Nizomiddin Mir Alisher Navoiy tavalludining 583 va Zahiriddin Muhammad Bobur tavalludining 541-yilligiga bagʻishlangan tadbir
Ayni kunlarda yurtimiz boʻylab oʻzbek sheʼriyati gulshanining ikki buyuk ustuni, shoir va mutafakkir, gʻazal mulkining sultoni Nizomiddin Mir Alisher Navoiy tavalludining 583-yilligi hamda oʻzbek klassik adabiyotining ulkan namoyondasi, shoh va shoir Zahiriddin Muhammad Bobur hazratlarining 541-yillik tavallud ayyomlari keng nishonlanmoqda.
Shu munosabat bilan Davlat aklivlarini boshqarish agentligi  tizimida ikki buyuk siymoning hayot yoʻli va ijodi haqida  “Navoiy – mangu barhayot” hamda “Bobur – tarixshunos va davlat arbobi” mavzularida maʼnaviy-maʼrifiy tadbir oʻtkazildi.
Tadbir Davaktiv agentligi direktori oʻrinbosari Alisher Miraliyev boshchiligida, hamda Yuridik fanlari doktori, professor, “Maʼrifat” targʻibotchilar jamiyati aʼzosi Feruza Muhiddinova ishtirokida boʻlib oʻtdi.
Maʼruzachi aytib oʻtganidek, insonni komillikka yetaklovchi kuch ham, davlat va jamiyat taraqqiyoti ham ilm va maʼrifat bilandir. Navoiy ijodi ana shunday yuksak maqsadlar sari ilhomlantiradi, maʼnaviy qudrat baxsh etadi.
Alisher Navoiy ijodi va faoliyatiga oid barcha maʼlumotlar uning sivilizatsiyamiz tarixida turkiy tilning boshqa tillaridan ustun tomonlarini koʻrsatib, ona tilimizning boy imkoniyatlarini toʻliq ochib bergan buyuk olim sifatida biz uchun qadrlidir.
Alisher Navoiy butun hayoti davomida adabiy asarlarni siyosat bilan birlashtirgan. Yuqori mansabga ega shaxs boʻla turib, u mamlakat hayotining ijtimoiy-iqtisodiy takomillashishiga katta hissa qoʻshgan, ilm, fan, sanʼat rivojiga homiylik qilib, tinchlik va totuvlik hukm surishiga doim harakat qilgan.
Zahiriddin Muhammad Bobur esa, turli hududlar va mintaqalarning, mamlakatlar va o'lkalarning, shaharlar va qishloqlarning siyësiy tarixi, ilm-fani, madaniyati, urf-odatlari bilan birga, ularning tabiati, xo'jaligi, joʻgʻrofiy o'rni, chegaralari, yaylovlari, togʻ va daralari, ko'l va daryolari, xilma-xil o'simliklari, mevalari, hayvonot dunyosi, yerusti va yerosti boyliklari, tili, savdo-sotiq ishlari bilan ham astoydil qiziqqan. Bularning hammasini o'zining qomusiy asari “Boburnoma”da bayon etgan.
Muzokaralarga boy tadbir soʻngida, Davaktiv agentligi tomonidan xodimlarning maʼnaviy boyligini sinash maqsadida tafakkur oʻyini oʻtkazildi. Mazkur oʻyin qiziqarli savol-javoblar baxsi sifatida oʻtib, 3 ta gʻolib aniqlandi va esdalik sovgʻalari topshirildi.

Мероприятие, посвященное 583-летию со дня рождения Низамиддина Мира Алишера Навои и 541-летию со дня рождения Захириддина Мухаммада Бабура
В настоящие дни широко отмечаются дни рождения двух великих представителей узбекской классической поэзии, 583-летие поэта и мыслителя, султана газелей Низамиддина Мира Алишера Навои, а также 541-я годовщина со дня рождения великого представителя узбекской классической литературы, царя и поэта Захириддина Мухаммада Бабура.
В связи с этим в Агентстве по управлению государственным активами было проведено духовно-просветительское мероприятие на темы «Навои – вечная жизнь» и «Бабур – историк и государственный деятель», посвященное жизненному пути и деятельности двух великих деятелей.
Мероприятие прошло под руководством Алишера Миралиева, заместителя директора Агентства госактивов, и Ферузы Мухиддиновой, доктора юридических наук, профессора, члена общества пропагандистов «Марифат».
Как отметила лектор, той силой, которая ведет человека к совершенствованию, а также развитию государства и общества, является наука и просвещение. Творчество Навои вдохновляет на достижение таких высоких целей и дает духовную силу.
Все сведения о творчестве и деятельности Алишера Навои ценны для нас как великого ученого, показавшего в истории нашей цивилизации преимущества тюркского языка перед другими языками и полностью раскрывшего богатые возможности нашего родного языка.
Алишер Навои всю свою жизнь совмещал литературное творчество с политикой. Будучи человеком, занимавшим высокое положение, он внес большой вклад в социально-экономическое улучшение жизни страны, способствовал развитию науки, искусства, всегда старался обеспечить господство мира и согласия.
Захириддин Мухаммад Бабур вместе с политической историей, наукой, культурой, традициями разных регионов и областей, стран и городов, активно интересовался их природой, экономикой, географическим положением, границами, пастбищами, горами и ущельями, озерами и реками, различными растениями, фруктами, животным миром, подземным и надземным богатством, языком, торговлей. Все это он описал в своем энциклопедическом произведении«Бабур-наме».
В завершении насыщенного дискуссиями мероприятия Агентство госактивов провело игру мозгового штурма для проверки морального духа сотрудников. Игра прошла в форме интересного конкурса вопросов и ответов, были определены 3 победителя и вручены памятные подарки.