyihasini ishlab chiqish va kelishishning yagona elektron tizimi (project.gov.uz) orqali yuborilgan.
Loyihada bogʻlarni xususiylashtirish yoki boshqacha tartibda begonalashtirish koʻzda tutilmagan.
Oʻz navbatida, Fanlar akademiyasi mazkur qaror loyihasidan “Botanika” bogʻini chiqarish boʻyicha oʻz takliflarini project.gov.uz tizimi orqali bugun 2023-yil 7-oktabr kuni taqdim etgan.

Official statement of the State Asset Management Agency on the "Botanical Garden"
It is worth noting that in connection with the identification of cases of illegal alienation of buildings and land plots of cultural and recreational parks and in order to avoid such cases, in cooperation with the Ministry of Culture, the Council of Ministers of the Republic of Karakalpakstan, the khokimiyats of 12 regions and the Tashkent city have carried out an inventory of all state-owned cultural and recreational parks.
As a result of the inventory, it was determined that 262 parks are on the balances of 153 organizations, some of which are abandoned and unattended, and that no systematic work is being done to manage them, and suggestions have been developed for their targeted use.
The suggestions developed in the form of a draft decree were sent for approval to 11 ministries and agencies, the Council of Ministers of the Republic of Karakalpakstan, the khokimiyats of all regions and the Tashkent city through the Unified Electronic System for the Development and Approval of Draft Legal and Regulatory Acts (project.gov.uz).
The draft decree does not provide for privatization or other procedure of alienation of parks.
On the other hand, the Academy of Sciences provided its suggestions on exclusion of "Botanical Garden" from this draft decree today October 7, 2023 through the system project.gov.uz.
Based on the suggestion of the Academy of Sciences, "Botanical Garden" was excluded from the draft decree.
This draft decree will be submitted to the Cabinet of Ministers in the prescribed manner after finalization, taking into account the suggestions of ministries and agencies, as well as the public.