Xalqaro valyuta jamgʻarmasi vakillari bilan uchrashuv bo'lib o'tdi
Joriy yil 14-dekabr kuni mamlakatimizga iqtisodiy rivojlanishning soʻnggi tendensiyalarini muhokama qilish va prognozlarni yangilash yuzasidan tashrif buyurgan Xalqaro valyuta jamgʻarmasi (XVJ) missiyasi bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi. Uchrashuvda davlat korxonalari va banklarini isloh qilish, xususiylashtirish yuzasidan amalga oshirilgan ishlar va kelgusidagi rejalar, davlat korxonalari uchun moliyaviy hisobotlarning yuritilishi muhokama qilindi.
Davaktiv agentligi direktori Akmalxon Ortikov Xalqaro valyuta jamgʻarmasining Oʻzbekiston boʻyicha missiya rahbari Yasir Abdix boshchiligida kelgan vakillarni Davaktiv agentligi asosiy faoliyati bilan tanishtirdi. Shu jumladan, “Davlat mulkini boshqarish toʻgʻrisida”gi Oʻzbekiston Respublikasi Qonuni qabul qilinib, amaliyotga joriy etilganligi, yaʼni kim davlat mulkini boshqaradi, kim tasarruf etadi va kim uni boshqaruvida ishtirok etadi degan masalalar Qonun bilan aniq yozib berilganligi hamda davlat mulkini boshqaruvida aniq tartiblar belgilanganligi tushuntirildi.
Shu bilan birga, yirik korxonalarni xususiylashtirish jarayonlari professional konsalting kompaniyalarni jalb qilgan holda amalga oshirilishi, bunda ushbu korxonalarning ertangi kunini oʻylab, haqiqiy biznes egalariga oʻtishi uchun mazkur jarayonlar qoʻllanilib kelinayotganligi maʼlum qilindi.
Uchrashuv davomida ochiqlik va shaffoflik prinsipini taʼminlash yuzasidan ham keng qamrovli ishlar olib borilayotganligini alohida taʼkidlab oʻtdi. Misol sifatida “E-Auksion” elektron savdo platformasi keltirildi va barcha koʻchmas mulk obyektlari, kichik ulush va korxonalar hamda yer maydonlari ushbu platforma orqali sotilishi, shuningdek mazkur tizimda inson omili deyarli yoʻq qilinganligi ortidan odamlarning ishonchi ham oshganligi tushuntirib berildi.
Oʻz navbatida, XVJ vakillari Davaktiv agentligi asosiy faoliyatiga doir koʻplab maʼlumotlar bilan tanishtirildi.

Проведена встреча с представителями Международного валютного фонда
14 декабря текущего года состоялась встреча с миссией Международного валютного фонда (МВФ), посетившей нашу страну для обсуждения последних тенденций экономического развития и обновления прогнозов. На встрече обсуждены вопросы реформирования государственных предприятий и банков, проделанная работа по приватизации и дальнейшие планы, ведение финансовой отчетности государственных предприятий.
Директор Агентства госактивов Акмалхон Ортиков ознакомил представителей Международного валютного фонда под руководством главы миссии по Узбекистану Ясира Абдиха с основными направлениями деятельности Агентства. В частности, было проинформировано о принятии и введении в действие Закона Республики Узбекистан «Об управлении государственным имуществом». В Законе четко прописаны такие вопросы как, кто управляет государственным имуществом, кто им распоряжается и кто участвует в его управлении, а также определен конкретный порядок управления государственной собственностью.
Вместе с тем отмечено, что процессы приватизации крупных предприятий осуществляются с привлечением профессиональных консалтинговых компаний, и что эти процессы используются для передачи этих предприятий реальным владельцам бизнеса, думающим о завтрашнем дне компании.
Во время встречи отмечено о ведении широкомасштабной работы по обеспечению принципов открытости и прозрачности. В качестве примера была приведена электронная торговая платформа «E-Auksion». Участникам встречи было разъяснено, что все объекты недвижимости, малые доли и предприятия, а также земельные участки продаются через данную платформу. А также, отдельно отмечено об отсутствии человеческого фактора в этой платформе, что способствует росту доверия среди населения.
В свою очередь, представители МВФ были ознакомлены с большим количеством информации об основных направлениях деятельности Агентства госактивов.