“Botanika” bogʻi yuzasidan Davlat aktivlarini boshqarish agentligining rasmiy munosabati
Taʼkidlash joizki, davlat madaniyat va istirohat bogʻlarining bino-inshootlarining mol-mulki va yer maydonlarining noqonuniy begonalashtirilish holatlari aniqlangan va bu kabi holatlarning oldini olish maqsadida Madaniyat vazirligi, Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi, 12 ta viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari bilan birgalikda respublika hududidagi barcha madaniyat va istirohat bogʻlari xatlovdan oʻtkazilgan.
Xatlov natijasida hududlardagi 262 ta bogʻlar 153 ta tashkilotlar tasarrufida boʻlib, ularning ayrimlari tashlandiq va qarovsiz holga kelib qolganligi, ularni boshqarish boʻyicha tizimli ishlar amalga oshirilmayotganligi aniqlandi va ulardan samarali foydalanish boʻyicha takliflar ishlab chiqilgan.
Ishlab chiqilgan takliflar tegishli qaror loyihasi koʻrinishida kelishish uchun 11 ta vazirlik va idoralarga, Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahri hokimliklariga Normativ-huquqiy hujjatlar loyihasini ishlab chiqish va kelishishning yagona elektron tizimi (project.gov.uz) orqali yuborilgan.
Loyihada bogʻlarni xususiylashtirish yoki boshqacha tartibda begonalashtirish koʻzda tutilmagan.
Oʻz navbatida, Fanlar akademiyasi mazkur qaror loyihasidan “Botanika” bogʻini chiqarish boʻyicha oʻz takliflarini project.gov.uz tizimi orqali bugun 2023-yil 7-oktabr kuni taqdim etgan.

Официальное заявление Агентства по управлению государственными активами по "Ботаническому саду"
Необходимо отметить, что в связи с выявлением случаев незаконного отчуждения зданий-сооружений и земельных участков парков культуры и отдыха, а также во избежание подобных случаев совместно с Министерством культуры, Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами 12 областей и города Ташкента проведена инвентаризация всех парков культуры и отдыха, принадлежащих государству.
По итогам инвентаризации определено, что 262 парков находятся на балансе 153 организаций, некоторые из них находятся в заброшенном состоянии и оставлены без присмотра, не осуществляется ситемная работа по их управлению и разработаны предложения по их целевому использованию.
Разработанные предложения в виде проекта постановления были направлены на согласование 11 министерствам и ведомствам, Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента через Единую электронную систему разработки и согласования проектов нормативно-правовых актов (project.gov.uz).
Проектом постановления не предусмотрена приватизация или иной порядок отчуждения парков.
В свою очередь, Академия наук предоставила свои предложения по исключению “Ботанического сада” из данного проекта постановления сегодня 7 октября 2023 года через систему project.gov.uz.
На основании предложения Академии наук “Ботанический сад” был исключен из проекта постановления.
Данный проект постановления будет внесен в Кабинет Министров в установленном порядке после доработки, с учетом предложений министерств и ведомств, а также общественности.