Davaktiv agentligi tomonidan Singapurda “O‘zbekistonning xususiylashtirish dasturi" to‘g‘risida Taqdimot o‘tkazildi
Joriy yil 16 yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Singapurga davlat tashrifi doirasida tashkil etilgan O‘zbek-Singapur biznes forumida Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan “O‘zbekistonda xususiylashtirish va korporativ boshqaruv sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar” mavzusida Taqdimot o‘tkazildi.
Unda, Muvofiqlashgan harakatni ta'minlash Departamenti boshlig‘i Shoxruh Ohunov taqdimot bilan ishtirok etib, 200 dan ortiq Singapur ishbilarmon soha vakillariga O‘zbekistonda xususiylashtirish sohasida erishilgan natijalar, kelgusidagi istiqbolli rejalar, jumladan, savdoga chiqarilishi belgilangan davlat aktivlari va ushbu savdo jarayonlarida ishtirok etish tartiblari to‘g‘risida batafsil ma'lumotlar berib o‘tdi. Shuningdek, xususiylashtiriladigan yirik davlat korxonalari bo‘yicha investitsiya tizerlari tarqatildi.
Shu bilan birga, ko‘tarinki ruhda o‘tgan forum davomida Davaktiv agentligi direktori Akmalxon Ortikov Singapurning 50 dan ortiq biznes vakillari bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri G2B uchrashuvlarini o‘tkazdi. Uchrashuv davomida mamlakatimizda xorijiy investorlar uchun yaratilayotgan sharoitlar yuzasidan tushuntirish berilib, biznes vakillarini O‘zbekistondagi xususiylashtirish jarayonlarida faol qatnashishga taklif etildi. Bunda, misol tariqasida Singapurning "Indorama Corporation Ltd." kompaniyasining mamlakatimizda olib borilayotgan xususiylashtirish jarayonida muvaffaqiyatli ishtiroki alohida taʼkidlandi. Shuningdek, tadbir qatnashchilari va OAV vakillari tomonidan berilgan bir qator savollarga batafsil javoblar berildi.

State Assets Management Agency presented "Privatization Program of Uzbekistan" in Singapore
On January 16 this year, at the Uzbek-Singapore Business Forum, organized in the framework of the state visit of the President of the Republic of Uzbekistan to Singapore, the State Assets Management Agency held a presentation on "Privatization and corporate governance reforms in Uzbekistan".
The head of the Coordination Department Shokhrukh Okhunov presented and provided detailed information about the results of the privatization processes in Uzbekistan, future prospective plans, including state assets offered for sale, as well as the procedures for participation in the tender process to over 200 representatives of the business community of Singapore. Also, the participants were provided with investment teasers of large state assets to be privatized.
At the same time, during the event the Director of State Assets Management Agency Akmalkhon Ortikov conducted direct G2B meetings with more than 50 representatives of Singapore business community. During the meeting, representatives of business communities were introduced to the opportunities created for foreign investors in our country and they were invited to actively participate in privatization processes in Uzbekistan. In this case, based on the example of successful participation in the privatization processes carried out in our country, Akmalkhon Ortikov highlighted the Singapore company "Indorama Corporation Ltd". Also, detailed answers were given to a number of questions raised by participants of the event and representatives of mass media.