Don korxonalaridagi davlat ulushi va don korxonalari filiallari mulkiy majmualari boʻyicha savdo jarayonlari yuzasidan qoʻshimcha AXBOROT
Avval xabar berilganidek, ommaviy savdolarga chiqarilgan don korxonalaridagi davlat ulushi va don korxonalari filiallari mulkiy majmualari boʻyicha navbatdagi savdo jarayonining birinchi va ikkinchi bosqichi yakunlanib, Davlat aktivlarini xususiylashtirish va xususiylashtirish jarayonlarini muvofiqlashtirish davlat komissiyasining tegishli qarori qabul qilingan. Unga koʻra:
• “Toʻrtkoʻldonmahsuloti” MChJning “Beruniydon” filiali eng yaxshi tijorat taklifini taqdim etgan “Building House One” MChJga 2,2 mlrd. soʻm sotib olish qiymatini toʻlash, kamida besh yil davomida aktivning asosiy faoliyat turini saqlab qolish va mavjud don saqlash sigʻimlarini kamaytirmaslik hamda qonunchilikda belgilangan tartibda davlat zaxirasi uchun saqlanadigan don hajmlarini shartnomalar asosida haq toʻlash evaziga saqlab berish sharti bilan sotildi.
Bundan tashqari, quyidagi don korxonalaridagi davlat ulushi va don korxonalari filiallari mulkiy majmualari boʻyicha savdoda qatnashish uchun takliflar kelib tushmaganligi sababli, mazkur aktivlar takroriy savdolarga chiqarildi
O'z navbatida, don korxonalaridagi davlat ulushi va don korxonalari filiallari mulkiy majmualari bo'yicha narx takliflarini ko'rib chiqishda, Xususiylashtirish davlat komissiyasi tomonidan mo'ljal sifatida inobatga olinadigan tavsiyaviy baholash qiymatini 50 foizga qadar qadamma-qadam pasaytirish mexanizmi joriy etilgan.

Как сообщалось ранее, завершены первый и второй этапы очередных процессов торгов долей государства в зерновых предприятиях и имущественных комплексов филиалов зерновых предприятий, выставленные на публичные торги, и принято соответствующее решение Государственной комиссии по приватизации государственных активов и координации процессов приватизации:
• Филиал «Берунийдон» АО «Турткулдонмахсулоти» продан предложившему лучшее коммерческое предложение ООО «Building House One», с условиями оплаты покупной цены в размере 2,2 млрд сумов, сохранения основной деятельности актива в течение не менее пяти лет и не сокращения имеющихся мощностей зернохранилищ, а также сохранения объемов зерна, хранящихся в государственном резерве, в соответствии с законодательством в обмен на уплату пошлин на основании договоров.
Кроме того, в связи с тем, что по нижеследующим государственным долям в зерновых предприятиях и имущественным комплексам филиалов зерновых предприятий не поступили предложения для участия в торгах, данные активы выставляются на повторные торги.
В свою очередь, при рассмотрении ценовых предложений по государственной доле в зерновых предприятиях и имущественных комплексов филиалов зерновых предприятий, учитываемых Государственной комиссией по приватизации в качестве ориентира, введен механизм поэтапного снижения рекомендованной оценочной стоимости до 50%.