“Oʻzagrosugʻurta” AJning ustav kapitalidagi davlat ulushini xususiylashtirish boʻyicha professional konsalting kompaniyasi tanlab olindi
Davaktiv agentligining Oʻzagrosugʻurta” AJ (keyingi oʻrinlarda - Aktiv) ustav kapitalidagi davlat ulushini xususiylashtirish boʻyicha professional konsalting kompaniyasini (keyingi oʻrinlarda – Konsultant) jalb etish yuzasidan tanlov eʼloniga muvofiq, quyidagilar maʼlum qilinadi.
Mazkur tanlov jarayonida 4 ta mahalliy va xalqaro professional konsalting kompaniyalaridan takliflar qabul qilinib, ularning moliyaviy taklifi, sohadagi tajribasi, malakasi va belgilangan vazifalarni amalga oshirish boʻyicha yondashuvlari asosida saralandi.
Saralash natijasida, faoliyat sohasida amalga oshirgan yuqori darajadagi loyihalari, loyiha doirasida jalb qilinadigan professional jamoasining malakasi hamda eng maqbul narx taklifini bildirgan “Deloitte” xalqaro kompaniyasi Aktivning ustav kapitalidagi davlat ulushini xususiylashtirish boʻyicha konsultant sifatida tanlandi.
• Oʻzbekistonda va mintaqada sohani rivojlantirishdagi sharoitlarni va cohadagi investorlarning qiziqishini Aktivning faoliyat sohasini saqlab qolish shartlaridan kelib chiqqan holda oʻrganish va tegishli xizmatlar bozorini tahlil qilish;
• Aktivlarni xususiylashtirishga qaratilgan barcha choralarni koʻrish, jumladan, virtual maʼlumotlar xonasi (VDR)ni tashkil etish, oldi-sotdi shartnoma loyihasini (oʻzbek tiliga tarjimasi bilan, kerak boʻlsa rus va ingliz tillarida ham) tayyorlash bilan birga sotish jarayonida hamrohlik qilish.
Davaktiv agentligi Deloitte bilan birgalikda jarayonni ochiq, shaffof va raqobat tamoyillariga asoslangan savdo mexanizmlariga muvofiq tashkil etishning barcha choralarini koʻradi hamda jarayonning har bir bosqichi toʻgʻrisida ommaga axborot berib borilishini taʼminlaydi.

A professional consulting company is attracted for privatization of the state share in the authorised capital of Uzagrosugurta JSC
According to the announcement of the State Assets Management Agency to attract a professional consulting company (hereinafter - the Consultant) for privatization of the state share in Uzagrosugurta JSC (hereinafter - the Asset), the following is reported.
During the selection process, proposals were received from 4 local and international professional consulting companies and their financial proposals, experience in the relevant field, and approaches to accomplish the relevant tasks were considered.
Accordingly, as a result of the selection process, Deloitte, which presented the highest level of projects in the field of activity, the qualifications of the professional team involved in the project and the most acceptable price offer, was attracted as the Consultant for privatization of the state share in the authorized capital of the Asset.
• Analyzing the relevant market of services and studying the prerequisites for the development of the field in Uzbekistan and in the region, as well as the interest of investors of this field based on the conditions of preservation of the Asset's activity;
• conducting a comprehensive (tax, legal, financial and environmentaldue diligence analysis of the Asset;
• taking all measures aimed at privatization of the Assets, including creation of a virtual data room (VDR), preparation of a draft Sale and Purchase Agreement (with translation into Uzbek and, if necessary, Russian and English), and support of the sale process.
The State Assets Management Agency together with Deloitte will take all necessary measures to organize the process in accordance with open, transparent and competitive sales mechanisms, as well as provide information to the public on each stage of the process.