Davaktiv agentligi tomonidan Singapurda “O‘zbekistonning xususiylashtirish dasturi" to‘g‘risida Taqdimot o‘tkazildi
Joriy yil 16 yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Singapurga davlat tashrifi doirasida tashkil etilgan O‘zbek-Singapur biznes forumida Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan “O‘zbekistonda xususiylashtirish va korporativ boshqaruv sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar” mavzusida Taqdimot o‘tkazildi.
Unda, Muvofiqlashgan harakatni ta'minlash Departamenti boshlig‘i Shoxruh Ohunov taqdimot bilan ishtirok etib, 200 dan ortiq Singapur ishbilarmon soha vakillariga O‘zbekistonda xususiylashtirish sohasida erishilgan natijalar, kelgusidagi istiqbolli rejalar, jumladan, savdoga chiqarilishi belgilangan davlat aktivlari va ushbu savdo jarayonlarida ishtirok etish tartiblari to‘g‘risida batafsil ma'lumotlar berib o‘tdi. Shuningdek, xususiylashtiriladigan yirik davlat korxonalari bo‘yicha investitsiya tizerlari tarqatildi.
Shu bilan birga, ko‘tarinki ruhda o‘tgan forum davomida Davaktiv agentligi direktori Akmalxon Ortikov Singapurning 50 dan ortiq biznes vakillari bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri G2B uchrashuvlarini o‘tkazdi. Uchrashuv davomida mamlakatimizda xorijiy investorlar uchun yaratilayotgan sharoitlar yuzasidan tushuntirish berilib, biznes vakillarini O‘zbekistondagi xususiylashtirish jarayonlarida faol qatnashishga taklif etildi. Bunda, misol tariqasida Singapurning "Indorama Corporation Ltd." kompaniyasining mamlakatimizda olib borilayotgan xususiylashtirish jarayonida muvaffaqiyatli ishtiroki alohida taʼkidlandi. Shuningdek, tadbir qatnashchilari va OAV vakillari tomonidan berilgan bir qator savollarga batafsil javoblar berildi.

Агентством госактивов презентована «Программа приватизации Узбекистана» в Сингапуре
16 января текущего года на Узбекско-Сингапурском бизнес-форуме, организованном в рамках государственного визита Президента Республики Узбекистан в Сингапур, Агентство по управлению государственными активами провело презентацию на тему «Реформы в сфере приватизации и корпоративного управления в Узбекистане».
Начальник Департамента обеспечения координации действий Шохрух Охунов выступил с презентацией и дал подробную информацию о результатах, достигнутых в сфере приватизации в Узбекистане, будущих перспективных планах, в том числе государственных активах выставляемых на продажу, а также процедурах участия в процессе торгов более 200 представителям деловых кругов Сингапура . Также, участникам раздали инвестиционные тизеры крупных государственных активов, подлежащих приватизации.
Вместе с тем, в ходе форума прошедшем на высоком уровне, директор Агентства госактивов Акмалхон Ортиков провел прямые G2B встречи с более 50 представителями бизнес-кругов Сингапура. В ходе встречи представители бизнес-кругов ознакомлены с созданными для иностранных инвесторов условиями в нашей стране, а также они были приглашены к активному участию в процессах приватизации в Узбекистане. При этом, на основе примера успешного участия в процессах приватизации, проводимых в нашей стране, была отмечена сингапурская компания "Indorama Corporation Ltd". А также, были даны развернутые ответы на ряд вопросов, заданных участниками мероприятия и представителями СМИ.