“Yagona milliy baholash standartining mohiyati va ahamiyati” mavzusida seminar oʻtkazildi
Joriy yil 28-fevral kuni Davlat aktivlarini boshqarish agentligi binosida “Yagona milliy baholash standartining mohiyati va ahamiyati” mavzusida seminar tashkil qilindi. Mazkur tadbir Davaktiv agentligining markaziy apparati, hududiy boshqarmalar xodimlari, hamda vazirlik va idoralar, baholovchi tashkilotlar va baholovchi tashkilotlarning professional jamoat birlashmalari vakillari, jami 100 dan ortiq soha mutaxassislari ishtirokida boʻlib oʻtdi. Shuningdek,  mazkur tadbirni Respublikada faoliyat yuritayotgan 70 dan koʻp baholovchi tashkilotlar va 121 nafar baholovchilar onlayn videoaloqa orqali kuzatishdi.
Seminarda Davaktiv agentligi tomonidan ishlab chiqilgan Yagona milliy baholash standartining yangi tahriri Oʻzbekiston Respublikasi Adliya vazirligi tomonidan 2023-yil 28-dekabrda 3487-son bilan roʻyxatdan oʻtkazilganligi va 2024-yil 1-yanvardan kuchga kirganligi eslatib oʻtdi.
Mazkur standart yangi tahririning maqsadi asosli qarorlar qabul qilish uchun baholash jarayonlarining ishonchliligi, shaffofligi va izchilligi orqali isteʼmolchilarning baholash xizmatlari sifatidan qanoatlanish darajasini oshirishdan iborat. Shuningdek, ushbu standart mustaqil va xolis baholash tizimini rivojlantirishga, baholash xizmatlarining professional darajasi va sifatini oshirishga xizmat qiladi hamda baholash qonunchiligini bir xil talqin qilinishini taʼminlaydi va mahalliy baholash tizimiga ishonchni oshiradi.
Tadbirda Davaktiv agentligining Baholash va rieltorlik faoliyatini muvofiqlashtirish boshqarmasi boshligʻi Baxtiyor Radjabov “Baholash faoliyati sohasini takomillashtirish yuzasidan amalga oshirilayotgan ishlar va amalda uchrayotgan muammolar tahlili” haqida soʻz olib bordi.
B.Radjabov taʼkidlaganidek, Yagona milliy baholash standartining yangi tahriri respublikaning iqtisodiy rivojlanish xususiyatlaridan kelib chiqqan holda xalqaro baholash standartlari normalariga muvofiqlashtirildi va tizimlashtirildi va uch boʻlimdan tarkib topdi. Bunda, birinchi boʻlim baholashga oid vazifasidan to baholash toʻgʻrisidagi hisobotni tayyorlashgacha asosiy tamoyillar va konsepsiyalarni belgilaydigan umumiy standartlar guruhini, ikkinchi boʻlim aktivlarning ayrim turlarini baholashga oid maxsus standartlar guruhini va uchinchi boʻlim baholash standartlarini amaliy qoʻllash talablari va tartibini belgilaydigan metodiklarni oʻz ichiga oladi.
Shu bilan birga, tadbirda “O‘zbekiston baholovchilar, ekspertlar va maslahatchilar jamiyati” raisi, oliy toifali baholovchi Zuxriddin Nigmanxanov o‘z ma'ruzasi bilan ishtirok etib, Yagona milliy baholash standartining bugungi kundagi ahamiyati va uni amaliyotga joriy etish holati haqida to‘xtalib o‘tdi. Ma'ruzachi standartga kiritilgan yangiliklar, development jarayonida bo‘lgan ko‘chmas mulk qiymatini baholashning o‘ziga xos xususiyatlari va nomoliyaviy majburiyatlar shaklidagi nomoddiy aktivlarning qiymatini baholash masalasi haqida tinglovchilarga ma'lumot berdi.
Navbatdagi maʼruzachi, “Baholash tashkilotlar Assotsiasiyasi” raisi, oliy toifali baholovchi Adiljon Islamov Davlat ulushiga ega boʻlgan obyektlarni, shu jumladan xususiylashtirish maqsadida baholashda Yagona milliy baholash standartini amaliyotga qoʻllash xususiyatlari bilan mehmonlarni tanishtirdi.
Bundan tashqari xalqaro baholash standartlarining Yagona milliy baholash standarti bilan oʻzaro uygʻunlashuvi toʻgʻrisida Bank-moliya akademiyasi iqtisod fanlari doktori, proffesor va malakali baholovchi  Dinara Abdikarimova soʻzlab berdi. Maʼruzachi taʼkidlaganidek, yangi tahrirdagi YAMBSning baholash boʻyicha isteʼmolchilarning, shu jumladan xorijiy investorlarning baholash xizmatlari sifatiga ishonchini, shuningdek, ichki baholash tizimi darajasini oshirish va uning tashqi bozorlarga chiqishiga koʻmaklashadi.
Tadbir davomida baholovchilar oʻzining qiziqtirgan savollari bilan qizgʻin ishtirok etib, savollarga aniq misollar orqali javoblar olindi.

Состоялся семинар на тему «Сущность и значение Единого национального стандарта оценки»
28 февраля текущего года в здании Агентства по управлению госактивами был организован семинар на тему «Сущность и значение единого национального стандарта оценки». Данное мероприятие проводилось при участии сотрудников центрального аппарата, территориальных управлений Агентства госактивов, а также представителей министерств и ведомств, оценочных организаций и профессиональных общественных объединений оценочных организаций, всего более 100 специалистов отрасли. Также за этим событием посредством онлайн-видеосвязи наблюдали более 70 оценочных организаций, действующих в республике, и 121 оценщик.
На семинаре было отмечено, что новая редакция Единого национального стандарта оценки, разработанная Агентством госактивов, зарегистрирована Министерством юстиции Республики Узбекистан 28 декабря 2023 года под №3487 и вступило в силу с 1 января 2024 года.
Целью новой редакции стандарта является повышение степени удовлетворенности потребителей качеством оценочных услуг за счет достоверности, прозрачности и последовательности оценочных процедур для принятия обоснованных решений. Также данный стандарт будет содействовать развитию системы независимой и объективной ценки, повышению профессионального уровня и качества оценочных услуг, а также обеспечит единообразное толкование норм оценочного законодательства и повысит доверие к системе отечественной оценки.
Бахтиёр Раджабов, начальник управления координации оценочной и риэлторской деятельности Агентства госактивов, рассказал о проводимой работе в сфере совершенствования оценочной деятельности и анализе проблем возникающих на практике.
Как отметил Б.Раджабов, новая редакция Единого национального стандарта оценки приведена в соответствие с нормами международных стандартов оценки исходя из особенностей экономического развития республики, была систематизирована и состоит из трёх разделов.
Первый раздел включает в себя группу общих стандартов, устанавливающих основополагающие принципы и концепции от получения задания на оценку до подготовки отчета об оценке, второй раздел содержит группу специальных стандартов для оценки отдельных видов активов а также третий раздел содержит методики оценки определяющие требования и порядок практического применения стандартов оценки.
Вместе с тем, в мероприятии со своим докладом принял участие председатель «Общества оценщиков, экспертов и консультантов Узбекистана», оценщик высшей категории Зухриддин Нигманханов, который рассказал о важности Единого национального стандарта оценки на сегодняшний день и состоянии его внедрения в практику. Докладчик проинформировал присутствующих о нововведениях, внесенных в стандарт, особенностях оценки недвижимости в процессе девелопмента, а также вопрос оценки нематериальных активов в виде нефинансовых обязательств.
Следующий докладчик, председатель «Ассоциации оценочных организаций», оценщик высшей категории Адилжон Исламов, ознакомил участников с особенностями применения Единого национального стандарта оценки при оценке объектов с долей государства, в том числе в целях приватизации.
Кроме того, Динара Абдикаримова, доктор экономических наук, профессор Банковско-финансовой академии, квалифицированный оценщик, рассказала о гармонизации Единого национального стандарта оценки с международными стандартами оценки. Как отметил докладчик, новая версия Единого национального стандарта оценки поможет повысить доверие  потребителей, в том числе иностранных инвесторов, к оценочным услугам, а также повысить уровень отечественной оценки и выхода ее на внешние рынки.
В ходе мероприятия оценщики активно участвовали, задавая интересные вопросы, на которые были даны ответы с конкретными примерами.